1431155570254_139208270946095501561293.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون پژوهش و فناوری واحد گرگان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هدف اصلی دانشگاه ها باید تبدیل علم به ثروت و تجاری سازی علم باشد.

مازیار احمدی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه گلستان، درخصوص ارتباط با مراکز رشد وفناوری اظهارکرد: هدف از تاسیس مرکز رشد در واقع رسالت جدید دانشگاه نسل سوم است چون این دانشگاه ها ازحیطه ی آموزش وپژوهش فراتر رفته وبایدبه کار آفرینی بپردازند.در واقع وظیفه ی این دانشگاه، کارآفرین کردن دانشجوهای خروجی از دانشگاه است.

وی ادامه داد: در همین راستا دانشگاه ها موظف اند هم واحد های کار آفرینی در دانشگاه تاسیس کنند و هم در قالب مراکز رشد از ایده های فارغ التحصیلان، اساتید و کسانی که در حیطه ی دانش بنیان کار می‌کنند استفاده کنند و در بازه زمانی محدودی دانشجویان را مورد حمایت خود قرار دهند تا بتوانند به یک خروجی وتولید مناسب برسند.

احمدی خاطر نشان کرد: دانشگاه آزاد گرگان بر این اساس مرکز رشد واحد های فناور خود را در حدود دو سال قبل آغاز کرد تا مجوزهای اولیه خود را از وزارت علوم بعد از ارزیابی های متفاوت با رویکرد کشاورزی و فراورده های طبیعی دریافت کند.

وی بیان کرد: ظرفیت این مرکز در سال اول حدود پنج شرکت دانش بنیان معرفی شده ودر سال دوم قابلیت ارتقا به هشت شرکت را دارا است و از سال سوم به بعد تقریبا تا ۱۵ شرکت دانش بنیان را می تواند حمایت کند.

معاون پژوهش وفناوری دانشگاه آزاد گرگان تصریح کرد: دانشجویانی که از این مرکز فارغ التحصیل می شوند می توانند ایده هایشان را که قابلیت تجاری شدن دارد ارایه دهند تا ما ایده هایشان را بررسی کنیم و در صورت تایید می توانند در مرکز رشد مستقر شوند.

وی تاکید کرد: سه سال به این افراد فرصت داده شده و با آنها قرارداد بسته می شود. در طول این سه سال یک دوره ی ۶ ماهه را باید بگذرانند ودر دوره ی بعد از ۶ ماه یک دوره پیش رشد را داریم که به آنها فرصت داده می شود تا هسته ی فناور و شرکت معمولی خود را به شرکت دانش بنیان تبدیل کنند و ایده آنها را در سایت دانش بنیان ثبت شود.

رییس شورای پژوهشی استان گلستان ادامه داد: پس از ثبت، دانشگاه از آنها حمایت می کند و تسهیلات و امکانات آزمایشگاهی به آنها می دهد تا رشد کنند و ایده ی خود را پیاده و تبدیل به یک محصول کرده و روانه بازار کنند. بعد از اتمام این سه سال می توانند از مرکز رشد جدا شوند و با پولی که در این مدت به دست می آورد کارشان را ادامه دهند بنابراین یک بستر مناسب برای کار آفرینی و ایجاد شغل برای دانش آموزانی است که هم علاقه مند و ایده پرداز هستند.

وی تشریح کرد: تم فعالیت های این مرکز در گرگان بیشتر فراورده های طبیعی و کشاورزی است. معمولا طبق مصوبات وزارت علوم ما تا ۷۰درصد می توانیم از این ایده ها حمایت کنیم و تا ۳۰ درصد هر نوع ایده دیگر را در زمینه های مختلف از جمله کامپیوتر و الکترونیک مورد حمایت قرار می دهیم.

احمدی خاطر نشان کرد: میزان استقبال دانشجویان بستگی به میزان اطلاع آنها دارد. در حال حاضر با توجه به اینکه مرکز رشد شروع به کار کرده و فعالیتش خیلی گسترده نیست در همین مدت زمان کم برخی از فارغ التحصیلان و اساتید دانشگاه ها استقبال زیادی کردند و ما چهار شرکت مستقر داریم که مکان و امکانات اختصاصی به آنها داده شده و شروع به کار کرده اند.

وی اضافه کرد: ساعت فعالیت های این مرکز به این علت که یک بخش خصوصی است مانند دانشگاه های معمول که دارای ساعت اداری است نمی باشد در واقع این مرکز رشد باید در محیطی بیرون از محیط دانشگاه باشد و ورود و خروج آن به صورت اداری نباشد اما با توجه به اینکه این مرکز در داخل دانشگاه مستقر شده امکاناتی را فراهم کردیم و کارت هایی را به اعضای مستقر دادیم تا محدودیتی برای رفت و آمد نداشته باشند بنابراین ساعت فعالیت مراکز در اختیار خود واحد های مستقراست.

معاون پژوهش وفناوری دانشگاه آزاد گرگان تاکید کرد: هر اختراعی که به نام دانشگاه آزاد ثبت شود از حمایت های مالی برخوردار می شود البته بستگی به نوع اختراع دارد. معمولا حدود ۵۰ درصد هزینه ثبت اختراع پرداخت می شود ولی اگر ثبت اختراع خارجی باشد با توجه به هزینه های بالا مبلغ آن پایین است .

وی ادامه داد: ما در حال تدوین دستورالعمل هایی هستیم که اختراعات بین المللی و خارجی را از طرف کل سیستم دانشگاه آزاد کشور تا حدود ۲۵ میلیون تومان مورد حمایت قرار دهیم البته این فقط در حد خبر و بخشنامه است.

احمدی در پایان افزود:حدود ۲۰ درصد از بودجه پژوهشی هر واحد دانشگاه آزاد می تواند صرف ساخت و تجهیز مراکز رشد شود و ما هم از این بودجه استفاده کردیم و تاکنون حدود ۲۰ درصد از بودجه سالانه خود را به آن اختصاص دادیم و برای سال ۹۵ نیز همین مقدار را به این مراکز اختصاص می دهیم که از منابع خود دانشگاه تامین می شود.