1457596495610_map.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  سازمان نقشه‌برداری کشور، بیست و سومین همایش و نمایشگاه ملی ژئوماتیک را با شعار «نقشه و اطلاعات مکانی در خدمت برنامه‏ ریزی و اقتصاد مقاومتی» در روزهای ۱۹ تا ۲۱ اردیبهشت ماه جاری در محل این سازمان برگزار می‌کند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، این همایش، مهمترین گردهمایی نقشه برداران در فضایی علمی، تخصصی با اهداف کلان اقتصادی، عمرانی و توسعه است که هر ساله میزبان متخصصان این حوزه است. حضور مسوولان عالی رتبه کشور، رؤسا و اساتید دانشگاه‌ها، نقش بسزایی در مدیریت راهبردی وتوسعه پایدار کشور ایفا می‌نماید.

سازمان نقشه‌برداری کشور به عنوان سازمان ملی و راهبر تهیه و تولید نقشه و اطلاعات مکانی کشور و مرجع اصلی سیاست‌گذاری، فرهنگ‌سازی و برنامه‌ریزی‌های کلان در این حوزه در اهداف و سیاست‌های خود همواره به اشاعه فرهنگ پژوهش و تولید علم در زمینه نقشه‌برداری توجه خاصی داشته و پس از برگزاری موفقیت ‏آمیز بیست و دو سال همایش و نمایشگاه ملی ژئوماتیک در آستانه برگزارای بیست و سومین همایش و نمایشگاه ژئوماتیک قرار دارد.

همایش ملی ژئوماتیک، تجلی تلاش سازمان نقشه‌برداری کشور برای برقراری ارتباط میان اعضای جامعه در جهت تبادل اندیشه و اشتراک دانش، ارائه یافته‌ها و نظریه‌های جدید و در نهایت، کمک به رشد دانش در حوزه دانش و صنعت نقشه‌برداری و رسیدن به خرد جمعی است. همایش ملی ژئوماتیک برگزار می‌شود تا متخصصان حوزه اطلاعات مکانی و علاقه‌مندان به دانش ژئوماتیک، ضمن تعامل مناسب با یکدیگر از دانش و تجربیات هم بهره‌مند شوند.

اولین همایش در سال ۱۳۷۱ با عنوان همایش نقشه برداری و از سال ۱۳۷۹ تا کنون با عنوان همایش ژئوماتیک، برگزار شده است. این همایش تخصصی از ابتدا تاکنون هر ساله با همت متخصصان، دانشگاهیان، تشکل‌های حرفه‌ای و صنفی و مهندسین مشاور نقشه‏ برداری با راهبری و میزبانی سازمان نقشه برداری کشور برپا می‏‌شود.

محورهای همایش ژئوماتیک ۹۵ شامل موضوعاتی در زمینه‏های ژئودزی، هیدروگرافی، سنجش از دور، سیستم‌های اطلاعات مکانی، مدیریت بحران، عمران و آبادانی، آمایش سرزمین و… می باشد.

همچنین تشکیل ۱۰ کارگروه‌ کاربردی، گامی بسیار مؤثر در جلب مشارکت وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی در ارتقاء کیفی و کمی همایش داشته و فعالیت نمایندگان و متخصصان ارگان‌ها در این کارگروه‌ها، توانسته دیدگاه نظام اجرایی کشور را به داده‌ و اطلاعات مکانی و جایگاه آن در نظام مدیریت و تصمیم گیری کشور به سطح بسیار محسوسی ارتقاء بخشد. در این راستا امسال نیز مطابق سال‌های گذشته در چهار مقوله مقالات کاربردی، کارگاه‌های علمی وعملی، گزارش‌های فنی و سخنرانی‌های کلیدی، این کارگروه‌ها فعالیت و ارائه مطلب خواهند داشت.

ارائه ۵۰ مقاله شفاهی، ۱۸مقاله کاربردی، ۱۴۰ مقاله پوستری، ۲۰ کارگاه آموزشی، ۱۹ گزارش فنی و ارائه آخرین فناوری‏ ها و دستاوردهای عرصه ژئوماتیک در نمایشگاهی به وسعت بالغ بر ۱۵۰۰ متر مربع که با مشارکت بخش‏های مختلف دولتی و خصوصی برپا می‏‌شود، از برنامه‏ های این همایش دو روزه و نمایشگاه سه روزه است.

این نمایشگاه یکی از بزرگترین رویدادهای علمی وتخصصی در حوزه مهندسی نقشه برداری و ژئوماتیک در کشور است و جایگاهی برای تبادل اطلاعات وتعامل بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان دانش، اطلاعات، تجهیزات، خدمات و دستاوردهای مهندسی نقشهبرداری و ژئوماتیک دربخش‌های دولتی وخصوصی به‌شمارمی‌رود.

از آنجا که برگزاری نمایشگاه‌های سالیان گذشته جایگاه ویژه‌ای در نیازسنجی، معرفی و تبادل دانش، خدمات و تکنولوژی ژئوماتیک ایفا کرده و ثمرات ارزشمندی را به‌دنبال داشته، سازمان نقشه‌برداری کشور امیدوار است با توجه به رفع تحریم‏ها و آغاز دوران شکوفایی و رشد پسابرجام با برگزاری نمایشگاه ملی ژئوماتیک ۹۵ گامهای موثری در راستای پیشرفت و ارتقای حوزه مهندسی نقشه‌برداری و ژئوماتیک درکشور بردارد.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این همایش می توانند به سایت سازمان نقشه برداری کشور به نشانیhttp://ncc.org.ir/HomePage.aspx?site=conf95.ncc.org&tabid=6600&lang=fa-IR مراجعه کنند.