1450521682920_hamid amlashi -9.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون فرهنگی جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی عنوان کرد: مسابقات مناظره دانشجویی در منطقی کردن فضای جنبش دانشجویی بسیار موثر است، از این رو از تمامی دانشگاه‌های استان دعوت کرده ایم تا تیم‌های دانشجویی خود را برای حضور در مسابقات استانی مناظرات دانشجویی جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی سال جاری ترغیب و تشویق کرده و موجبات حضور آنان را فراهم کنند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان‌شرقی، سیدرضی آقاسیدی در جلسه هم اندیشی برای برگزاری مسابقه مناظرات دانشجویی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در نقشه جامع علمی و فرهنگی کشور و هم چنین اسلامی شدن دانشگاه ها ماموریت های ویژه ای بر عهده دارد، گفت: هدف از برگزاری جلسات هم اندیشی و هم چنین برگزاری برنامه های فرهنگی با همکاری دانشگاهیان استان گامی در جهت هر چه بیشتر شدن همگرایی بین جامعه دانشگاهی استان شده و آثار سینرژیک آن را مشاهده خواهیم کرد.

وی افزود: به نظر می‌آید در حوزه های فرهنگی هدررفت زیادی وجود دارد و متاسفانه به دلیل مشغله زیادی که در میان اعضای شورای فرهنگی دانشجویی دانشگاه‌های استان وجود دارد همگرایی محسوسی مشاهده نمی‌شود.

وی با اشاره کوتاهی بر فعالیت‌های معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی در عرصه فرهنگی تاکید کرد: مسابقات مناظره دانشجویی سال گذشته استارت خورد و خوشبختانه تیم‌های دانشجویی راه یافته به مرحله کشوری در سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی کشوری خوش درخشیدند.

آقاسیدی با بیان اینکه در برخی دانشگاه‌ها به دلیل ایجاد رعب و وحشت در میان دانشجویان رغبت آن چنانی برای شرکت در مناظرات دانشجویی دیده نمی‌شود، گفت: مناظرات دانشجویی جهاددانشگاهی به صورت مسابقه و در چارچوب خاصی برگزار می‌شود و در واقع مهم تر از خود مسابقه، آموزش مناظره یا تمرین مناظره در کارگاه‌های مخصوص قبل از برگزاری مسابقات است که آنان را برای حضور موثر در اجتماع و پست‌های مسئولیتی آینده آماده می کند.

حجت‌الاسلام عبدالله اسماعیل‌زاده، مدیر کل امور فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان نیز در این جلسه ضمن قدردانی از جهاددانشگاهی استان به دلیل برگزاری مسابقات مناظرات دانشجویی، آمادگی خود را برای همکاری با معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی در زمینه برگزاری این مسابقات اعلام کرد.

دانشجو قشر آرمان خواه و عدالت طلب است

مدیر کل فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه دانشجو قشر آرمان خواه و عدالت طلب است و خود را وامدار جناح خاصی نمی داند، تاکید کرد: مسئولان شاید خود را به لحاظ کاری وابسته بدانند اما دانشجو غیر از این است، دانشجو آرمان خواه و سیاستمدار است نه سیاست زده.

فریدون طایفه، کادرپروری برای آینده کشور و نظام اسلامی را در گرو برگزاری مناظرات دانشجویی دانست و گفت: دانشجویان با حضور در این مناظرات تمرین و تکرار را آغاز می‌کنند و مرحله آزمون و خطا را در همین دوران دانشجویی سپری می‌کنند چرا که اگر دانشجویان در این مرحله بر معلومات خود نیفزایند و آزمون و خطاها را سپری نکنند این آزمون و خطاها در پشت میزهای مدیریتی آینده کشور رخ می دهد که برای کشور و نظام بسیار گران تمام می‌شود.

وی افزود: این برنامه‌ها باید بدون وابستگی و ترس و واهمه نسبت به گروه یا جناحی خاص اجرایی شود، ذات کار فرهنگی منوط به سیاست‌های حزبی، جناحی و دولتی نیست بلکه برگرفته از دین و عقیده و نظام اسلامی است.

وی با بیان اینکه دانشجو قشر آرمان خواه و عدالت طلب است و خود را وامدار جناح خاصی نمی داند، تاکید کرد: مسئولان شاید خود را به لحاظ کاری وابسته بدانند اما دانشجو غیر از این است دانشجو آرمان خواه و سیاستمدار است نه سیاست زده. باید در دانشگاه‌ها بدون دخالت نگرش‌های سیاسی خاص، قانونی عمل کنیم مخصوصا در استان آذربایجان‌شرقی که مردم آن حماسی و بصیرتی شناخته شده‌اند و دانشگاه‌های ما باید در این عرصه نیز پیشتاز باشند.

طایفه اظهارکرد: دانشگاه پیام نور نیز آمادگی خود را به صورت اقدام و عمل برای همکاری با جهاد دانشگاهی برای برگزاری مناظرات دانشجویی اعلام می‌کند.

کارشناس امور فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این جلسه با بیان اینکه مناظره فرصتی است تا دانشجویان در حوزه اندیشه و تفکر ارتقا یابند، گفت: رشد عقلانی بسیار مهم است اما متاسفانه مورد هجوم قرار گرفته است پس لازم است به دور از رویکردهای سیاسی بدان توجه کنیم.

کوهی افزود: دانشگاه علوم پزشکی تبریز در حال طراحی اولین جشنواره مناظرات دانشجویی است و در این راستا در حال تامین زیرساخت های مورد نیاز برای برگزاری هرچه قوی تر آن هستیم.