1445935675024_reserch.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز تعداد مدارک منتشر شده از سوی محققان ایرانی در پایگاه استنادی اسکوپوس را در چهار ماه اول سال ۲۰۱۶ میلادی، ۱۴ هزار و ۷۱۷ مدرک ذکر کرد و گفت: رشته علوم پزشکی با تولید ۱۰ هزار و ۵۳۷ مدرک پرکارترین رشته‌ دانشگاهی در تولید علم بوده و دانشگاه آزاد اسلامی با نمایه سازی ۴ هزار و ۴۲۲ مدرک سهم بیشتری در تولید علم کشور را داشته است.

دکتر جعفر مهراد در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا، با بیان این که پایگاه استنادی اسکوپوس دومین نظام استنادی جهان است، افزود: این پایگاه ده‌ها میلیون چکیده از بیش از ۵ هزار ناشر بین المللی را تحت پوشش خود دارد و این پایگاه علاوه بر نمایه سازی استنادی مقالات علمی، صفحات وب و پروانه‌های ثبت اختراعات را نیز کنترل می‌کند.

وی با تاکید بر این که در این پایگاه استنادی امکان جستجو موضوعی وجود دارد، خاطر نشان کرد: جستجو در این پایگاه بر اساس زمان، نوع مدرک و محدوده موضوعی است و به دلیل ویژگی‌هایی که این پایگاه برای دسترسی به عناصر تولیدات علمی در دسترس کاربران قرار می‌دهد، از جذابیت خاصی برخوردار است.

مهراد با اشاره به وضعیت مطلوب ایران در پایگاه استنادی اسکوپوس، اظهار کرد: با گذشت چهار ماه از آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی این پایگاه داده‌هایی با درصد اطمینان بالایی را از تولیدات علمی کشورها منتشر کرده و این اطمینان بالا به دلیل روزآمدی داده‌های این پایگاه استنادی است.

وی با اشاره به وضعیت تولیدات علمی ایران در پایگاه استنادی اسکوپوس، یادآور شد: در بازه زمانی ۴ ماه اول سال ۲۰۱۶ میلادی تعداد مدارکی که از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی ایران در این پایگاه به ثبت رسیده، به ۱۴ هزار و ۷۱۷ مدرک رسیده است.

به گفته این چهره ماندگار علمی از کل ۱۴ هزار و ۷۱۷ مدارک علمی منتشر شده از ایران، تعداد ۱۲ هزار و ۶۸۸ مورد به مقاله‌های علمی منتشر شده در مجلات بین المللی اختصاص دارد،‌ تعداد ۹۶۱ مقاله زیر چاپ است و بقیه به مطالب مروری و مقاله‌های همایش‌ها مربوط می‌شود.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز اضافه کرد: با احتساب بازه زمانی ۴ ماه، کل مدارک ایران در نظام استنادی اسکوپوس در سال‌های گذشته به ۳۵۵ هزار و ۱۹۶ مدرک بالغ می‌شود.

وی به تفکیک سال‌های انتشار مدارک محققان ایرانی در این پایگاه اشاره کرد و با تاکید بر این که تولیدات علمی ایران بر اساس داده‌های این پایگاه استنادی روند رو به رشدی دارد، گفت: نتایج به دست آمده از این پایگاه به این شرح است:

سال تولید مدرک تعداد مدارک منتشر شده
۲۰۱۶ ۱۴ هزار و ۷۱۷ مدرک
۲۰۱۵ ۴۰ هزار و ۵۵۶ مدرک
۲۰۱۴ ۴۳ هزار و ۴۰۶ مدرک
۲۰۱۳ ۴۱ هزار و ۳۳۸ مدرک
۲۰۱۲ ۴۰ هزار و ۴۵۳ مدرک
۲۰۱۱ ۳۹ هزار و ۳۴۹ مدرک
۲۰۱۰ ۲۹ هزار و ۳۶۶ مدرک
۲۰۰۹ ۲۴ هزار و ۶۳ مدرک
۲۰۰۸ ۱۹ هزار و ۴۹۲ مدرک
۲۰۰۷ ۱۵ هزار و ۲۴ مدرک

مهراد تاکید کرد: آمار سال ۲۰۱۵ میلادی که به ۴۰ هزار و ۵۵۶ مدرک رسیده است، طی ماه‌های آینده پس از آن که نمایه سازی نشریات تکمیل شود، کامل‌تر خواهد شد.

به گفته وی، تعدادی از مجلات تاخیر در انتشار دارند و برخی دیگر نیز دیرتر به دست پایگاه اسکوپوس می‌رسند.

