IMG_0027-1.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  ‌رئیس دانشگاه ارومیه گفت: عامل اصلی ارتباط بین صنعت و دانشگاه، داشتن شناخت کافی متقابل و تقویت حس اعتماد به همدیگر است.

رحیم حب نقی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان غربی، اظهار کرد: متاسفانه دانشگاهی که توان زیادی برای خلق فناوری‌های به روز و پیشرفته دارد از نیاز صنعت اطلاع مناسبی نداشته و صنایع نیز از توانمندی‌ها، منابع علمی و نتایج پژوهش‌های دانشگاه‌ها که می‌تواند نیازهای آنها را پاسخ داده و بهره وری بالایی در صنعت ایجاد کند، آگاهی کاملی ندارند.

وی ادامه داد: با ایجاد ارتباط و آشنایی بین این دو بخش به خودی خود می توان اثرات شگرفی در پیشبرد اهداف اقتصادی و علمی کشور شاهد بود.

حب نقی اظهار کرد: یک از اهداف مهم و اساسی دفتر مدیریت ارتباط با صنعت و کار آفرینی دانشگاه ایجاد بسترهای مناسب جهت برقراری اتصال و ارتباط بین دانشگاه و اعضای هیات علمی و دانشجویان با صاحبان صنایع و فعالان عرصه اقتصاد است که باید در این راستا اقدامات مناسبی انجام داد.

رئیس دانشگاه ارومیه گفت: رویکرد اصلی دانشگاه ارومیه در سال‌های گذشته پژوهش و تبدیل آن به ثروت بوده که این روند در آینده هم ادامه خواهد داشت.

وی افزود: تجاری سازی پژوهش‌ها و فناوری‌ها فرآیندی نیست که گام ابتدایی آن عقد تفاهم نامه همکاری باشد اما جهت ایجاد بستر، همکاری‌های دولتی بعنوان یکی از مراحل بسترساز به شمار می رود و در این راستا معاونت پژوهشی و دفتر ارتباط با صنعت، اقدامات شایسته‌ای را نیز انجام داده است.

وی ادامه داد: از مهمترین آنها در سال گذشته عقدتفاهم نامه‌های همکاری با سازمان فنی حرفه‌ای استان برای شروع همکاری‌های فی مابین در راستای افزایش مهارت و توانمندی دانشجویان و آماده سازی آنها برای ورود به بازار کار و توانمندسازی آنها برای گام نهادن در عرصه‌های کارآفرینی سازمان صنایع الکترونیک ایران برای تقویت همکاری‌ها پژوهشی احیای فعالیت های مرکز میکرو ماشین ارومیه، فرماندهی مرزبانی استان برای اجرای پروژه‌های فنی و عملی جهت تولید محصولات مورد نیاز آنها نهاد و فعالیت‌های مشترک پژوهشی، فناورانه و فرهنگی است.

حب نقی تصریح کرد: قراردادهای عدیده‌ای را نیز برای فناوری و پژوهش‌های علمی رافع نیازهای صنایع و شرکت‌های مختلف نیز منعقد شده است که مبلغ این قرارداد در سال به حدود ۱۷ میلیارد ریال می رسد که شاهد افزایش چشمگیری نسبت به سال‌های گذشته بوده‌ایم.

وی در رابطه با بودجه پژوهشی دانشگاه گفت: بودجه پژوهشی در سال گذشته حدود ۵ میلیارد تومان بود اما میزان آن در سال ۹۵ هنوز مشخص نیست چرا که قانون بودجه کل کشور هنوز از طرف دولت ابلاغ نشده است.

وی به تعداد کتب منتشر شده در دانشگاه ارومیه اشاره کرد و گفت: ۷ عنوان کتب چاپی و ۱۳ عنوان کتب الکترونیکی در سال گذشته منتشر شده و در سال جاری ۱۱ عنوان کتب آماده چاپ خواهد شد.

رئیس دانشگاه ارومیه با بیان اینکه در سال تحصیلی ۹۴_۹۵ تعداد ۲۳ هیات علمی جدید جذب دانشگاه ارومیه شدند، گفت: در حال حاضر دانشگاه ارومیه ۴۸۰ نفر عضو هیات علمی و ۱۷ هزار دانشجوی در حال تحصیل در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارد.

رئیس دانشگاه ارومیه از ارتقاء مرتبه علمی ۲۲ نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه ارومیه در سال گذشته خبرداد و گفت: یک نفر از مربی به استادیار ، ۹ نفراز استادیار به دانشیار و ۱۱ نفر از دانشیار به استاد ارتقا یافته اند.