1410962251190_Nadimi-6.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی گفت: عدالت شریف‌تر و افضل‌ از جود و بخشندگی است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی ایسنا – منطقه لرستان، دکتر علی منتظری در مراسم بزرگداشت استاد شهید مرتضی مطهری که در محل سالن شهید آوینی مجتمع فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان برگزار شد، با تبریک روز معلم و استاد با بیان اینکه آنچه از انسان باقی می‌ماند، همان توسل و تمسک به جوهر آدمیت است که می‌تواند امتیاز برای فرد تلقی شود، اظهار کرد: همه ما در مسیر آدم و انسان شدن باید قدم برداریم و افراد بزرگی را که در جامعه، فرهنگ، آموزه‌های دینی و ملی داشتیم الگو قرار دهیم و قدم در جای پای آنان بگذاریم تا توشه‌ای برای خود و دیگران فراهم کنیم.

منتظری با اشاره به مقوله‌های آزادی و عدالت در آثار و اندیشه‌های استاد شهید مطهری گفت: باید جوانان به آثار استاد مطهری رجوع کنند، درست است که مسائل، موضوعات و گرفتاری‌های جدید پیش آمده و باعث شده که از جوهر و گوهر وجودی خودمان فاصله بگیریم اما هر موقع رجوع کنیم از این اندیشه‌ها و گوهرها بهره‌مند خواهیم شد.

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه استاد شهید مطهری در یکی از سخنرانی‌های خود در مورد انقلاب و آینده انقلاب مطالبی را مطرح و به بحث آزادی پرداختند، افزود: دو نوع آزادی داریم یکی آزادی حیوانی و دیگری آزادی انسانی است، آنچه در اندیشه‌های اسلامی و مکاتب مقدس در نظر گرفته شده آزادی انسانی بوده والا بعید است آزادی حیوانی مد نظر و مطلوب باشد.

منتظری‌ تفاوت انسان بر سایر جانداران را قوه تفکر و اندیشه انسانی دانست و با تأکید بر اینکه درباره آزادی عقیده و تفکر آنچه که باید به آن تمسک بجوییم آزادی تفکر است نه آزادی عقیده، تصریح کرد: قوه تفکر قوه امتیازبخش انسان‌هاست که سایر موجودات از این امتیاز بهره‌مند نیستند.

رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی ادامه داد: تمام قدرت و خلاقیت انسان به خاطر داشتن تفکر است و باید به آزادی تفکر و اندیشه پایبند بود و آن را ترویج داد.

منتظری با بیان اینکه شهید مطهری به رئیس وقت دانشکده الهیات و معارف دانشگاه تهران توصیه می‌کند باید به منظور رعایت آزادی تفکر یک کرسی را در دانشگاه راه‌اندازی و بخشی را به اعتقادات مارکسیستی اختصاص داد، افزود: در جمهوری اسلامی باید چنین مواردی وجود داشته باشد تا انسان‌ها آزادانه اندیشه خود را بیان کنند.

وی بیان کرد: آزادی تفکر و اندیشه همراه با صداقت و به دور از نفاق و دورویی یکی از وجوهی است که شهید مطهری برای نظام و انقلاب اسلامی ترسیم کرده و شواهد زیادی از تاریخ اسلام و آیات قرآن برای این گواه خود مطرح می‌کنند.

منتظری با اشاره به اینکه پیام استاد شهید مطهری در سخنرانی‌اش پیرامون مسأله آزادی این است که آزادی تفکر و اندیشه بلی، اما فریبکاری، نفاق و دورویی ممنوع است، خاطر نشان کرد: چنانچه بخواهیم جامعه‌ای شکوفا داشته باشیم باید به آزادی تفکر و اندیشه احترام بگذاریم.

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی با تأکید بر اینکه اعتقادات باطل و خرافات محصول خود را دارد، بیان کرد: اعتقاد به خرافات، تحجر و ولنگاری را به وجود می‌آورد و ما را دچار انحراف می‌کند.

