سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: در سال‌های گذشته ۳۵۵. ۱۹۶ مدرک از ایران در این پایگاه ثبت شده است.

 

جعفر مهراد بنیان گذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام درباره پایگاه استنادی اسکوپوس به عنوان دومین نظام استنادی جهان در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: این پایگاه ده‌ها میلیون چکیده از پنج هزار ناشر بین المللی را به خود اختصاص داده که در آن علاوه بر نمایه سازی استنادی مقالات علمی، صفحات وب و پروانه‌های ثبت اختراع نیز کنترل می‌شود. 
مهراد با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته ۳۵۵. ۱۹۶ مدرک از ایران در پایگاه اسکوپوس ثبت شده است، ادامه داد: تعداد دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در ایران بالغ بر ۲ هزار و ۶۰۰ مرکز است که برخی از آن‌ها از تولیدات علمی بالایی برخوردارند و پنج موسسه‌ای که به ترتیب رتبه‌های یک تا پنج تولیدات علمی کشور را به خود اختصاص داده‌اند، به ترتیب زیر هستند: 

تعداد دانشگاههای دولتی و خصوصی ایران در مقاله نویسی
تعداد مدرک

دانشگاه

ردیف

۴۴۲۲

 آزاد اسلامی

۱

۳۴۹۴

تهران

۲

۳۳۵۸

علوم پزشکی تهران

۳

۱۸۹۴

صنعتی امیرکبیر

۴

۱۸۴۲

تربیت مدرس

۵

وی با بیان اینکه ایران در این پایگاه از موقعیت مناسبی برخوردار است، افزود: تعداد مقاله‌هایی که در طی چهار ماه نخست سال میلادی جاری در پایگاه اسکوپوس به ثبت رسیده به ۱۴. ۷۱ عدد می‌رسد که مقدار قابل توجهی از آن به مقاله‌های علمی منتشر شده در مجله‌های بین المللی اختصاص دارد. علاوه بر آن پرکاربرد‌ترین رشته‌های دانشگاهی در تولید علم به ترتیب در جدول پایین اشاره شده است که از ۴۰. ۵۵۶ مدرک تولید شده در سال ۲۰۱۵ میلادی تنها ۳۵. ۴۳۱ عدد آن به مقالات علمی تعلق دارد. 

پرکاربرد‌ترین رشته‌های دانشگاهی در تولید علم

تعداد مدرک

نام پزشکی

ردیف

۱۰۵۳۷

پزشکی

۱

۹۷۰۵

مهندسی

۲

۶۰۵۳

شیمی

۳

۵۷۳۴

فیزیک ونجوم

۴

۵۶۳۶

علم مواد

۵

مهراد گفت: با احتساب این بازه زمانی، کل مدارک ایران در نظام استنادی اسکوپوس در طی سال های گذشته به ۳۵۵٫۱۹۶ مدرک می رسد. همچنین برحسب سال به طور پیوسته به تعداد تولیدات علمی ایران افزوده شده که نتایج زیر از آن قابل برداشت است:
نتایج تولیدات علمی ایران

تعداد مدرک

سال

ردیف

۱۴٫۷۱۷

۲۰۱۶

 

۱

۴۰٫۵۵۶

۲۰۱۵

۲

۴۳٫۴۰۶

۲۰۱۴

۳

۴۱٫۳۳۸

۲۰۱۳

۴

۴۰٫۴۵۳

۲۰۱۲

۵

۳۹٫۳۴۹

۲۰۱۱

۶

۲۹٫۳۶۶

۲۰۱۰

۷

۲۴٫۰۶۳

۲۰۰۹

۸

۱۹٫۴۹۲

۲۰۰۸

۹

۱۵٫۰۲۴

۲۰۰۷

۱۰

بنیان گذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام یادآور شد: پایگاه اسکوپوس در سال ۲۰۰۴ میلادی تاسیس شده اما نمایه سازی آثار علمی را به گذشته‌های دور (۱۸۷۷میلادی) برده و تولیدات علمی دانشگاه‌ها را تحلیل می‌کند.