1435662580877_Nadim -19.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  استاد حوزه و دانشگاه گفت: متاسفانه با فقر تحقیقات علمی پژوهشی در حوزه آیات مربوط به جهاد روبرو هستیم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، حجت الاسلام والسلمین احمد عابدی در حاشیه دوره آموزشی بصیرتی مدیران کل حفظ آثار استان‌های سراسر کشور در قم گفت: قرآن ۵۰۰ آیه بنام آیات الاحکام مربوط به کل فقه دارد که در آنها درباره نماز، روزه، ارث، حج و نکاح بحث می‌شود.

وی ادامه داد: ۶۰۰ آیه درباره جهاد در قرآن وجود دارد که نشان می‌دهد اهتمام قرآن به جهاد چقدر زیاد است.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه متاسفانه در مورد مسئله جهاد، کار علمی پژوهشی چندانی نشده است، اضافه کرد: موضوع اخلاق در جنگ، ابعاد روحی جنگ، معنای واژگان جهاد، قتال و حرب و دیگر مسائل مربوطه موضوعاتی هستند که باید مورد تحقیق و پژوهش قرار بگیرند.

وی در تبیین نمونه‌ای از تفاوت جهاد و حرب خاطرنشان کرد: حرب به معنای آدم کشی در جنگ از هر دو طرف است با این وجود می بینیم خداوند در آیاتی که در مکه -جایی که جنگ حرام بوده- نازل شده، دستور به جهاد داده لذا درمی یابیم که جهاد به معنای حرب نیست.

عابدی یادآور شد: از این گونه تحقیقات به ندرت صورت گرفته و باید در مورد منظور آیات قرآن کریم از جهاد و قتال و … پژوهش‌های کافی صورت بگیرد.