1462678519798_photo_2016-05-08_07-53-34.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه ایلام گفت: جذب دانشجوی عراقی ماموریتی است که از سوی وزارت علوم به دانشگاه ایلام محول شده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، دکتر «محمد علی‌اکبری» در نشست مشترک با «ماجد حمید مجید» – رییس دانشگاه فنی وسطی و «فرحام بنیه» – رییس انستیتو فنی کوت در دانشگاه ایلام اظهار کرد: دانشگاه ایلام به دنبال ماموریتی که وزارت علوم برای بین‌المللی شدن تعیین کرده است مجدانه درپی جذب دانشجو از کشور عراق است.

وی با بیان اینکه در همین راستا به کشور همسایه یعنی عراق و به ویژه استان “واسط” توجه بیشتری داریم، افزود: دلایل متعددی برای این ارتباط وجود دارد و در سفری که به واسط داشتیم متوجه شدیم بسیاری از مردم کوت اصالتا ایلامی هستند و یا اقوام آنها در ایلام هستند.به همین دلیل و به دلیل وجود اشتراکات فرهنگی، مذهبی و قومی بدون شک در آینده نزدیک شاهد پذیرش دانشجو از این منطقه هستیم.

وی با ضمن ابراز امیدواری در خصوص مفید بودن حاصل این رفت و آمد ها باید برای هر دو دانشگاه، گفت: دانشگاه ایلام صمیمانه و صادقانه مایل است افتخار میزبانی اولین گروه دانشجویان عراقی را داشته باشد و خوشبختانه امکان بورس کردن آنها نیز وجود دارد.

رییس دانشگاه ایلام عنوان کرد: در دانشگاه ایلام به فکر ارائه خدمات ویژه آموزشی و پژوهشی و رفاهی به دانشجویان هستیم و در این راستا همکاران مسلط به زبان عربی و انگلیسی در بخش اساتید و کارکنان را ساماندهی کرده ایم.

«ماجد حمید مجید» رئیس دانشگاه التقنیه الوسطی عراق نیز در این نشست طی سخنانی اظهار کرد: من از کوت آمدم، بسیار مسیر راحت، خوب و نزدیکی است که امیدوارم روابط ما بیش از پیش شود و البته ما در عراق به برقراری بیشتر این رابطه نیاز داریم.

وی با بیان اینکه من خودم در دی ماه سال گذشته به دعوت وزارت علوم ایران به تهران آمدم و از دانشگاه‌های تهران و مشهد بازدید کردیم، عنوان کرد: در جریان این بازدیدها شاهد پیشرفت‌های علمی زیادی بودیم، این ارتباطات از همه نظر مشخص و هویدا است و انتظار داریم تفاهم‌نامه‌ای در این راستا امضا شده و وارد فاز عملیاتی گردد.

رییس دانشگاه التقنیه الوسطی عراق ادامه داد: دوست داریم در زمینه تخصص‌های مشابه دو دانشگاه پیوندمان را مستحکم کنیم، ایده‌های زیادی داریم که امیدواریم بتوانیم در نشست‌های خاص با شرکت متخصصان فنی‌مان آنها را پیگیری و عملی کنیم.

«مهدی فرحام بنیه» رییس انستیتو فنی کوت نیز در سخنانی اظهار کرد: آموزشکده کوت نزدیک‌ترین فاصله و مشابهت را با دانشگاه ایلام دارد که انتظار داریم پایه ارتباط از ما شروع شود و بعد از اینکه هیات دانشگاه ایلام به دانشگاه ما آمدند نتایج این نشست را حضور رییس منتقل کردیم.

وی افزود: بعد از ارائه این گزارش ایشان خرسندی خود را اعلام کردند و همانند شما در انتظار یک رابطه مثال‌زدنی هستیم به طوری که دانشگاه‌های دیگر عراق را با ثمره خوب آشنا کنیم.

رییس انستیتو فنی کوت اضافه کرد: برای زیارت اربعین با مشارکت دانشجویان می توانیم میزبانی این هیات را داشته باشیم چرا که کوت در مسیر نجف و کربلا قرار دارد.

دکتر «حسین مهدی‌زاده» معاون پژوهشی دانشگاه ایلام نیز در نشست مشترک با رئیس دانشگاه التقنیه الوسطی عراق و رییس انستیتو فنی کوت در دانشگاه ایلام، اظهار کرد: کشورمان ایران در حال حاضر از پانزدهمین و یا شانزدهمین کشورهای تولید کننده علم در جهان است.

وی با بیان اینکه آماده ارائه اجرای طرح‌های پژوهشی مشترک با دانشگاه واسط عراق هستیم، افزود: دانشگاه ایلام وارد مرحله سوم تکامل خود شده است و در این مرحله دیگر مقاله و کارهای پژوهشی اگر به فناوری تبدیل نشوند و علم به ثروت تبدیل نگردد، ناقص است.

معاون پژوهشی دانشگاه ایلام اضافه کرد: فکر می‌کنم بتوانیم با هم کار کنیم و به آموزش و پژوهش کمی و کیفی هر دو دانشگاه کمک کنیم.

مهدی‌زاده با اشاره به اینکه آمادگی خود را برای برگزاری یک همایش بین‌المللی مشترک اعلام می‌کنیم، خاطرنشان کرد: می‌توانیم روی یک مجله بین‌المللی با مشارکت هر دو دانشگاه کار کنیم و سهم خود را در اجرای این طرح بزرگ بپردازیم و نباید فراموش کرد که در حال حاضر روی صرفه‌جویی در انرژی کار می‌کنیم و در گروه اقتصاد دانشگاه ایلام نیز بر روی اقتصاد انرژی کار می‌شود.

وی در پایان تصریح کرد: امیدواریم با توسعه روابط این دو دانشگاه شاهد پیشرفت‌های هر چه بیشتر و رشد علمی و فناوری بین دانشگاه‌های ایلام و واسط باشیم.