kar.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مسجد سلیمان عنوان کرد: راه‌اندازی مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌ بنیان از جمله راهکارهای مؤثر در حمایت از کارآفرینی است که این امر نیازمند همت مسؤولان است.

دکتر صابر ملاعلی‌زاده در حاشیه برگزاری اولین رویداد ملی فرآفرین در گفت‌وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، با اشاره به برگزاری این رویداد ملی در دانشگاه آزاد اسلامی مسجد سلیمان اظهار کرد: با توجه به رسالت دانشگاه در سال “اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل” به دنبال آن بودیم تا کارآفرینی و اشتغال در دانشگاه به‌طورجدی پیگیری شود.

وی افزود: پژوهش به سه دسته تقسیم می‌شود؛ پژوهش‌های بنیادی، پژوهش‌های کاربردی و پژوهش‌های توسعه‌ای. در بخش توسعه‌ای پژوهش گسترش محصولات، فرآورده‌ها و ایده‌ها مطرح است. در تمام دنیا، پژوهش‌هایی که در طول تاریخ انجام شده‌اند، موجب ارتقای سطح زندگی شده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مسجد سلیمان با بیان این‌ که تمام پژوهش‌ها در محصول خلاصه می‌شوند، تصریح کرد: میزان پژوهش‌های بنیادی و کاربردی انجام‌ شده در ایران بیش از کشور سوئیس است اما از نظر شاخص رفاهی و کیفی زندگی، کشور سوئیس در رتبه دوم جهان و کشور ما در رتبه ۷۸ قرار دارد این موضوع به دلیل آن است که پژوهش‌های بنیادی و کاربردی در کشور ما منجر به تولید محصول نمی‌شود و ضعف ما در این قسمت است که شامل تمام دانشگاه‌های کشور می‌شود.

ملاعلی‌زاده با اشاره به اهمیت برگزاری رویداد ملی فرآفرین برای نخستین‌بار در مسجد سلیمان، گفت: با توجه به ضعف موجود، بحث کارآفرینی به‌طور هدفمند و در راستای منویات رهبر معظم انقلاب در دانشگاه به‌ طورجدی دنبال می‌شود سال گذشته نخستین استارتاپ‌ ویکند مسجد سلیمان را برگزار و امسال آن را بومی‌سازی کردیم. شعار ما “اولین رویداد ملی فرآفرین کشور و مسجد سلیمان، شهر اولین‌ها” است.

وی ادامه داد: امیدواریم دانشگاه آزاد مسجدسلیمان بتواند به وظیفه خود عمل کند و در سال‌های آینده شاهد برگزاری رویداد جهانی فرآفرین در آن باشیم ایده‌های برتر رویداد ملی فرآفرین به صندوق کارآفرینی امید خوزستان و پارک‌های علم و فناوری معرفی خواهند شد. راه‌اندازی مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌ بنیان از جمله راهکارهای مؤثر در حمایت از کارآفرینی است که این امر نیازمند همت مسؤولان است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مسجد سلیمان گفت: با وجود همت دانشجویان امیدواریم در سال‌های آینده ایده‌های ارائه‌ شده در رویداد ملی فرآفرین را به شرکت‌های دانش‌ بنیان تبدیل کنیم بودجه خوبی در سال‌های اخیر از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برای توسعه و راه‌اندازی مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌ بنیان اختصاص یافته و این اعتبارات رو به رشد است.

ملاعلی‌زاده با اشاره به حمایت از ایده‌های کارآفرینی، عنوان کرد: دانشجویانی که دارای ایده هستند، حتی اگر در رویداد فرآفرین شرکت نکرده‌اند می‌توانند به سایت http://daneshbonyan.ir مراجعه کنند و به‌صورت ویژه با آن‌ها همکاری خواهد شد و تا حد امکان از ایده‌ آن‌ها حمایت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: نیاز است که تمام مسؤولان استانی و کشوری از کارآفرینی و رویدادهای کسب‌وکار حمایت و امیدواریم که کمک شایانی به پژوهشگران کنند. با توجه به اهمیت موضوع اشتغال و اقتصاد، ضرورت کارآفرینی برای همه مشخص و امید است که همه بتوانیم وظایف خود را به‌خوبی انجام دهیم.