1462610092346_atarod.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مدیر مرکز تخصصی نجوم اهواز با اشاره به فعالیت‌های این مرکز، از برگزاری رصدهای رایگان به‌ مناسبت گذر عطارد از مقابل خورشید در روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت‌ ماه و روز جهانی نجوم در پایان هفته خبر داد.

امیر امیرکیا در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، با اشاره به آغاز فعالیت مرکز تخصصی نجوم اهواز از حدود یک سال و نیم گذشته زیر نظر سازمان زیباسازی شهرداری اهواز، اظهار کرد: شهرداری اهواز ساختمان مجهزی واقع در پارک شهروند را در اختیار یک گروه علمی متشکل از کارشناسان و فارغ‌التحصیلان فوق تخصصی و دکترای نجوم قرار داده است و این مرکز اکنون با ۱۱ عضو اصلی در حال فعالیت است.

وی با بیان این‌ که علم نجوم در استان چندان شناخته‌ شده و عام نیست، تصریح کرد: هدف از افتتاح این مرکز گسترش دانش نجوم در سراسر استان و استان‌های همجوار است از زمان افتتاح این مرکز، روزانه صدها دانش‌آموز و دانشجو برای بازدید مراجعه می‌کنند.

امیرکیا در خصوص فعالیت‌های اصلی مرکز گفت: این مرکز همواره در مناسبات مختلف برنامه‌های متعددی دارد؛ همچنین مرکز کلاس‌های آموزشی نجوم که عمده کار این مرکز است، در گروه‌های سنی ۶ تا ۱۰ سال، ۱۰ تا ۱۵ سال، ۱۵ تا ۲۰ سال و بزرگسالان در هشت ترم یک ماهه برگزار می‌کند و سپس با اعطای مدرک معتبر، هنرجویان می‌توانند به‌عنوان مدرس فعالیت کنند.

وی ادامه داد: تاکنون از مدارس و دانشگاه‌ها و همچنین شرکت‌هایی مانند صنایع فولاد و شرکت نفت برای برگزاری برنامه‌های رصد و آموزش از این مرکز دعوت شده است اکنون نیز طی قراردادی با دانشگاه آزاد اهواز بنا شده است که واحدهای نجومی این دانشگاه در این مرکز گذرانده شود. برنامه‌های رصدی این مرکز در نوبت‌های صبح برای مدارس و دانشگاه‌ها و در نوبت‌های عصر برای عموم علاقه‌مندان برقرار است.

مدیر مرکز تخصصی نجوم اهواز با اشاره به پدیده نادر گذر عطارد از جلوی خورشید در دوشنبه این هفته (۲۰ اردیبهشت‌ ماه)، گفت: برنامه رصد این پدیده در محل این مرکز از ساعت ۱۵ تا ۱۹ برگزار می‌شود و حضور در آن برای عموم مردم رایگان است.

امیرکیا افزود: همچنین به مناسبت روز جهانی نجوم نمایشگاهی از دوشنبه تا پایان هفته در شهرک نفت برپا خواهد شد که بازدید از آن نیز برای عموم آزاد است در روزهای پایانی هفته نیز یک رصد کلی شبانه برای عموم مردم به‌ صورت رایگان (به مناسبت روز جهانی نجوم) برگزار خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: رصدهای عمومی این مرکز همواره به‌ صورت مجازی و زیر آسمان نما هستند همچنین برای برنامه‌های رصدی همواره بلیت دریافت می‌شود که این هفته به‌ مناسبت هفته نجوم رصدها رایگان خواهد بود.