1462358427144_noor.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص) از برگزاری اختتامیه مسابقه دانش‌آموزی نور ابن هیثم در روز جمعه ۱۷ اردیبهشت خبر داد و گفت: در این مراسم ۲۰۰ سکه بهار آزادی به دانش‌آموزان سازنده ۲۰۰ فیلم برتر اعطا خواهد شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، مهدی صفاری‌نیا با اشاره به برگزاری مسابقه دانش‌آموزی نور ابن هیثم، اظهار کرد: دبیرخانه جایزه مصطفی(ص) به منظور ایجاد زمینه رشد استعدادهای درخشان و ترسیم افق‌های جدید در سطح دانش آموزی و مشارکت مراکز آموزشی، مسابقه دانش آموزی نور ابن هیثم را برگزار می‌کند.

وی با بیان این که اختتامیه این مسابقه در روز جمعه ۱۷ اردیبهشت ماه مصادف با ایام مبعث رسول اکرم(ص) در محل سالن اندیشه حوزه هنری برگزار می‌شود، ادامه داد: جایزه مصطفی(ص) درجهت تقویت بنیه علمی جهان اسلام در سطوح مختلف علمی، رویدادهای گوناگون را درسطوح دانش آموزی، دانشجویی تا سطوح بالای علمی پی‌ریزی کرده که این مسابقه در جهت تقویت علمی سطح دانش آموزی برگزار شده است.

صفاری‌نیا، توسعه آگاهی عمومی نسبت به رویداد جایزه مصطفی(ص)، گامی در راستای ترویج علم، ایجاد یک نهضت علمی و اثرگذار در بین مدارس و دانش آموزان کشور و تحکیم خودباوری، فرهنگ سازی و گفتمان علم و ترویج فرهنگ و تمدن اسلامی بین نوجوانان کشور را از اهداف این مسابقه ذکر کرد.

دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص) با اشاره به جزئیات برگزاری این مسابقه یادآور شد: موضوع این مسابقه بر اساس نامگذاری سال ۲۰۱۵ میلادی توسط یونسکو به نام “سال جهانی نور” (به مناسبت هزارمین سال تألیف کتاب المناظر ابن هیثم) در حوزه اپتیک و فتونیک انتخاب ‌شده است. حوزه فعالیت شرکت‌کنندگان در این مسابقه، ساخت فیلم‌های علمی یک ‌دقیقه‌ای توسط گروه‌های دانش‌آموزی ۲ یا ۳ نفره در مدارس و پژوهشسراها در حوزه دانش، فناوری و کاربردهای نوراست.

به گفته وی، فیلم‌های برگزیده از طریق سایت مسابقه در معرض دید جهانیان قرار می‌گیرد و دانش‌­آموزان برگزیده و مدارس پدیدآورنده‌ آثار برتر مورد تجلیل قرار می‌گیرند.

رییس پارک فناوری پردیس با اشاره به جوایز اعطا شده به برگزیدگان این مسابقه اظهار کرد: از جوایز دانش آموزان برگزیده و مدارس برتر در اختتامیه این مسابقه، می‌توان به نمایش دائم فیلم‌های برگزیده با زیرنویس انگلیسی بر روی سایت مسابقه با امکان دانلود رایگان، اعطای ۲۰۰ سکه بهار آزادی به دانش آموزان سازنده ۲۰۰ فیلم برتر، اعطای لوح تقدیر بنیاد ملی نخبگان به دانش آموزان سازنده ۲۰ فیلم برتر، اهدای ۲۰ مجموعه تجهیزات آزمایشگاهی به ارزش مجموع ۱۰۰ میلیون تومان به تعداد ۲۰ مدرسه و پژوهشسرای دانش آموزی با بیشترین مجموع امتیازات فیلم‌های ساخته شده، اشاره کرد.

دبیر شورای سیاست­گذاری جایزه مصطفی(ص) تعداد شرکت کنندگان در این مسابقه را بیش از ۱۰ هزار دانش آموز در قالب ۴ هزار و ۱۸۵ گروه ذکر کرد و یادآور شد: علاوه بر آن بیش از دو هزار فیلم به دبیرخانه جایزه مصطفی (ص) ارسال شده است که از این تعداد ۲۰۰ اثر بعنوان فیلم‌های برگزیده انتخاب شده است.

صفاری‌نیا تصریح کرد: تیم داوری مسابقه ابن هیثم متشکل از نماینده انجمن ترویج علم ایران، نماینده مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، نماینده اتحادیه معلمان فیزیک ایران، یکی از برندگان جایزه ترویج علم ایران و دو معلم نخبه و ممتاز آموزش فیزیک هستند.