سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – فعالیت واحدهای بین الملل دانشگاه های کشور در اغلب موارد حاشیه دار بوده اند، یکی از این واحدها که در رسانه ها بازار داغ انتشار اخبار را دارد، واحد آکسفورد دانشگاه آزاد است.

واحد آکسفورد دانشگاه آزاد

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ یکی از واحدهای پر سروصدای دانشگاه آزاد در طول سالهای گذشته تاکنون واحد آکسفورد لندن است که همواره با حاشیه های داغی همراه بود.
پس از آنکه دانشگاه آزاد توانست به لطف غیرانتفاعی بودنش در همه نقاط کشور گسترش یابد و شعبه هایی راه اندازی کند، به سراغ واحدهای بین الملل از جمله آکسفورد رفت و این واحد را در لندن راه اندازی کرد. تا جایی که به طور رسمی این واحد را به عنوان زیر مجموعه بین المللی خود در انگلستان بر سر زبان ها انداخت و حتی سامانه اینترنتی و تلفنی را هم راه اندازی کرد.
با یک جستجوی ساده در اینترنت می توان به سایت این واحد هم دسترسی پیدا کرد که به نظر می رسد این سامانه اغلب اوقات به روزرسانی می شود.
با پیگیری های خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا عصاره که در سال ۸۵ ریاست این واحد بین الملل را بر عهده داشت، در همان زمان اعلام کرد: ” این واحد دانشگاهی علاوه بر دانشجویان مشغول به تحصیل درخواست پذیرش از طرف صدها دانشجو را داراست.”
در آذرماه همان سال جلسات توجیهی ویژه دانشجویان واحد آکسفورد مبنی بر چگونگی دریافت ویزا ، امکانات و رشته هایی که در واحد مذکور ارائه می شد و همچنین نحوه ثبت نام و میزان پرداخت شهریه برگزار شد.
خانه تکانی در آکسفورد
در سال ۹۰ زمزمه های تغییر ریاست دانشگاه آزاد شنیده شد، پس از آنکه فرهاد دانشجو برادر وزیر اسبق علوم بر مسند ریاست بزرگترین دانشگاه غیردولتی ایران نشست، خانه تکانی اساسی در آکسفورد صورت گرفت.
آن زمان رسانه ها پیگیری های متعددی از آخرین وضعیت این واحد به عمل آوردند. تا اینکه معاونت اداری مالی وقت دانشگاه آزاد اعلام کرد: ” واحدی به نام آکسفورد در لیست واحدهای دانشگاه آزاد وجود نداشته است.”
فرهاد دانشجو رئیس سابق دانشگاه آزاد قبل از برکناری اش اظهار کرد : “دولت انگلستان درخواست مسدود شدن حساب واحد آکسفورد به ایران را ارائه کرده و در صورتی که اقدام عملی از سوی ایران انجام نگیرد حساب دانشگاه توسط خود دولت بسته می شود.
نمایندگان مجلس هم معما را حل نکردند!
این سردرگمی ها تا جایی افزایش یافت که نمایندگان مجلس در آن زمان، رئیس وقت دانشگاه آزاد را برای پاسخ به سوالات خود به مجلس احضار کردند.
هرچند این دعوت هم نتیجه نداد و مجلس نشینان ادامه داستان را به کمیسیون اصل ٩٠ واگذار کردند اما دانشجو پس از آن اعلام کرد پول ها و مبالغ هنگفتی که به حساب واحد آکسفورد رفته صرف پرداخت حقوق کارمندان، خرید زمین و پرداخت قبوض آب، برق و گاز شده است.
آخرین خبرها از آکسفورد
در طول سه دوره تغییر در ریاست دانشگاه آزاد، کماکان ابهام هایی درباره این واحد بین المللی وجود دارد و هر کدام از مسئولان دانشگاه آزاد هم اظهارنظرهای متفاوتی در این باره ارائه می کنند.
پیگیری های خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان از حسین ابراهیمی مدیر کل امور بین الملل دانشگاه آزاد در دی ماه ٩۴ حاکی از آن است که واحد آکسفورد پس از کسب مجوزهای لازم در سال ۹۵ فعالیت خود را آغاز می کند.
به گفته این مقام مسئول، شرط پذیرش در این واحد دانشگاهی همانند سایر واحدها شرکت در آزمون سراسری است، علاوه بر آن بیشتر فعالیت های واحد آکسفورد بر تحصیلات تکمیلی متمرکز است.
وی در تازه ترین گفتگوی خود با باشگاه خبرنگاران جوان، اعلام کرد: در حال حاضر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مجوزهای لازم برای شروع فعالیت این واحد دانشگاهی را صادر کرده است. مشکلات دریافت ویزا و اقامت دانشجویان برای ادامه تحصیل در این واحد همچنان بر قوت خود باقی است.
ابراهیمی درباره زمان دقیق آغاز به کار این واحد دانشگاهی اظهار کرد: زمان رسمی شروع فعالیت واحد آکسفورد  مشخص نیست چرا که مشکلات کنسولی و بین المللی هنوز به طور کامل حل نشده است اما احتمال دارد تا اواخر سال جاری شک و شبهات مربوط به زمان و نحوه آغاز به کار این واحد به سرانجام برسد.
هنوز تکلیف راه اندازی این واحد پر سر و صدا در دانشگاه آزاد معلوم نشده و به نظر می رسد باید تا آخر امسال هم منتظر تصمیمات مسئولان و متولیان این دانشگاه نشست تا بالاخره طلسم آکسفورد را بشکنند.
گزارش از فرزانه فدوی