پزشک خانوادهسایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – دبیر شورای آموزش پزشکی عمومی گفت: برنامه های مقدماتی تنظیم شده تا مدرسین اصلی دوره تخصصی پزشکی خانواده بتوانند در دوره های بین المللی کوتاه مدت شرکت کنند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر طاهره چنگیز در دیدار مدیران معاونت آموزشی وزارت بهداشت با دو تن از متخصصین بین المللی پزشکی خانواده گفت: پیرو مذاکرات قبلی برنامه های مقدماتی تنظیم شده که مدرسین اصلی دوره تخصصی پزشکی خانواده در رشته های تخصصی داخلی، کودکان، پزشکی اجتماعی و عفونی از ۸ دانشگاه مجری رشته بتوانند در دوره های بین المللی کوتاه مدت شرکت کنند.

وی افزود: این مدرسین برای برنامه ریزی، تدریس و ارائه خدمت در قالب برنامه پزشک خانواده آموزش خواهند دید.

در این نشست دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت به همراه مدیران معاونت آموزشی با دکتر استفان هنری شولتز رئیس انجمن مدیریت برنامه های دستیاری ایالات متحده آمریکا و دکتر مارک کنت هانتینگتون مدیر گروه پزشکی خانواده دانشگاه داکاتای جنوبی دیدار و گفتگو کرد.

لاریجانی با اشاره به گستردگی کشور جمهوری اسلامی ایران گفت: در حال حاضر حدود ۶۵ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور داریم که هر دانشگاه مسئولیت آموزش، پژوهش، بهداشت و درمان را در منطقه مربوطه بر عهده دارد و باتوجه به اینکه سلامت هر منطقه به طور کامل توسط دانشگاه علوم پزشکی منطقه مدیریت می شود، گسترش برنامه پزشک خانواده نیز اهمیت بسیاری دارد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از قدمت برنامه ریزی درخصوص برنامه پزشک خانواده در کشور سخن گفت و اظهار داشت: علیرغم سیاست های موجود در اجرای برنامه با چالش هایی مواجه هستیم.

وی گفت: هرچند برخی پزشکان به عنوان پزشک خانواده مشغول به فعالیت هستند لیکن هنوز برنامه در کشور اجرایی نشده است.

لاریجانی با بیان اینکه برنامه پزشک خانواده و اثربخشی آن وابسته به فعالیت کل دست اندرکاران نظام سلامت اعم از ستادی و دانشگاهی است افزود: در واقع برای رفع چالش های اجرای برنامه پزشک خانواده می بایست دیدگاه ها در سطوح مختلف نظام سلامت اعم از سیاستگذاران و مجریان امر نسب به برنامه تغییر کند.  

معاون آموزشی وزارت بهداشت تغییر دیدگاه متولیان نظام سلامت را مستلزم تحول در آموزش برشمرد و گفت: برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی در کشور آغاز شده و توسعه تخصص پزشکی خانواده نیز در همین راستا در دست پیگیری است.

لاریجانی گفت: در همین راستا برنامه درسی آموزش پزشکی خانواده در کشورهای مختلف بررسی شده و طی اقدامی گسترده برنامه آموزشی مناسبی در این زمینه تدوین شده است. 

وی با بیان اینکه حدود ۲۰ هزار نفر هیات علمی حوزه علوم پزشکی در کشور وجود دارد گفت: تغییر تفکر اعضای هیات علمی به عنوان متولی تربیت نیروهای انسانی بخش سلامت از اولویت هایی است که باید به آن توجه شود و در همین راستا درنظر است دوره های مجازی به همین منظور برای اعضای هیات علمی دانشگاهها برگزار شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت برقراری ارتباط بین آموزش و پژوهش و بهره مندی از ظرفیت های بخش خصوصی را از جمله ملزومات گسترش آموزش علوم پزشکی برشمرد و افزود: ما نیاز به مداخلاتی در زمینه راه اندازی پزشک خانواده داریم که علاوه بر تدوین برنامه درسی و آموزش اعضای هیات علمی مناسب باید درخصوص تغییر تفکر سیاستگذاران و دست اندرکاران امر پزشک خانواده برنامه ریزی شود.

در ادامه دکتر مارک کنت هانتینگتون مدیر گروه پزشکی خانواده دانشگاه داکاتای جنوبی نیز از برخورد خوب مردم ایران تشکر کرد و گفت: توسعه و پیشرفت آموزش تخصصی پزشکی خانواده، علیرغم زمان اندکی که از آغاز اجرای این برنامه می گذرد فوق العاده است و مشخص است تصمیمات دقیقی در این حوزه گرفته شده و مدیریت خوبی هم صورت می گیرد.

دکتر استفان هنری شولتز رئیس انجمن مدیریت برنامه های دستیاری ایالات متحده آمریکا گفت: داشتن رشته پزشکی اجتماعی در کنار پزشکی خانواده فرصتی برای کشور شماست که می تواند برای ارتقای سلامت جامعه بسیار مفید باشد.

وی روش پذیرش دستیار پزشک خانواده را در ایران بسیار عالی و منحصر به فرد ارزیابی کرد و اظهار داشت: پذیرش از بین افرادی انجام شده که سابقه کار در عرصه سلامت را داشته اند و علاقمندی ایشان به این رشته بسیار بالاست. این امر باعث می شود افراد با استانداردهای بالا فارغ التحصیل شوند.

شولتز گفت: باتوجه به اینکه این رشته به تازگی در ایران راه اندازی شده، تربیت متخصصین قدرتند باعث می شود مردم راحت تر به ایشان اعتماد کنند.

لاریجانی با تاکید بر لزوم همکاری های بین المللی در توسعه برنامه پزشکی خانواده در ایران گفت: تیمی متشکل از متخصصین ایرانی و همچنین متخصصین پزشکی خانواده در سایر کشورها کار را پیگیری خواهند کرد و امیدواریم شاهد اثرات این اقدامات در ارتقای سلامت جامعه باشیم.