1462255332678_130218162829-concept-phone-philips-fluid-story-top.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  چین در دستاوردی چشمگیر موفق به ساخت نخستین کاغذ الکترونیکی گرافنی جهان شده است که می‌تواند صنعت نمایشگرهای دستگاههای الکترونیکی مانند گجت‌های پوشیدنی و کتاب‌های الکترونیکی را متحول کند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا به نقل از شینهوا، این ماده که نخستین کاغذ الکترونیکی گرافنی جهان نام گرفته، همچنین سبکترین و محکمترین ماده رایج کنونی است و توسط شرکت فناوری‌های OED در گوانگژو و یک شرکت دیگر در استان چونگ‌کینگ ساخته شده است.

ماده جدید با ضخامت ۰٫۳۳۵ نانومتر می‌تواند برای ساخت نمایشگرهای گرافنی سخت یا منعطف استفاده شود. کاغذهای الکترونیکی گرافنی از قابلیت‌های رسانایی گرما و برق برخوردارند و ظاهرا می‌توانند بخاطر خواص عبورپذیری نور بالایشان، نمایشگرهای نوری را تا سطح درخشانتری ارتقا بخشند.

کاغذهای الکترونیک مبتنی بر گرافن با توجه به اینکه از کربن مشتق شده‌اند، به سادگی و با هزینه کم قابل تولید هستند. این در حالیست است که کاغذهای الکترونیک سنتی از فلز ایندیوم برای نمایشگرهایشان استفاده می‌کنند که بسیار پر هزینه و نادر است.

گرافن که در سال ۲۰۰۴ کشف شده، یک لایه بسیار نازک از کربن است که در آن، اتمهای کربن در یک شبکه شش ضلعی لانه‌زنبوری به هم متصل شده‌اند.

اگرچه این ماده بسیار سبک و نازک است، اما همچنین ۱۵۰ برابر محکمتر از وزن معادل فولاد است. علاوه بر آن، گرافن مانند ماده لاستیک بسیار انعطاف‌پذیر بوده و می‌تواند تا ۱۲۰ درصد طول خود کشیده شود.

نمایشگرهای تلفن که از گرافن به عنوان رسانا استفاده می‌کنند، اگر در آن‌ها بجای شیشه از پلاستیک استفاده شود می‌توانند به تلفنهای هوشمند بسیار نازکی منجر شوند که قابل خم شدن هستند. استحکام بالای این ماده همچنین باعث نشکن شدن نمایشگرها نیز می‌شود.

این کاغذ الکترونیکی گرافنی تا یک سال آینده وارد مرحله تولید خواهد شد.