1453211575957_Asthma-link-to-gestation--007777.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  محققان مرکز پژوهش‌های جمعیتی “ماکس پلانک” دریافتند کودکان متولد شده از زنانی که در سن بالا باردار شده‌اند قدبلندتر، تحصیل‌کرده‌تر و اجتماعی‌تر هستند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان و به نقل از پایگاه خبری ساینس نیوز، به گفته محققان نوزادانی که در سن بالای مادر به دنیا می‌آیند، در واقع با اجتماع پیشرفته‌تری روبرو می‌شوند که در آن پیشرفت‌های چشمگیری به ویژه در تحصیلات دیده می‌شود.

نتایج این پژوهش با مطالعه بر بیش از یک‌ میلیون و نیم بزرگسال سوئدی که در سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۱ متولد شده بودند به دست آمد. یافته‌ها حاکی از آن بود که این افراد در مقایسه با افرادی که از مادران زیر سی سال به دنیا آمده بودند، در مدرسه نمرات بالاتری گرفته و درصد بیشتری برای ادامه تحصیل برایشان وجود داشت.

حتی در خانواده اعضایی که مادر هنگام زایمان در بالای سی سال به دنیا آمدند، نسبت به خواهر و برادرانشان که در سال‌های جوانی مادر به دنیا آمدند، تحصیل‌کرده‌تر بودند.

این نتایج در مورد قد و هیکل نیز صدق می‌کرد. افرادی که در اواخر ۳۰ سالگی و یا ابتدای ۴۰ سالگی مادر به دنیا آمده بود، قدبلندتر و خوش‌هیکل تر بودند.

محققان در عین حال خاطرنشان کردند که نتایج این یافته نباید مؤید این امر باشد که مادران، بارداری خود را برای داشتن چنین مزیت‌هایی به تعویق بیندازند.

این پژوهش در مجله ” European Heart Journal ” منتشر شده است.