345-15.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  قائم ‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل از تشکیل مجمع دانشگاه‌های ایران و کره خبر داد و گفت: ۷ الی ۸ دانشگاه برتر ایران و ۷ الی ۸ دانشگاه برتر کره دائما با یکدیگر در تماس بوده و امور تفاهم‌نامه‌های بین دو کشور در زمینه علمی – دانشگاهی و فناوری را پیش خواهند برد.

دکتر حسین سالار آملی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به حضور رییس جمهور کشور کره جنوبی در ایران اظهار کرد: در راستای حضور رییس جمهور کشور کره جنوبی در ایران دو تفاهم‌نامه دانشگاهی – علمی و فناوری بین دو کشور به امضاء رسید که می‌تواند بسترساز فعالیت‌های علمی در آینده باشد.

وی در مورد دو تفاهم‌نامه مذکور توضیح داد: تفاهم‌نامه اول بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور ایران با وزارت آموزش کشور کره و تفاهم‌نامه دوم بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور ایران و وزارت علوم ICT و برنامه‌ریزی آینده کشور کره به امضاء رسید و در هر دو برنامه تبادل استاد و دانشجو، شرکت در کنفرانس‌ و سمینارهایی که در این دو کشور برگزار می‌شود و غیره مورد نظر قرار دارد.

قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با بیان این که یکی از محورهای مورد نظر در همکاری بین کشورهای ایران و کره تبادل فناوری است، افزود: با پیگیری تفاهم‌های مذکور قرار است کارگروهی زیر نظر وزارت علوم ایران و کارگروهی زیر نظر وزارت آموزش کره تشکیل شود و باید اعضای هر دو کارگروه ظرف سه ماه آینده تعیین شود.

سالار آملی در ادامه با تاکید بر این که کشور کره دارای دانشگاه‌های توانا و معروفی است، گفت: تعدادی از دانشگاه‌های کشور کره جزو تک دانشگاه برتر دنیا بوده و از نظر تکنولوژیک در بالاترین سطح قرار دارد و ایجاد ارتباط علمی و فناوری با کشور کره از فعالیتهای راهبردی وزارت علوم است.

وی ادامه داد: در روند اجرای این توافقنامه‌ها برخی از دانشگاه‌های کشور به عنوان دانشگاه مرجع انتخاب می‌شوند تا ارتباط دانشگاه با دانشگاه به صورت مستقل صورت گیرد.

تشکیل مجمع دانشگاه‌های ایران و کره

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل از تشکیل مجمع دانشگاه‌های ایران و کره خبر داد و گفت: تصمیم داریم مجمعی مشابه مجمع ایران و آلمان، ایران و ایتالیا و ایران و روسیه با کشور کره نیز راه‌اندازی کنیم تا امور تفاهم‌نامه‌های مذکور بین ۷ الی ۸ دانشگاه برتر ایران و ۷ الی ۸ دانشگاه برتر کره پیگیری شود.

سالار آملی از گسترش ارتباطات بین ایران و کره در سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ خبر داد و گفت: اعزام دانشجو برای دوره‌های ۶ یا ۹ ماهه از دیگر موضوعات مورد نظر در تفاهم‌نامه‌های بین کشورهای ایران و کره است.

وی در پایان اظهار کرد: پس از تشکیل کارگروه‌های مذکور در هر دو کشور طی ۴ یا ۵ ماهه آینده یا وزیر علوم ایران به کشور کره سفر می‌کند یا وزیر علوم این کشور در ایران برای برنامه‌ریزی‌ در راستای اجرای تفاهم‌نامه‌ها حضور می‌یابد.