6-1624.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل از شناسایی گیاهان دارویی منحصر به فرد بومی شهرستان گرمی، خبر داد و گفت: ایجاد مرکز و آزمایشگاه مطالعات و تحقیقات گیاهان دارویی از جمله برنامه‌های جهاددانشگاهی استان در شهرستان گرمی طی سال جاری است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اردبیل، رامز نصیری صالح در دیدار با فرماندار گرمی اظهار کرد: فاز اول طرح ایجاد مرکز مطالعات و تحقیقات گیاهان دارویی گرمی در مرحله ایجاد کلینیک و تجهیز آن با اختصاص اعتبار ۵۰۰ میلیون ریالی از سوی فرمانداری و شورای برنامه‌ریزی شهرستان گرمی است.

وی با بیان اینکه خاستگاه گیاه کبر(داغ قارپوزی) یا علف مار که بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام گرفته دارای اثرات ویژه دارویی و منبع غنی فیبر و آهن است در شهرستان گرمی می‌باشد، تصریح کرد: جهاددانشگاهی استان در نظر دارد میوه این گیاه که خاویار گیاهی نام دارد را با برند شهرستان گرمی معرفی کند. در صورت تحقق این امر و با تولید انبوه آن، ایران می‌تواند وارد تجارت جهانی این محصول منحصر به فرد شود.

رئیس جهاد دانشگاهی استان با بیان اینکه جهاددانشگاهی قصد مداخله در امورات دیگر ادارات و دستگاه‌ها را ندارد و از کارهای موازی پرهیز می‌کند، افزود: جهاددانشگاهی که با مد نظر قرار دادن اقتصاد مقاومتی تشکیل یافته، سعی دارد خلا‌های پژوهشی و تحقیقاتی دیگر دستگاه‌ها را پر کند.

نصیری صالح با تاکید بر حفظ منابع ارزشمند ژنتیکی استان تاکید و به وجود گونه‌های گیاهی بومی و اندومیک اشاره کرد و افزود: با شناسایی و معرفی این گونه‌ها می‌توان از این گیاهان با نیاز کم و ارزش افزوده بالا در اصلاح الگوی کشت منطقه استفاده کرد. علاوه بر این به علت وجود خصوصیات منحصر به فرد در این گونه‌ها به خصوص در خانواده نعنانیان و همزیستی قابل توجه آن با نوعی مورچه، قابلیت کاربرد در جذب گردشگر و توسعه برنامه‌های توریستی را دارد.

وی ایجاد مرکز و آزمایشگاه مطالعات و تحقیقات گیاهان دارویی، شناسنامه‌دار کردن گیاهان دارویی، ایجاد گلخانه پرورش گیاهان و توسعه مرکز آموزش تخصصی گرمی را از جمله برنامه‌های جهاددانشگاهی استان در شهرستان گرمی در سال جاری عنوان کرد و از برگزاری کلاس‌های آموزشی کارکنان دولت با حضور ۴۰۰ نفر از کارمندان دستگاه‌های اجرایی شهرستان‌های بیله‌سوار، پارس آباد و بخش اصلاندوز در مرکز آموزش گرمی در سال گذشته خبر داد.

میرعلی رحیمی‌زاد، فرماندار گرمی نیز در ادامه گفت: با ورود جهاددانشگاهی به بخش گیاهان دارویی شهرستان گرمی امیدواریم این نهاد بتواند در معرفی و توسعه صنایع مربوط به آن گام‌های اساسی بردارد.

وی افزود: با توجه به اینکه شهرستان گرمی یکی از قطب‌های گیاهان دارویی کشور است لذا در تلاش هستیم از این فرصت و سایر پتانسیل‌های موجود برای توسعه و عمران این شهرستان استفاده کنیم و از جهاددانشگاهی هم می‌خواهیم با فعالیت‌های علمی، فرهنگی و آموزشی، ما را در تحقق این امر یاری کند.

وی به وجود بیش از ۱۰۰ هزار هکتار اراضی منابع طبیعی و وجود گونه‌های متعدد گیاهی در گرمی اشاره کرد و خواستار توجه بیشتر موسسات و شرکت‌های دانش بنیان و راه‌اندازی مرکز تحقیقات گیاهان دارویی گرمی توسط جهاددانشگاهی استان به شهرستان گرمی شد.