1413017901998_genetic-resources_12953.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تدوین بسته زنجیره ارزش ذخایر ژنتیکی توسط کارگروه زیست‌بانک و ذخایر ژنتیکی این ستاد تا سه ماه آینده خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، مصطفی قانعی در بازدید از بانک ژن گیاهی ملی ایران و آشنایی با بخش‌های مختلف این مجموعه، گفت: بهترین راهکار برای توسعه و حفظ ذخایر ژنتیکی کشور، از بین بردن مشکلات اقتصادی بانک‌های ژن در داشتن برنامه و زنجیره ارزش برای اقتصادی کردن حفاظت از این منابع ارزشمند است.

وی افزود: این کارگروه باید بسته‌ای ارائه دهد، مبنی بر اینکه چگونه ذخایر ژنتیکی قادر به خلق ثروت، فقرزدایی و تحول اقتصادی خواهند بود.

به گفته قانعی با همکاری کارگروه زیست‌بانک و ذخایر ژنتیکی، تا سه ماه آینده این برنامه تدوین خواهد شد و پیگیری‌های آتی توسط ستاد توسعه زیست‌فناوری در دولت صورت خواهد گرفت.

بهزاد سرخی، رییس بانک ژن گیاهی ملی ایران و رییس کارگروه زیست‌بانک و ذخایر ژنتیکی ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی بعد از معرفی بخش‌های مختلف بانک ژن به ارائه گوشه‌ای از پتانسیل های موجود که می توانند به عنوان سرمایه‌های اقتصادی کشور در تعریف زنجیره ارزش مورد استفاده قرار گیرند، پرداخت.

وی با اشاره به وظایف حاکمیتی دولت‌ها در مدیریت حفاظت از منابع ژنتیکی، وضعیت بانک‌های ژن بزرگ ژاپن (موسسه NIAS) و آلمان (موسسه IPK) و مجموعه Svalbard_seed_vault را که با صرف هزینه‌های هنگفت اداره می‌شوند، تشریح کرد.

سرخی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه تنوع گونه‌های گیاهی ایران از تنوع تمامی قاره اروپا بیشتر است و با در نظر گرفتن اهمیت بانک ژن گیاهی ملی ایران بدلیل رتبه یک منطقه CWANA از حیث گیاهان زراعی و قرار گرفتن بانک ژن ایران به عنوان یکی از ده بانک ژن برتر دنیا از نقطه نظر اهمیت و تعداد نمونه‌های کلکسیون، باید تمامی دست اندرکاران برای حفاظت و بهره برداری از این مجموعه بی نظیر دست یاری به هم دهند.

وی افزود: همه مسؤولان در این حوزه باید برای اعتلای این مجموعه که نقش خطیری را در اجرا و پایبندی به سیستم اقتصاد مقاومتی دارد، گام‌های موثری بردارند.

رییس کارگروه زیست‌بانک و ذخایر ژنتیکی ستاد توسعه زیست‌فناوری تصریح کرد: ایران از نظر نمونه‌های زعفران، پسته و انار بزرگترین کلکسیون‌های دنیا را دارد و در مورد محصولاتی نظیر خویشاوندان گندم، نخود و برخی از درختان میوه رتبه‌های بالای جهانی رو به خود اختصاص داده است.

وی در خصوص مشکلات موجود در این حوزه گفت: نداشتن سردخانه‌های کافی برای حفاظت از مواد ژنتیکی و نداشتن نسخه امنیتی ذخایر ژنتیکی کشور به عنوان عمده مشکلات مربوط به حفظ ذخایر ژنتیکی است که امیدوار هستیم رفع شود.

سرخی، ارائه برنامه زنجیره ارزش توسط کارگروه زیست‌بانک و ذخایر ژنتیکی را از اهم موارد قابل پیگیری عنوان کرد و گفت: راهکارهای کمک به توسعه زیرساخت بانک ژن گیاهی ملی ایران و مشکلات زیست بانک های کشور از جمله عدم پذیرش اولویت حفاظت و بهره برداری ذخایر ژنتیک و پرداختن و تخصیص بودجه مرتبط از دگر مواردی است که نیاز به پیگیری دارد.

رییس بانک ژن گیاهی ملی ایران گفت: ارائه بسته‌ای مبنی بر چگونگی امکان خلق ثروت، فقرزدایی و تحول اقتصادی از ذخایر ژنتیکی می‌تواند در بسترسازی بهره برداری مناسب از ذخایر ژنتیکی چاره ساز باشد.