n00011562-b.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس دانشگاه کردستان با انتقاد از اینکه آموزش‌های عمران شهری در سطح دانشگاه‌ها باقی مانده است، گفت: این آموزش‌ها در ساخت و سازهای شهری مورد استفاده قرار نگرفته است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کردستان، فردین اخلاقیان، در افتتاحیه همایش بین المللی سکونتگاه‌های فقیرنشین شهری در دانشگاه کردستان، اظهار کرد: اگرچه در همه کشورهای توسعه نیافته شهرنشینی غیررسمی و حاشیه‌نشینی وجود دارد اما نمی توان آن را توجیهی برای وجود این مناطق در کردستان نیز به شمار آورد.

وی با اشاره به اینکه فضای شهرها باید مطبوع و جذاب باشد، افزود: آلودگی زیاد، ترافیک زیاد، سرانه فضای سبز کم از جمله مشکلات مناطق حاشیه نشینی به وی‍ژه مناطق حاشیه‌ای کردستان است.

رئیس دانشگاه کردستان عنوان کرد: در این میان نباید نقش مدیریت شهری را نادیده گرفت که بدون رعایت ضوابط مناسب و توجه به طرح تفصیلی و تبدیل فضاهای سبز شهری به مناطق تجاری و مسکونی مجوز ساخت و ساز صادر می‌کنند.

وی با اشاره به تجربه صاحب نظران در حوزه‌های عمران شهری در کردستان، تصریح کرد: متاسفانه آموزش توجه به زیبایی‌های شهری و معماری شهری فقط در دانشگاه کاربرد داشته و در جاهای دیگر عملی نشده است.

اخلاقیان حاشیه‌نشینی را نتیجه فساد و رانت خواری‌ دانست و خاطرنشان کرد: امروزه نفی حاشیه نشینی کنار گذاشته شده و ارائه راهکار و توانمندسازی مطرح شده است.

وی در پایان یادآور شد: امیدواریم برگزاری این همایش که با حضور صاحب نظران داخلی و خارجی برگزار می‌شود، بتواند با مدنظر قراردادن الگوی ایرانی اسلامی در رفع مشکلات حاشیه نشینی در شهر موثر باشد.