arashk hamooshi (7 of 9).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی با گلایه از مسؤلان دانشگاه‌ها گفت: جای خالی رؤسای دانشگاه‌ها در همایش‌های توسعه فناوری مشهود است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان‌ شرقی، علی جهانگیری در همایش «فناوری نانو، توسعه و تجاری سازی» هدف از برگزاری سلسله همایش های توسعه فناوری را تحقق اقتصاد دانش بنیان در استان دانست و گفت: لازمه رسیدن به این هدف، تعامل مستمر و نظام‌مند بنگاه‌های اقتصادی و دانشگاه‌هاست.

وی با بیان اینکه فناوری در بستر بنگاه عملیاتی می‌شود، افزود: اقتصاد دانش بنیان دارای سه ضلع صاحبان کسب وکار، دانشگاهیان و دولت است که برای تحقق آن در استان باید این سه ضلع تعامل سازنده داشته باشند.

وی تاکید کرد: نقش دولت در این راستا، ایجاد فضای مناسب کسب و کار برای تعامل هر چه بیشتر فعالان اقتصادی و دانشگاهیان و صاحبان ایده است.

جهانگیری با اشاره به اینکه پس از استقرار دولت تدبیر و امید توجه به اقتصاد دانش بنیان معطوف شد، ادامه داد: در حال حاضر ۹ ستاد توسعه فناوری دو استان تشکیل شده است و بنا داریم به ازای تشکل‌های موجود در صنعت استان، ستاد فناوری متناظر با آن را تشکیل دهیم.

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی افزود: در حال حاضر صاحبان کسب و کار برای مراجعه به متخصصان و اساتید دانشگاهی زمان زیادی را برای رسیدن به متخصص مورد نظر صرف می‌کنند اما تشکیل این انجمن باعث تقویت و تسهیل ارتباط صنعت و دانشگاه می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به صدور مجوز تشکیل منطقه ویژه علم و فناوری در تبریز در سال ۹۳ اظهار کرد: برخی‌ها در تهران اعتقاد داشتند که تشکیل منطقه ویژه فناوری نیازمند ساخت فضای فیزیکی زیادی است اما ما در تبریز به اندازه کافی مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی داریم و تنها ایجاد نظام فکری جهت ایجاد تعامل میان این مراکز و صنایع استان نیاز است.

وی با ابراز گلایه از مسؤلان دانشگاه‌های استان اظهار کرد: دانشگاه اگر بخواهد به سمت دانشگاه کارآفرین حرکت کند باید عملا وارد کارزار شود، اما متاسفانه دانشگاه‌ها تحرک کمی در این زمینه دارند و در این همایش‌های تخصصی که باید دانشگاه‌ها و روسای دانشگاهی حضور داشته باشند، نیستند و جای خالی آنها کاملا مشهود است.

جهانگیری تاکید کرد: متاسفانه هنوز هم در حوزه دانشگاه مشکل داریم و مراکز رشد و مسؤلان دانشگاهی برنامه‌ریزی مناسبی برای تحقق اقتصاد دانش بنیان و تعامل با صنایع استان ندارند.