92-20.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس موسسه واکسن و سرم سازی رازی بر ضرورت کنترل و کاهش واردات بی‌رویه واکسن به کشور تاکید کرد.

حمید کهرام در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه البرز، اظهار کرد: قیمت واکسن‌های داخلی در مقایسه با نمونه‌های مشابه خارجی ارزان‌تر است که همین باعث کاهش انگیزه تولید کنندگان داخلی می‌شود.

وی ادامه داد: باید شرایطی یکسان‌سازی قیمت واکسن‌های داخلی با نمونه‌های مشابه خارجی فراهم شود تا فرایند تولید این محصولات در کشور از لحاظ اقتصادی به صرفه باشد.

کهرام خاطرنشان کرد: بدون شک تجاری‌سازی واکسن‌های تولید داخل بدون افزایش ضریب سود اقتصادی برای بخش خصوصی به صرفه نیست.

این مسؤول در ادامه افزود: موسسه رازی آمادگی دارد تا دانش فنی تولید واکسن‌های تولیدی خود را به بخش خصوصی انتقال دهد تا از این طریق ظرفیت تولید واکسن در کشور افزایش یابد.

کهرام یادآور شد: تاکنون بیش از ۲۰ شرکت دانش بنیان و غیردانش بنیان در موسسه رازی به منظور تحقق هدف مذکور ایجاد شده است.

رئیس موسسه رازی گفت: از سرمایه گذاران، شرکت‌ها، افراد حقیقی و حقوقی برای دریافت دانش فنی تولید واکسن و فرآورده‌های بیولوژیک دعوت به عمل می‌آوریم تا در مسیر راه اندازی تولید در بیرون از موسسه رازی وارد عمل شوند.

رئیس موسسه واکسن و سرم سازی رازی با بیان شرایط انتقال دانش به بخش خصوصی برای تولید واکسن اضافه کرد: این انتقال باید به گونه‌ای انجام شود تا فناوری واکسن در کشور که دارای پیشینه و پیچیدگی است، دچار آسیب نشود.

وی در ادامه بر ضرورت کنترل واردات واکسن‌های خارجی به کشور تاکید کرد و گفت: باید کنترل و نظارت بیشتری بر واردات این محصولات انجام شود تا شاهد اشباع بازار توسط واکسن‌های خارجی نباشیم.

کهرام در پایان گفت: در سالی که با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام گذاری شده باید شرایط فعالیت تولیدکنندگان داخلی را در عرصه‌های مختلف فراهم کنیم.