1434014472923_thum-b512f8ed2e4d68a0f7de-tafahom_namah.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مجری طرح تحقیقاتی ازدیاد برداشت از میدان نفتی منصوری در دانشگاه شیراز، از همکاری دانشگاه‌های بریتانیا و فرانسه در این طرح نفتی با دانشکده شیمی، نفت و گاز دانشگاه شیراز خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس، غلامرضا کریمی در نشستی خبری گفت: دانشگاه “هریوت وات اسکاتلند” در بریتانیا و موسسه آموزشی تحقیقاتی “آی.اف.پی” در فرانسه در طرح تحقیقاتی ازدیاد برداشت از میدان نفتی منصوری با دانشگاه شیراز مشارکت خواهند کرد.

وی به واگذاری ماموریت اجرای طرح ازدیاد برداشت از میدان نفتی منصوری به دانشگاه شیراز در دو سال گذشته اشاره و اضافه کرد: در این مدت دانشگاه‌ها و موسسه‌های پژوهشی بین‌المللی فعال در صنعت نفت با هدف همکاری شناسایی شده‌اند.

رئیس دانشکده شیمی، نفت و گاز دانشگاه شیراز افزود: در گذشته دانشگاه‌های معتبر خارجی، متاثر از فضای بین‌المللی حتی به ایمیل‌های ما پاسخ نمی‌دادند اما پس از مسئله از برجام، موفق شدیم با بهترین دانشگاه‌ها و مراکز بین‌المللی صنعت نفت برای همکاری مشترک مذاکره کنیم.

کریمی ادامه داد: به عنوان مثال دانشگاه هریوت وات بریتانیا ارتباطات خوبی با شرکت نفتی “بریتیش پترولیوم” دارد و به همراه موسسه فرانسوی آی. اف. پی در اجرای این طرح به عنوان مشاور خارجی با دانشگاه شیراز همکاری می‌کنند.

وی اضافه کرد: قرارداد پژوهشی ازدیاد برداشت از میدان نفتی منصوری به ارزش ۷۰ میلیارد ریال با دانشگاه شیراز منعقد شده و باید توجه داشت که با هر یک درصد ارتقای میزان برداشت از این ذخایر، ده‌ها میلیارد دلار نصیب کشور می‌شود.

این استاد دانشگاه شیراز تصریح کرد: میدان نفتی منصوری دو مخزن نفتی دارد که ضریب ازدیاد برداشت از یک مخزن آن حدود ۵۰ درصد است و به این معنا که نیمی از ظرفیت آن قابلیت برداشت دارد.

مجری طرح تحقیقاتی ازدیاد برداشت از میدان نفتی منصوری در دانشگاه شیراز اضافه کرد: مخزن نفتی دیگر میدان منصوری بسیار بزرگ و دارای ضریب ازدیاد برداشت ۱۰ درصد است یعنی از هر یکصد بشکه نفت واقع در منابع زیرزمینی، تنها ۱۰ درصد آن در شرایط برداشت فعلی قابل دستیابی است. از این رو، ازدیاد برداشت از این دو مخزن نفتی در دستور کار محققان دانشگاه شیراز قرار گرفته است.