86829.png

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  کنفرانس بین‌المللی “بررسی مسائل جاری زبان‌ها، گویش‌ها و زبان‌شناسی”، ۱۴ و ۱۵ بهمن‌ ماه امسال در اهواز برگزار می‌شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، هر گویش یا زبان به‌ نوعی گنجینه فرهنگ یک قوم یا ملت است که بی‌توجهی به این گنجینه می‌تواند زمینه را برای مرگ و نابودی آن فرهنگ فراهم کند؛ اگرچه حتی می‌توان از گویش یا زبان به‌عنوان شاخص مهم روانشناختی برای تعیین نگرش یک قوم یا ملت به جهان نیز استفاده کرد.

استفاده چندگانه از ارزش‌های چند بعدی گویش‌ها و زبان‌ها می‌تواند ضمن بهبود وضعیت اقتصادی و سیاسی درون و بین جوامع، کلید قدرتمندی در حل بسیاری از چالش‌های موجود جهانی و حتی در ابعاد بزرگ و پیچیده باشد، لذا بررسی ارزش‌های یک گویش یا زبان امری غیرقابل اجتناب است که نیاز جدی به توجه پژوهشگران را در این زمینه می‌طلبد.

در همین راستا کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل جاری زبان‌ها، گویش‌ها و زبان‌شناسی با هدف بررسی آخرین تحولات و یافته‌های موجود در زمینه گویش‌ها و زبان‌ها در روزهای ۱۴ و ۱۵ بهمن‌ ماه ۱۳۹۵ به همت مؤسسه پژوهشگران اندیشمند و با همکاری و حمایت دانشگاه‌های مختلف خارجی و داخلی و تحت داوری و نظارت کمیته بین‌المللی آن در اهواز برگزار می‌شود.

پژوهشگران و دانشگاهیان داخل و خارج از کشور می‌توانند مقالات خود را تا ۱۰ آذر ماه با توجه به محورهای کنفرانس به یکی از زبان‌های فارسی یا انگلیسی به دبیرخانه ارسال کنند.

این کنفرانس در سه محور اصلی “زبان‌ها و گویش‌ها (مسائل جاری زبانی مرتبط با فارسی، عربی، ترکی، کردی و دیگر زبان‌ها و گویش‌ها)”، ” ادبیات (مسائل جاری ادبیاتی مرتبط با فارسی، عربی، ترکی، کردی و دیگر زبان‌ها و گویش‌ها)” و ” ترجمه (مسائل جاری ترجمه مرتبط با فارسی، عربی، ترکی، کردی و دیگر زبان‌ها و گویش‌ها)” برگزار خواهد شد.

از مهم‌ترین محورهای زیرمجموعه‌ای می‌توان به آواشناسی، واج‌شناسی، صرف و نحو، تجزیه و تحلیل کلام و کاربردشناسی، معنی‌شناسی، گونه‌شناسی زبانی، زبان‌شناسی تطبیقی، روانشناسی زبان، جامعه‌شناسی زبان، عصب‌شناسی زبان، زبان‌شناسی پیکره‌ای، جامعه‌شناسی زبان، زبان‌شناسی مقابله‌ای، سبک‌شناسی، آموزش، برنامه‌ریزی و ارزیابی زبان‌ها و لهجه‌ها، دوزبانگی و شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد.

این رخداد علمی یک فرصت مناسب برای پژوهشگران، دانشگاهیان و دانشجویان است تا آخرین یافته‌های علمی خود در زمینه‌های مختلف گویش‌ها، زبان‌ها و زبان‌شناسی را به اشتراک بگذارند و به تبادل اطلاعات در زمینه‌های مرتبط اقدام کنند.

به‌طور یقین تبادل‌نظر و به اشتراک‌گذاری یافته‌های پژوهشی می‌تواند افق جدید و وسیع‌تری را جهت پژوهش‌ها و تحقیقات در زمینه گویش‌ها و زبان‌ها فرارو قرار دهد؛ اگرچه نرم‌سازی و استانداردسازی آخرین یافته‌های پژوهشی جهانی می‌تواند زمینه را برای تحقیقات و پژوهش گویش‌های با تعداد سخنوران کم در وضعیت بهتری قرار دهد.

در جهت نگرش چندگانه به آخرین تحولات گویش‌ها و زبان‌ها، میان‌رشته‌ای بودن به‌عنوان مبنای اصلی کنفرانس برنامه‌ریزی شده است تا متخصصان با تخصص‌ها و گرایش‌های مختلف بتوانند مسائل جاری مرتبط با گویش‌ها و زبان‌ها را از دیدگاه‌های مختلف و بر اساس گرایش خود بررسی نمایند.

مقالات دریافت‌ شده بعد از داوری توسط کمیته علمی بین‌المللی ۱۴ آذر ماه جهت ارائه به‌ صورت شفاهی یا پوستر اعلام می‌شوند و مقالات منتخب کنفرانس، پس از ارائه در مجموعه مقالات کنفرانس انتشار می‌یابند و در پایگاه علمی سیویلیکا ایندکس می‌شوند.

علاقه‌مندان جهت اطلاعات بیشتر، ثبت‌نام و ارسال چکیده مقالات خود می‌توانند به وب‌سایت این کنفرانس به نشانی (WWW.LLLD.IR) مراجعه کنند.