211-132.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه پیام نور باید بتواند در سال‌های آینده هزاران ایده اثرگذار به مدیران کشور ارائه دهد تا بتوانیم مدیریت علمی داشته باشیم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس آموزش ایسنا، دکتر ضیاء هاشمی در جشن بزرگداشت مقام معلم که در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، افزود: تقارن ابتدای هفته معلم با شهادت استاد مرتضی مطهری و انتهای هفته با مبعث رسول گرامی اسلام(ص)، مسؤولیت سنگین معلم را تبیین می‌کند اگر بعثت انبیا (ع) برای ارتقای جامعه و پیاده سازی و تحقق آرمانهای انسانی بوده، کار و تلاش معلمان که با عشق و مسؤولیت پذیری همراه است نیز در همین راستاست.

وی تصریح کرد: امروز ما مدعی نیستیم که دانشگاه‌های ما الگوساز جامعه هستند، بلکه خود یک جامعه بزرگ محسوب می شوند که جمعیت آنها از جمعیت بسیاری از کشورهای حاشیه آبهای بین المللی بیشتر است.

دکتر هاشمی، دانشگاه را تعیین کننده مسیر جامعه در زمان حال و آینده دانست و گفت: اگر دانشگاه مجموعه خمود، مایوس و ناامید باشد جامعه هم به همان سمت می رود و اگر کانون امید باشد تصویر فردای جامعه امیدواری خواهد بود.

وی با عنوان اینکه مدیریت دانشگاه پیام نور در راستای ارتقای کیفیت و تقویت شاخص‌های علمی تلاش می‌کند، اظهار داشت: اگر این کمیت با کیفیت همراه شود، افتخار بزرگی خواهد بود.

دکتر هاشمی، نظام جمهوری اسلامی را محصول انقلابی دانست که ریشه در دانشگاه داشته و از کسانی که دانشگاه را خطری برای نظام می‌دانند، انتقاد کرد.

وی با عنوان اینکه دانشگاه در کنار حوزه پایگاه علم و دین و فرهنگ است و ما به داشتن دانشگاه ها و اساتیدمان افتخار می‌کنیم، گفت: علم و فرهنگ مرکز ایده پردازی و تحلیل و نقادی است و کسانی که خود را عالم‌تر از دانشگاه می‌دانند باید بتوانند آن را اثبات کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه را کانون اصلی نخبگان دانست و گفت: بیش از آنچه که بخواهیم دانشگاه را کنترل کنیم باید از سوی دانشگاه کنترل شویم چرا که دانشگاه امنیت آفرین است.

وی با عنوان اینکه امروز دیگر فرایند تعلیم و تربیت انحصاری و متمرکز نیست، گفت: دانشجویان ما امروز تنها متاثر از اساتید نیستند و فرایند تعلیم و تربیت پیچیده تر از گذشته است چرا که دانشجویان منابع مختلفی برای کسب ایده دارند.

وی افزود: روند عادی و جاری آموزش امروزه در سطح جهان در معرض آسیب های جدی و ناکارآمدی است. امروز دیگر رابطه یکسویه کاربردی ندارد و حتی در فعالیت های آموزشی رویکرد مشارکت جویانه و دوسویه موثر خواهد بود.

دکتر هاشمی با تاکید بر جایگاه دانشگاه و لزوم پیوند دانشگاه و جامعه گفت: امروز دیگر دانشگاه نمی تواند منفک از جامعه باشد و ما برای اینکه بتوانیم نقش و جایگاه خود را در حوزه آموزش عالی حفظ کنیم، به پیوند راسخ دانشگاه و جامعه نیاز داریم.

وی چاپ بیش از ۱۰۰۰ مقاله پژوهشی در سال ۹۴ از سوی دانشگاه پیام نور را قابل تقدیر دانست و گفت: دانشگاه پیام نور باید بتواند در سال های آینده هزاران ایده اثرگذار به مدیران کشور ارائه دهد تا بتوانیم مدیریت علمی داشته باشیم.

معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان با عنوان اینکه در شرایط برجام توانستیم از بخشی از مظالم بین المللی نجات یابیم، گفت: اکنون که به همت نخبگان دانشگاه ها در عرصه سیاست خارجی به دستاورد عظیمی دست یافتیم باید با بهره مندی از ظرفیت ها و قابلیت‌های ملی و کوشش همگانی دانشگاه‌ها در جهت تحقق اهداف گام برداریم.