fhosce92524-(24).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس انجمن آموزش بهداشت و ارتقای سلامت ایران گفت: پیشگیری، اصلاح سبک زندگی از طریق افزایش سواد سلامت و مهارت ها، توانمندسازی بیماران و همراهان آنها با برنامه های آموزشی در بیمارستان ها از مهم ترین راهکارهای عملیاتی کردن شعار سال در دانشگاه های علوم پزشکی است،اما متاسفانه هنوز هیچ برنامه جدی و مدونی از سوی بیمارستان ها در این زمینه ارایه نشده و سازمان های مسؤل بصورت جزیره ای عمل می کنند.

دکتر محمد حسین تقدیسی در گفت و گو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این مطلب به مهم ترین و اساسی ترین روش های عملیاتی کردن شعار سال ” اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” در دانشگاههای پزشکی اشاره کرد و افزود: نگاه پیشگیرانه به حوزه بهداشت و سلامت در جامعه یکی از مهم ترین و کاربردی ترین روش های عملیاتی کردن شعار سال در دانشگاههای پزشکی است. در واقع سبک زندگی جامعه ما نیازمند یک تغییر و اصلاح اساسی است که باید اقدامات لازم توسط سازمان های مسؤل به خصوص وزارت بهداشت در راستای عمل به این شعار صورت بگیرد.

وی در ادامه به هزینه های مستقیم و غیرمستقیم انواع بیماری ها در جامعه اشاره کرد و گفت: هر بیماری علاوه بر هزینه های مستقیم درمان،‌ دارو و مراقبت، هزینه های غیرمستقیم روانی،‌ اجتماعی و اقتصادی دیگری نیز دارد که به اطرافیان بیمار،‌ خانواده ها و جامعه وارد می کند. در واقع هزینه های غیرمستقیم هر بیماری بیشتر از هزینه های مستقیم است. بنابراین شعار امسال کمک می کند که با برنامه ریزی جدی در نگاه پیشگیرانه حوزه سلامت، بسیاری از این هزینه ها را کاهش دهیم.

رییس انجمن آموزش بهداشت و ارتقای سلامت ایران، با تاکید بر اینکه سازمان های مسؤل در حوزه سلامت باید در راستای عمل به شعار سال سبک زندگی جامعه را اصلاح کنند اظهار کرد: یکی از روش های تغییر سبک زندگی مردم افزایش سواد سلامت، سواد رسانه و سواد اجتماعی در جامعه است، برای افزایش این آگاهی ها، نیازمند برنامه ریزی های اساسی و مدون در حوزه سلامت توسط مسؤلان حوزه بهداشت هستیم.

به گفته دکتر تقدیسی، متاسفانه تا کنون آموزش های مدون و کارآمدی برای افزایش سواد سلامت، بالا بردن مهارت های فردی و اجتماعی در عموم جامعه وجود نداشته است، نام گذاری سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل بهترین فرصت است که می توان این آموزش ها به خصوص در حوزه سلامت و تغییر سبک زندگی جامعه را جدی گرفت.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، به نقش ۷۵ درصدی سازمان ها و نهادها در تامین سلامت جامعه اشاره کرد و گفت: سلامت امری فردی نیست تمامی نهادها، سازمان‌ها و انجمن‌ها، مسؤل تامین سلامت مردم هستند. امیدوارم نام گذاری شعار سال به اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل فرصتی باشد که مسؤلان بطور جدی در راستای تامین سلامت مردم که امری کاملا اقتصادی است برنامه‌ریزی جدی تر و اساسی‌تری داشته باشند، چرا که اگر سلامت جامعه تامین و سبک زندگی آنها اصلاح شود صرفه‌جویی اقتصادی به همراه خواهد داشت.

وی در ادامه از تصمیم گیری های جزیره ای مسؤلان در حوزه سلامت انتقاد کرد و افزود: متاسفانه دانشگاههای پزشکی تا کنون برنامه های خود را برای اجرای شعار سال ارائه نداده‌اند و هنوز مشخص نیست چه گام هایی را برای عملیاتی کردن شعار سال در برنامه دارند. همچنین بسیاری از اقدام های صورت گرفته برای ارتقای سطح بهداشت و سلامت جامعه از هم گسیخته و نامنسجم است و سازمان های مسؤل در این زمینه جزیره ای عمل می کنند.

این متخصص سیاستگذاری سلامت یادآور شد: لازم است تمامی بیمارستان ها در راستای عمل به شعار سال برنامه های آموزشی مدونی برای توانمند سازی بیماران و همراه آنها داشته باشند. در حال حاضر این توانمندسازی به معنای واقعی وجود ندارد بیماران و همراهان آنها در خصوص بیماری، راههای پیشگیری و مراقبت با آن هیچ مهارتی ندارند و هیچ بیمارستانی در این زمینه برنامه ریزی جدی انجام نداده است. بنابراین بحث توجه ویژه به آموزش بیماران و همراهان آنها در مراکز درمانی از مهم ترین برنامه های آموزشی است که باید در راستای عمل شعار سال مورد توجه مسؤلان قرار بگیرد.