1454415008353_green-shoots2_47661.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  دبیر کانون کارآفرینان کشور گفت: خراسان‌ شمالی برند بهشت گیاهان دارویی می‌شود.

دکتر هادی هزارخانی در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه خراسان‌ شمالی، با اشاره به اینکه کانون کارآفرینان کشور خراسان شمالی را به عنوان استان پایلوت در تولید و فرآوری گیاهان دارویی انتخاب کرده است، افزود: این کانون در هر استانی وجود دارد و هر کانونی کار خاصی را اجرایی می‌کند.

وی اظهار کرد: خراسان شمالی پتانسیل فراوانی برای کشت گیاهان دارویی دارد و از سوی دیگر فعالیت‌های تحقیقاتی که جهاد دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی در این خصوص انجام داده‌اند می‌تواند ما را برای رسیدن به هدف کشت علمی گیاهان دارویی و ایجاد تحول در آن نزدیک‌تر کند.

هزارخانی بیان کرد: از سوی دیگر درصدد ایجاد مرکز دانش بنیان فرآوری گیاهان دارویی در این استان هستیم.

دبیر کانون کارآفرینان کشور با اشاره به اینکه تجارت در این زمینه حلقه مفقوده است، توضیح داد: اما اتاق بازرگانی نیز که یکی از اعضای این کانون است، این مشکل را مرتفع کرده و هم اکنون با گروه‌های اسپانیایی و آلمانی در حال مذاکره هستیم تا آن‌ها نیز برای خرید این محصولات تشویق شوند.

وی تصریح کرد: حتی به دنبال آن هستیم تا با سرمایه‌گذارهای اروپایی دیگر نیز مذاکره و آن‌ها را تشویق کنیم.

هزارخانی تاکید کرد: خراسان‌ شمالی با توجه به نوع سرزمین، دانشجویان و تحصیلکرده‌های موجود در آن، این توانایی را دارد تا تبدیل به قطب گیاهان دارویی در بخش دانش بنیان شود اما نیازمند یک نظام هماهنگ است.

وی با بیان اینکه خراسان‌ شمالی یکی از استان‌هایی است که در حوزه گردشگری حرف برای گفتن دارد، گفت: برند استانی همانند یزد خشت خام و یا اصفهان پایتخت جهان اسلام است این درحالیست که این استان می‌تواند از ظرفیت گیاهان دارویی برای برندسازی استفاده و خود را بهشت گیاهان دارویی معرفی کند.

هرازخانی با بیان اینکه در کانون‌های کارآفرینی استان جهاد دانشگاهی و ادارات و سازمان‌هایی همچون استانداری، اداره کل کار، تعاون و امور اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و وظایفی را برعهده دارند، ادامه داد: نوآوری و تولید ثروت در تمامی سطوح، هدف اصلی اجرای فعالیت در این کانون‌هاست.

دکتر رضا شاهین‌فر، رئیس جهاد دانشگاهی واحد خراسان‌ شمالی نیز در ادامه با اشاره به اینکه تیمی با حضور کانون کارآفرینی کشور، جهاد دانشگاهی استان، اتاق بازرگانی، منابع طبیعی و … برای گفت‌وگو و مذاکره با هدف ساماندهی کشت در روستاها، سرمایه‌گذاری در فرآوری و تولید محصولات دانش‌ بنیان و تجارت و توسعه صادرات محصولات تولید شده در حوزه گیاهان دارویی به تهران سفر کرد، اظهار کرد: در این سفر بازدیدی از پژوهشکده‌های گیاهان دارویی و توسعه صنایع شیمیایی جهاددانشگاهی صورت گرفت.

وی افزود: در این سفر رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهادددانشگاهی، آمادگی خود را برای کشت و تکثیر گیاهان دارویی، ارائه مشاوره و آموزش‌های لازم برای بومی‌سازی علوم مربوطه و همچنین رئیس پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی نیز آمادگی خود را برای طراحی، نصب و راه‌اندازی مجتمع فرآوری گیاهان دارویی اعلام کردند.

وی ادامه داد: رئیس اتاق بازرگانی خراسان‌ شمالی نیز طی این سفر حمایت‌های خود را برای صادرات این گیاهان و محصولات به سایر کشورها و معرفی آن‌ها به سرمایه‌گذاران خارجی اعلام کرد.