attach3(2).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران گفت: ۲۰ دانش آموز مازندرانی امسال به هفتمین جشنواره المپیاد نانو راه یافتند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مازندران، اسفندیار نظری در همایش تجلیل از معلمان پشتیبان و دانش آموزان برتر علمی و پژوهشی(متوسطه اول) که در سالن شهید آوینی چالوس برگزار شد، با اشاره به مقام شامخ معلمان، آنان را مجتهدان تربیتی و مدیر مسائل زنده در آموزش و پرورش خواند و گفت: دانش‌آموزان چالوس در سال گذشته توانستند در مرحله نخست المپیاد علمی در استان مازندران رتبه هفتم و در بخش کنکور سراسری نیز رتبه هشتم استان را به‌خود اختصاص دادند.

وی با تأکید بر تقویت پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی اظهار کرد: علم جدیدی با نام “بیوتکنولوژی” یا همان زیست فناوری در استان مازندران مطرح شد که به‌صورت پایلوت در آمل اجرایی شد و قرار است تا با همکاری انستیتو پاستور کشور مراکز دیگری نیز در مازندران راه‌اندازی شود.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه استان مازندران سال گذشته رتبه سوم مسابقات نانوی کشور را به‌خود اختصاص داد، تصریح کرد: امسال نیز ۲۰ نفر از دانش‌آموزان مازندران شامل افرادی‌ که در دوره توانمندسازی مطرح شدند و هم دانش‌آموزانی که در ارائه مقالات به رتبه‌هایی دست یافتند به هفتمین جشنواره المپیاد نانو راه پیدا کردند.

نظری با بیان اینکه یکی از سازمان‌های مهم و موثر در جهان امروز و آینده، سازمان آموزش و پرورش است، یاد آور شد: آموزش و پرورش سازمانی است که الگوی تمام نهادها، موسسات و سازمان‌های رسمی جامعه است.

وی خاطرنشان کرد: ثمربخشی سازمان آموزش و پرورش از یک‌سو تبدیل انسان‌های خام و مستعد به انسان‌های سالم، خلاق، بالنده، متعادل و رشد یافته بوده و از سوی دیگر تامین کننده نیازهای نیروی انسانی جامعه در سطوح مختلف و در بخش‌های متفاوت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با تاکید بر اینکه کمک به آموزش و پرورش موجب تربیت نیروهای انسانی کارآمد در بخش‌های صنعت، خدمات و کشاورزی است، اظهار کرد: آموزش و پرورش با رشد و توسعه جوامع انسانی در ابعاد اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، مذهبی و ارتباطات بین‌المللی پیوندی ناگسستنی دارد که غیرقابل انکار است.

نظری با بیان اینکه جامعه‌شناسان آموزش و پرورش را وسیله اداره و کنترل جامعه می‌دانند، تصریح کرد: از نظر اقتصادی نیز آموزش و پرورش نوعی سرمایه‌گذاری پرحجم و پرثمر تلقی می‌شود که اثربخشی و بازدهی کیفی و کمی آن در درازمدت به‌دست می‌آید.

وی با اشاره به اینکه جامعه‌ دانایی محور جامعه‌ای است که در آن اساس کار بر علم، ارزش و اخلاق استوار بوده و همه افراد در تولید علم و اندیشه سهیم هستند، ابراز کرد: در سند چشم انداز۲۰ ساله، دولت با انتخاب دانایی به‌عنوان مبنای توسعه، جایگاه و رسالت مهمی برای آموزش و پرورش درنظر گرفتا است.

این مسؤول، فرآیند یاددهی و یادگیری را بر مبنای آموزش‌محوری دانست و گفت: چهار ستون یادگیری از دیدگاه یونسکو برای آموزش و پرورش در قرن ۲۱ مانند یادگیری برای دانستن، انجام دادن، زندگی کردن و یادگیری برای باهم زندگی کردن هستند که باید در نظام آموزش مورد توجه قرارگیرد.

نظری با تاکید بر کسب ۱۰ مهارت برای داشتن زندگی سالم از سوی سازمان بهداشت جهانی خاطرنشان کرد: با کسب مهارت‌هایی مانند خودآگاهی، همدلی، روابط بین فردی، ارتباط موثر، مقابله با استرس، حل مساله، تصمیم‌گیری و تفکرهای خلاق و نقادانه می‌توان از یک زندگی سالم بهره مند شد.

وی بر آموزش مهارت‌های زندگی، خلاقیت و کارآفرینی به دانش‌آموزان از سوی آموزش و پرورش تاکید کرد و افزود: ساحت علمی و فناوری، تربیت اخلاقی و اعتقادی، تربیت بدنی و جسمانی، زیبا شناختی هنری، اقتصاد و سیاست و حرفه‌ای از جمله مواردی است که باید تقویت شود تا دانش‌آموز بتواند آن را در مرحله عمل به منصه ظهور برساند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران در ادامه اظهارکرد: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نگاه را از مواد درسی به یادگیرنده معطوف می‌کند و دانش‌آموز باید به مراحلی از حیات طیبه دست یابد.

نظری در پایان با تاکید بر اینکه دانش‌آموزان باید فراگیری کامل زبان انگلیسی را به‌عنوان آیتمی که در آینده آنها مانند شغل، کار و تحصیل بستگی دارد، مورد توجه قرار دهند، خاطر‌نشان کرد: در سال تحصیلی ۹۴-۹۳ دانش‌آموزان مازندران توانستند رتبه چهارم و پنجم جشنواره نوجوان خوارزمی را از آن خود کنند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، در این مراسم از معلمان پشتیبان، دانش‌آموزان برتر علمی و پژوهشی که در مسابقات کشوری، استانی و شهرستانی موفق به کسب رتبه‌هایی شده بودند، تجلیل بعمل آمد.