1462614393137_n00015185-b.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  محققان مرکز سرطان خانواده لافایت آمریکا دریافتند که روان‌درمانی برای بازماندگان سرطانی که طی مدت طولانی با مشکلات فکری ناشی از شیمی‌درمانی مشغول هستند، می‌تواند مؤثر باشد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان و به نقل از پایگاه خبری کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، برآورد شده است که حدود نیمی از افرادی که برای درمان سرطان شیمی‌درمانی می‌شوند، دچار عارضه‌ای موسوم به مغز مه‌آلود یا مغز شیمیایی شامل سرگردانی ذهنی و ناتوانی در تمرکز مغزی است، می‌شوند.

به‌منظور انجام این پژوهش هشت جلسه ۳۰ دقیقه‌ای از رفتاردرمانی شناختی برای نیمی از ۴۷ بازمانده سرطان پستان که تحت شیمی‌درمانی قرارگرفته بودند، انجام شد.

رفتاردرمانی شناختی، یک رویکرد روان‌درمانی است که احساسات ناکارآمد و رفتارها، فرایندها و مضامین شناختی ناسازگارانه را از طریق شماری از روش‌های سیستماتیک، صریح و هدف‌دار نشانه می‌گیرد. نیم دیگر افراد نیز جلسات گفتاردرمانی را دنبال کردند.

به منظور تسهیل روند درمان تمامی جلسات به صورت ویدئو کنفرانس انجام می‌گرفت. تمامی شرکت‌کنندگان تست‌های مرتبط با تفکر و مسائل ذهنی و اضطراب مربوطه را تکمیل کردند.

پس از گذشت دو ماه از این جلسات افرادی که در گروه از رفتار درمانی شناختی حضور داشتند به طور چشمگیری مشکلات حافظه و اضطراب کمتر و سرعت پردازش بهتری را در مقایسه با گروه گفتاردرمانی از خود نشان دادند.

این پژوهش در مجله “CANCER” منتشر شده است.