1462614506237_1.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  دانشمندان چینی با همکاری مهندسان استرالیایی در حال طراحی بزرگ‌ترین تلسکوپ تک‌دیش جهان در چین هستند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا به نقل از dailygalaxy، مهندسان سازمان مشترک‌المنافع تحقیقات صنعتی و علمی استرالیا و محققان رصدهای نجوم ملی آکادمی علوم چین با همکاری هم در حال ساخت تلسکوپ دریچه دیافراگم کروی فست ۵۰۰ متری هستند که می‌تواند برای کاوش در تکامل جهان و بررسی ماهیت آن مورد استفاده قرار بگیرد.

این تلسکوپ پس از تکمیل بزرگترین تلسکوپ تک دیش جهان خواهد بود و از رصدخانه آرسیبو در پورتوریکو و تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی در کیپ تاون که یک سیاهچاله عجیب و تپ‌اختر کوتوله سفید را کشف کرده، پیشی خواهد گرفت.

در حال حاضر مهندسان استرالیایی بر روی قطعه اصلی تلسکوپ یعنی گیرنده ۱۹ تابشی آن کار می‌کنند.

این پروژه که بخشی از استراتژی ۲۰۲۰ سازمان استرالیایی است، به نمایش فناوری مبتکرانه این کشور پرداخته است.

هدف برنامه استراتژی ۲۰۲۰، نمایش ظرفیت استرالیا برای نوآوری و ارائه علم و فناوری به بازارهای جهانی است.

گیرنده‌های تلسکوپ FAST با پرتوهای همزمان و مختلف زیادی مجهز شده که کاوش نواحی بزرگتری از کهکشان‌های پنهان و کم‌نور را ممکن می‌سازد.

طراحی این تلسکوپ در نتیجه سالها کار بر روی فناوری نجومی پیشرفته است که می‌تواند امواج رادیویی بدست آمده از فضا را دریافت کرده و تقویت کند.

هدف این تلسکوپ، شناسایی ۴۰۰۰ هزار تپ‌اختر جدید یا بقایای ستارگان بزرگ در کهکشان است که به ستاره های نوترونی تبدیل شده‌اند.FAST همچنین برای دریافت امواج رادیویی از سیارات فراخورشیدی طراحی شده است. حساسیت آن به دانشمندان اجازه خواهد داد تا ابرهای هیدروژنی بی‌رنگ را در کهکشان راه شیری بررسی کرده و کهکشان‌های جدید را در فواصل تا شش میلیارد سال نوری شناسایی کند.