وضعیت دانشمندان ایرانی در پایگاه اسکوپوس

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز، همچنین به دانشمندان ایرانی با بیشترین تعداد مدارک منتشر شده در این پایگاه استنادی اشاره کرد و یادآور شد: در سال ۲۰۱۵ فریدون عزیزی با تولید ۸۴ اثر از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مسعود صلواتی نیا از دانشگاه کاشان با تولید ۸۲ اثر ثبت شده در اسکوپوس پرتولیدترین پژوهشگران دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور به شمار می‌روند.

پرکارترین رشته‌های دانشگاهی در اسکوپوس

مهراد با اشاره به پرکارترین رشته‌های دانشگاهی ایران در پایگاه استنادی اسکوپوس، ادامه داد: پرکارترین رشته‌های دانشگاهی در تولید علم به ترتیب عبارتند از:

رشته دانشگاهی تعداد مدارک منتشر شده
علوم پزشکی ۱۰ هزار و ۵۳۷ مدرک
مهندسی ۹ هزار و ۷۰۵ مدرک
شیمی ۶ هزار و ۵۳ مدرک
فیزیک و نجوم ۵ هزار و ۷۳۴ مدرک
علم مواد ۵ هزار و ۶۳۶ مدرک

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز یادآور شد: از کل ۴۰ هزار و ۵۵۶ مدرک تولید شده در سال ۲۰۱۵ میلادی تنها تعداد ۳۵ هزار و ۴۳۱ مورد به مقالات علمی تعلق دارد.

آمار تولیدات علمی دانشگاه‌ها

مهراد به بیان آمارهای مربوط به تولیدات علمی دانشگاه‌های دولتی و خصوصی پرداخت و افزود: تعداد دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ایران طبق آمارهای جدید به ۲ هزار و ۶۰۰ موسسه می‌رسد و در این بین برخی از دانشگاه‌ها نسبت به بعضی دیگر در تولید علم سهم بیشتری داشته‌اند.

به گفته وی ۵ موسسه‌ای که به ترتیب رتبه‌های یک تا پنجم تولید علم کشور را به خود اختصاص داده‌اند به شرح ذیل است:

نام دانشگاه تعداد مدارک منتشر شده
دانشگاه آزاد اسلامی ۴ هزار و ۴۲۲ مدرک
دانشگاه تهران ۳ هزار و ۴۹۴ مدرک
دانشگاه علوم پزشکی تهران ۳ هزار و ۳۵۸ مدرک
دانشگاه صنعتی امیرکبیر هزار و ۸۹۴ مدرک
دانشگاه تربیت مدرس هزارو ۸۴۲ مدرک

این چهره ماندگار با بیان این که استادان پژوهشگر در دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی با مشارکت همکاران خود از داخل و خارج از کشور تلاش می‌کنند تا در پیشرفت‌های ملی نقش ایفا کنند، اظهار کرد: به عنوان مثال از فریدون عزیزی تعداد ۷۹۵ مدرک در اسکوپوس به ثبت رسیده است و این آثار توسط بیش از ۱۵۰ نویسنده همکار تولید شده است، ضمن آن که به ۷۹۵ مدرک فریدون عزیزی ۷ هزار و ۱۳۷ مدرک استناد کرده‌اند.

مهراد، تعداد استنادهای فریدون عزیزی را هزار و ۵۸ مدرک عنوان کرد و یادآور شد: عمده موضوعاتی که فریدون عزیزی تحقیق و پژوهش کرده است، شامل پزشکی، بیوشیمی، ژنتیک و بیولوژی مولکولی است.

وی شاخص اچ (میزان بهره‌وری و تأثیرگذاری علمی) این پژوهشگر پرکار را ۴۸ ذکر کرد.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز همچنین به تولیدات علمی مسعود صلواتی نیا اشاره کرد و گفت: وی که در حوزه علم نانو فعال است، تاکنون تعداد ۵۹۷ اثر در اسکوپوس نمایه سازی کرده است. آثار این پژوهشگر توسط ۵ هزار و ۱۲۸ مدرک مورد استناد قرار گرفت و تعداد استنادها در کل ۱۰ هزار و ۶۲۴ مورد بالغ می‌شود.

مهراد، شاخص اچ این محقق ایرانی را ۵۱ دانست.

این چهره ماندگار علمی اضافه کرد: پایگاه استنادی اسکوپوس گرچه خود در سال ۲۰۰۴ میلادی توسط بنگاه انتشاراتی الزویر در هلند تاسیس شده است، ولی نمایه سازی آثار علمی را به گذشته‌های دور برده و از سال ۱۸۷۷ تولیدات علمی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی را تحلیل استنادی می‌کند.

به گفته وی، تعداد تولیدات علمی ایران در سال ۱۸۷۷ تنها دو مورد ثبت و گزارش شده است.