IMAGE-1.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  عضو هیأت علمی گروه کامپیوتر واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد با بازتعریف مدل درآمدی خود، اعتماد سازی و حمایت همه جانبه از فارغ التحصیلان، اعضای هیأت علمی و نام و برند خود می‌تواند در حوزه صنعت کشور با توان بیشتری نقش‌آفرینی کند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، دکتر سید محسن هاشمی، عضو هیأت علمی گروه کامپیوتر واحد علوم و تحقیقات به ظرفیت سازی قابل توجه این گروه برای پاسخگویی به نیازهای کشور و حتی منطقه خاورمیانه اشاره کرد و گفت: از نظر کمی ظرفیت دانشجویان ارشد و دکتری واحد علوم و تحقیقات بی نظیر است و سال‌هاست که صنایع کشور به طور کامل از این ظرفیت بهره می برد.

عضو حرفه‌ای سازمان ISACA و عضو رسمی سازمان جهانی پردازش اطلاعات IFIP، رویکرد جدید ریاست واحد علوم و تحقیقات را رویکردی صحیح درجهت شناسایی نقاط قوت و ضعف برای دستیابی به تولید علم و فناوری موثر ارزیابی کرد و گفت: مدیریت دانشگاه رویکرد مناسبی را برای برقراری ارتباط با صنعت در پیش گرفته است؛ اما تحقق این امر نیازمند زمان و برخورداری از تمام مولفه‌های رقابت برای پیدا کردن مشتری در بازار است.

وی عمده مشکل دانشگاه در رقابت در بخش صنعت را کمبود بودجه تحقیق و توسعه معین، عدم حمایت مدیران ارشد کشور از دانشگاه آزاد و تکراری شدن مدل درآمدی آن در سال‌های گذشته دانست.

به گفته این عضو هیأت علمی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید از سوی دانشگاه حمایت همه جانبه شوند تا بتوان در صنعت بر روی آنها سرمایه گذاری کرد.

نویسنده کتاب “نسل آینده خدمات الکترونیکی” در آمریکا و انگلستان به نام واحد علوم و تحقیقات در سال ۲۰۱۱ (www.amazon.com)، تعیین جایگاه و نام دانشگاه (برند) اشاره کرد و افزود: نمونه‌های بسیاری وجود دارد که فکر و ایده و اجرا متعلق به هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات بوده اما، بهره وری نصیب سایر سازمان ها و دانشگاه ‌های دولتی شده است.

عضو هیأت علمی گروه کامپیوتر واحد علوم و تحقیقات تصریح کرد: دانشگاه آزاد با تعریف و تقویت نام خود می‌تواند بدون روابط سیاسی و حزبی برای تولیدات خود مشتری پیدا کند.

وی با ادامه روند کنونی، طرح شرکت‌های دانش بنیان را محکوم به شکست دانست و افزود: در حالی که دانشگاه‌های دولتی با توجه به بودجه مصوب می توانند بدون دغدغه، حیطه ارتباط با صنعت خود را تقویت کنند. اما در دانشگاه آزاد نسبت ارتباط با صنعت از درآمد کل بدون بودجه مصوب آن‌ها کمتر از ۳۰ درصد است و عمده درآمد آنها از شهریه دریافتی از دانشجویان تامین می‌شود که مدل درآمدی دانشگاه آزاد از گذشته بوده است.

عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات در پاسخ به این سوال که آیا شرکت‌های دانش بنیان مدلی از همین نوع هستند، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان جنبه شعاری پیدا کرده اند و دولت برای آن‌ها تصمیم گیری می‌کند، بنابراین به مرور زمان از مسیر تحقیق و توسعه خارج می‌شوند، چراکه وابسته به ارتباطات خاص و دولت می‌شوند و با تغییر دولتها، توسعه آنها در تلاطم قرار می‌گیرد.

دکتر هاشمی ادامه داد: باید از دولت حمایت معنوی گرفت، نه اینکه مستقیم دخالت کند و بخش صنعت و دانش هم نباید به طور مستقیم به دولت وابسته باشد. وظیفه دولت تنها نهادینه سازی و تسهیل امور است.

وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان هیچ ارتباطی با علم و دانش ندارند، تصریح کرد: دانش بنیان به شرکت‌هایی گفته می شود که در لبه فناوری در سطح جهان فعالیت می‌کنند. اما در ایران به شرکت‌هایی دانش بنیان گفته می‌شود که فعالیت‌های ۳۰ سال گذشته کشورهای دیگر را از نو تکرار کرده و مورد آزمون و تولید صنعتی قرار می‌دهند.

دکتر هاشمی با تاکید بر کاربردی کردن تحقیقات دانشگاهی در این حوزه‌ها با توجه به ظرفیت موجود در آن‌ها افزود: دانشگاه آزاد با مدل درآمدی (Revenue Model) دریافت شهریه از دانشجویان ایجاد شده و در حال حاضر نیازمند تغییر مدل درآمدی است. مدل‌های درآمدی کارآمدی وجود دارد که از دانشجویان به جای دریافت شهریه، در قبال مشارکت در کارآفرینی و تبدیل آنها به مولد در صنعت و فکر، ده‌ها برابر برای دانشگاه درآمدزایی ایجاد می‌کنند که بخشی از آن درآمد می‌تواند به دانشجویان موثر در طرح‌ها اختصاص یابد.

بر اساس این گزارش، دکتر سید محسن هاشمی، استادیار و عضو هیات علمی گروه تحصیلات تکمیلی مهندسی نرم افزار و هوش مصنوعی واحد علوم و تحقیقات، تاکنون راهنمایی بسیاری از پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی در موضوعات کاربردی مثل بانکداری مجازی، استراتژی‌های تجارت الکترونیکی، حسابرسیIT در بازار سرمایه و مالی، محاسبات ابری، امنیت و شهر هوشمند را در ۱۳ سال گذشته در دانشگاه آزاد، دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه تربیت مدرس برعهده داشته است.