خوابگاه سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به پیش‌بینی فعالیت ۸۰ شهردار در ۸۰ خوابگاه گفت: در دانشگاه‌های بزرگ دو شهردار و در دانشگاه‌های کوچک یک شهردار خوابگاه تعیین می شوند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، نشست تخصصی شهرداران خوابگا‌ه‌های دانشجویی با حضور مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت و تعدادی از معاونان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و شهرداران خوابگاه‌ دانشگاه‌های علوم پزشکی در محل صندوق رفاه دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

دکتر جلال نژاد جواد با اشاره به ضرورت برگزاری این نشست تخصصی و بحث و تبادل نظر شهرداران خوابگاه‌ها و مسؤولان دانشگاه‌ها در جهت حل مشکلات خوابگاه‌ها گفت: باید روی آیین‌نامه‌ها شورای صنفی و دستورالعمل وظایف شهرداران خوابگاه‌ها بیشتر کار کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اعضای و دبیران شورای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی و شهرداران خوابگاه‌ها می‌بایست تسلط کافی بر آیین‌نامه‌های مصوب خوابگاه‌ها داشته باشند چرا که شهرداران و اعضای شورای صنفی بدون آگاهی از مقررات و ضوابط آیین نامه‌ها و دستوراالعمل‌ها نمی‌توانند مدیریت و اشراف خوبی بر مسائل داشته باشند.

نژادجواد افزود: اگر کسی به عنوان شهردار می‌خواهد خوابگاهی اداره کند حتما باید مقررات و شرایط اسکان را بداند و از  آیین‌نامه‌ها با خبر باشد.

وی تاکید کرد: بحث آیین‌نامه شورای صنفی و دستورالعمل شهرداران خوابگاه‌ها دو کار اساسی و چراغ راه ماست و هرجا که مشکلی در این زمینه پیش همه دانشگاه‌ها می‌توانند به این آیین‌نامه‌ها رجوع کنند.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت افزود: ما همه مسئولان دانشگاه‌ها و دانشجویان خود را توجیه و توصیه کرده‌ایم که باید این آیین‌نامه را اجرا کنند و شما شهرداران خوابگاه‌ها باید این آیین نامه و ضوابط خوابگاهی را حفظ کنید و بر اساس مفاد آن حرکت کنید.

وی اظهار داشت: در برنامه عملیاتی سال ۹۵ در دانشگاه‌های تحت پوشش‏ پیش‌بینی فعالیت ۸۰ شهردار در ۸۰ خوابگاه را انجام دادیم و هیات امنای دانشگاه‌ها این برنامه را تصویب کردند که در دانشگاه‌های بزرگ دو شهردار و در دانشگاه‌های کوچک یک شهردار طبق برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده‏ مسئولیت امور خوابگاه‌ها را برعهده بگیرند.

نژادجواد افزود: البته معاونت برنامه‌ریزی وزارت بهداشت در حال پایش برنامه‌های عملیاتی در دانشگاه هاست.

وی با بیان اینکه جایگاه اجرایی برای بخش شورای صنفی و شهردار خوابگاه در برنامه‌های دانشگاه‌های خود دیده‌ایم‏،‏ گفت: به نظر می‌رسد این اگر این اتفاق مهم رخ بدهد‏ می‌توان شاهد تحولات خوبی باشیم.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت خطاب به شهرداران خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: شما شهرداران باید به بدنه اجرایی دانشگاه مرتبط شوید و تعامل خود را با مسئولان دانشگاه تقویت کنید و وزارت بهداشت نیز در این مسیر شما را حمایت خواهد کرد.

وی با بیان این‌که در گزینش شهرداران خوابگاه‌ها محدودیتی تعیین نکرده‌ایم که صرفا از اعضای شورای صنفی باشند‏ گفت: شهردار خوابگاه‌ها می‌تواند عضو شورای صنفی دانشگاه های علوم پزشکی نباشد.امیدوارم به زودی دستورالعمل شهرداران خوابگاه‌ها اصلاح شود تا بتوانیم آن را اجرایی کنیم.

نژادجواد افزود: در دستورالمعل اجرایی شهرداران خوابگاه‌ها‏ وظایف شهردار و اقداماتی که باید یک شهردار در قبال یک خوابگاه انجام دهد به صورت کامل نوشته‌ایم. در این دستورالعمل شهردار موظف است براساس مفاد آن عمل کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر فردی در خوابگاه بود که اهل کار و فنی بود و مدیریت اجرایی خوبی در امور خوابگاه‌ها داشت‏، حتی اگر عضو شورای صنفی نباشد می‌تواند مسئولیت شهردار خوابگاه را برعهده بگیرد.