دکتر منتظری، عضو هیأت علمی جهاددانشگاهی

منتظری در بخش دیگری از سخنانش به مسأله عدالت از دیدگاه استاد مطهری اشاره کرد و گفت: استاد مطهری شخصیت امام علی(ع) و عدالت موردنظر ایشان را بحث می‌کند و معتقد است که عدالت خود در تفکر اسلامی موضوعیت دارد و اگر چیزی را دیدید عادلانه نیست، پس اسلامی نیست.

وی با تأکید بر اینکه عدالت معیار و شاخص تفکر اسلامی است، یادآور شد: عدالت، میزان و معیار برای شناخت تفکر و اندیشه اسلامی است.

رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی به کلامی از امام علی(ع) مبنی بر اینکه عدالت شریف‌تر و برتر است یا جود و بخشندگی، افزود: استاد مطهری در این‌باره توضیح می‌دهند که انسان به طور طبیعی فکر می‌کند بخشندگی و جود بهتر است اما امام علی(ع) می‌فرمایند عدالت شریف‌تر و افضل‌ از جود و بخشندگی است.

وی با بیان اینکه دو دلیل مهم اینکه عدالت شریف‌تر است به خاطر این است که عدالت امور را در مجرای طبیعی قرار می‌دهد اما بخشندگی به عنوان یک صفت اخلاقی پسندیده امور را از جریان طبیعی خود خارج می‌کند، ادامه داد: عدالت قانون و راهبردی عام است در حالی که جود کاربردی خاص است، با اجرای عدالت اجتماع بهره‌مند می‌شود اما از جود و بخشش چند نفر به طور خاص بهره‌مند می‌شوند و این نشان می‌دهد که چقدر اجتماع و جامعه در اندیشه و نگاه اسلامی اهمیت دارد.

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی افزود: عدالت به‌سان یک تنه درخت است در حالی که جود و بخشندگی مانند شاخه است، یکی رکن است و دیگری مثل زیور و زینتی است که به این رکن اضافه شده است.

منتظری با اشاره به اینکه چنانچه عدالت اجتماعی جاری و ساری باشد در بسیاری از حوزه‌ها می‌توانیم دستاوردهای مهمی را داشته باشیم، یادآور شد: برخی از اساتید و روحانیون نگران هستند که وضع جامعه به سمت مطلوب پیش نمی‌رود؛ اگرچه این نگرانی‌ها درست است اما ریشه اصلی آن به خاطر دوری از عدالت است.

رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: اگر عدالت در جامعه حکمفرما شود بسیاری از مسائل جامعه در جهت درستی حرکت خواهد کرد و این نکته مهمی است که از آن غافل هستیم.

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی با تأکید بر اینکه عدل و اقامه عدالت در جامعه اثر وضعی بسیار بسیار روشن، وسیع و وثیقی دارد، تصریح کرد: اندیشمندانی مانند شهید مطهری که در معارف اسلامی غوطه‌ور بودند و سیر کردند به این نتیجه رسیدند که عدالت خود موضوعیت دارد و اگر می‌خواهیم بدانیم چیزی اسلامی هست یا نیست باید با معیار عدالت سنجنده شود.

منتظری با اشاره به اینکه به خاطر دوری از عدالت در بسیاری از مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی جامعه هزینه‌ها پرداخت می‌کنیم، بیان کرد: چنانچه عدالت در جامعه اقامه شود شاهد هیچکدام از این ناهنجاری‌ها نخواهیم بود.

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی کشور با تأکید بر اینکه باید فرصت برابر را برای همه آحاد جامعه اعم از جوان، سالمند، میانسال، زن و مرد، اقلیت‌های مذهبی، شیعه و سنی ایجاد کنیم، تصریح کرد: وقتی از عدالت صحبت می‌کنیم به معنای عام و وسیع کلمه صحبت می‌کنیم چراکه با اجرای عدالت بسیاری از ناهنجاری‌هایی که امروز در حوزه‌های مختلف با آن دست به گریبان هستیم حل می‌شود.

دکتر منتظری،رییس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی

وی در پایان با اشاره به حدیث ۲۶ از کتاب ۴۰ حدیث امام خمینی(ره) گفت: در تعبیر این حدیث ارزش و جایگاه عالمان، دانشمندان، پیروان و رهروان علم قدم گذاشتن بر بال فرشتگان است و شهید مطهری یکی از نمونه‌های بارز این عالمان هستند.