1408770137689_amin khosroshahi-28.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون سازمان امور دانشجویان با تاکید بر اینکه حضور کم رنگ در بخش سلامت دانشجویان عوارض جبران ناپذیری در پی دارد، گفت:‌ بخش درمان در اولویت و سیاست‌های وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان قرار ندارد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی ایسنا، دکتر ابوالحسن ریاضی در چهارمین گردهمایی رؤسای مراکز بهداشت و درمان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور که به میزبانی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به رشد کمی آموزش عالی اظهار کرد:‌ در حال حاضر با رشد کمی آموزش عالی و تقاضای روزافزون جوانان کشور در بخش آموزش عالی مواجه هستیم که این مساله باعث شده دچار عدم توازن جدی در سطوح مختلف شویم.

وی افزود: در ده سال قبل آموزش عالی نزدیک به یک سوم این جمعیت دانشجویی را دارا بود، اما در حال حاضر جمعیت دانشجویی کشور ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است که از این تعداد دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند.

معاون سازمان امور دانشجویان از وجود مشکلات پیچیده در بخش‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و غیره خبر داد و گفت: در مورد خدمات دانشجویی باید گفت خدماتی هستند که کیفیت یا عدم کیفیت در آن در مجموعه دانشگاه یا بیرون از دانشگاه نمود پیدا می‌کند. در طول سال‌های اخیر در بخش مشاوره تلاش‌های خوبی صورت گرفته و اکنون همه دانشگاه‌ها دارای مراکز مشاوره هستند و با اطلاعات قابل اتکایی که در این زمینه به دست آورده‌ایم، مسائل مختلف را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

ریاضی با اشاره به اجرای طرح سیمای زندگی دانشجویان در سطح همه دانشگاه‌ها گفت: اجرای این طرح بازخورد خوبی داشت. بخش سلامت و بهداشت ودرمان دانشگاه‌ها از وضعیت و جایگاه مطلوبی برخوردار نیست، در حالی که اهمیت بسیاری دارد.

وی با بیان اینکه انتظارات دانشجویان رو به افزایش است، گفت: متاسفانه شرایط کشور با این انتظارات تناسب چندانی ندارد و در دانشگاه‌ها زیرساختهای مورد نیاز برای پاسخگویی به نیازهای دانشجویان وجود ندارد.

معاون سازمان امور دانشجویان از وجود ۶۳ مرکز بهداشت در ۱۳۰ دانشگاه خبر داد و گفت: باید تمرکز بیشتری در حوزه بهداشت و سلامت دانشگاه‌ها صورت بگیرد و از ترم آینده انتظارات دانشجویان از مراکز بهداشت به شکل جدی‌تری دنبال می‌شود.

ریاضی با تاکید بر این که حضور کم رنگ در بخش سلامت دانشجویان می‌تواند عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد، گفت: حضور کم رنگ در بخش سلامت دانشجویان در طول سال‌های اخیر آن را به بحران تبدیل کرده است.

وی تصریح کرد: بخش درمان در اولویت و سیاست‌های وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان نیست و تنها تعدادی از دانشگاه‌ها زیرساختهای لازم در این بخش را دارا هستند.

وی با بیان این که برخی از مراکز درمانی با وضعیت مطلوب فاصله‌ زیادی دارند، گفت: طبیعی است که اگر حادثه‌ای رخ دهد، به علت دوری مرکز آموزش عالی به مراکز درمانی مشکلی رخ خواهد داد.

معاون سازمان امور دانشجویان از ضرورت تاسیس مراکز درمانی در دانشگاه‌ها که همانند اورژانس فعالیت کنند، خبر داد و گفت: برخی از دانشگاه‌ها به خاطر هزینه‌ بالا و دخالت در بخش‌های دیگری که به حوزه‌ وزارت علوم ارتباطی ندارد، اقدامی در زمینه مراکز درمانی انجام نمی‌دهند.