1454505568930_img1_47754.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون پژوهشی دانشگاه اراک گفت: سال‌هاست که فعالیت‌های علمی مستند در زمینه آلودگی آب و هوا صورت نگرفته و اگر هم انجام شده در جنجال‌های سیاسی مسکوت مانده و کسی جرات نکرده آن را ارائه کند.

دکتر علیرضا فضلعلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه مرکزی، در این رابطه اظهار کرد: زیان‌های ناشی از آلایندگی گاهی تاثیرات چشمگیری در سلامت مردم بر جای می‌گذارد به گونه‌ای که شاید تعطیلی صنایع بهتر از فعالیت آنها باشد، اما به دلیل سیاست‌زدگی جامعه و محکوم کردن برخی طیف‌ها به دنبال چنین اقداماتی، انجام این کارها با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در زمینه آلودگی آب نیز مسائل سیاسی وجود دارد، افزود: به ‌عنوان مثال، در زمانی برخی اعلام می‌کردند که نیترات آب اراک بیش از حد استاندارد است در صورت واقعی بودن چنین ادعاهایی باید فکری جهت حذف آن کرده و علت‌یابی صورت بگیرد.

فضلعلی گفت: جنجالی کردن ناگهانی این مسائل در رسانه‌ها برای مطرح کردن خودمان، آفتی است که گریبانگیر جامعه شده است همچنین برای سال‌ها فعالیت‌های علمی مستند در این زمینه صورت نگرفته و اگر شده در این جنجال‌های سیاسی مسکوت مانده و کسی جرات نکرده آن‌ را ارائه کند.

معاون پژوهشی دانشگاه اراک با بیان اینکه بسیاری از فعالیت‌های حوزه کشاورزی نیز غیرعلمی است، ادامه داد: با وجود اینکه در حوزه آب با کمبود مواجه هستیم و در منطقه کم‌آب قرار داریم و باید به سمت کشت‌های کم‌آب‌بر برویم، طی سال‌های گذشته به شدت به سمت کشت‌هایی همچون کشت هندوانه که مصرف آب زیاد دارند، گرایش پیدا کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: اگر واقعا قادر به تولید چنین محصولاتی نیستیم، نباید به سراغ آن برویم تا مصرف آب در استان که عمده‌ آن از طریق سفره‌های زیرزمینی تامین می‌شود، کنترل شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه اراک تاکید کرد: باید پس از بررسی‌های کامل و جامع، درباره اینکه منابع آبی ما پاسخگوی کشاورزی هست یا نه تصمیم بگیریم. شاید لازم باشد پنج الی ۱۰ سال کشاورزی را تعطیل کنیم، البته این اقدام نیز آسیب‌هایی را به همراه خواهد داشت که باید بررسی شود.

فضلعلی در خصوص مصرف ۹۰ درصدی آب در حوزه کشاورزی، بیان کرد: نیاز است که مصرف آب استان مشخص شده و همه چاه‌های غیرمجاز معلوم شوند تا بتوان درصد دقیقی از میزان مصرف آب در این حوزه ارائه داد.

وی در پایان گفت: دانشگاه اراک این توانمندی را دارد که با کمک نیروهای خود یا نیروهای دیگر در استان طرح‌های جامع مطلوبی هم در زمینه آلودگی هوا و هم مدیریت مصرف منابع آبی انجام دهد؛ البته برای پیشبرد اقدامات کنونی نیز به حمایت بیشتری نیاز است.