1455609689099_116535.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  ممکن است به نظر غیرقابل تصور باشد، اما در حقیقت ناسا درباره تمامی کسوف و خسوف‌هایی که طی ۱۰۰۰ سال آینده رخ خواهد داد، اطلاع دارد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان و به نقل از زی نیوز، آژانس فضایی ایالات متحده آمریکا یک کاتالوگ ۵۰۰۰ ساله دارد که در آن تمامی خورشید گرفتگی‌ها و ماه گرفتگی‌هایی که از سال ۱۹۹۹ قبل از میلاد رخ داده و همچنین آن‌هایی که تا سال ۳۰۰۰ پس از میلاد قرار است اتفاق بیفتد، را ثبت کرده است.

طبق گزارشی که در سایتVOX.com منتشر شده است ناسا می‌داند ۲۷ ژانویه سال ۲۸۳۷ یک خورشید گرفتگی کامل در مکزیک جنوبی رخ خواهد داد. اگر رصدگران خوش‌شانس باشند و هوای آن روز صاف باشد، قادر به مشاهده پدیده‌ای خواهند بود که تاکنون مردم روی کره زمین آن را ندیده‌اند.

آژانس فضایی ناسا حتی زمان دقیق و کسر ثانیه رخداد این پدیده‌ها را می‌داند.

در این گزارش آمده است ناسا قادر به پیش‌بینی کسوف و خسوف‌ هاست، چرا که این پدیده‌ها متغیرهای بسیاری دارد؛ متغیرهایی از جمله مداری که زمین در آن به دور خورشید می‌چرخد، مداری که ماه در آن به دور زمین می‌چرخد و چرخش روزانه زمین.

ناسا در ادامه اعلام کرد: هر گرفتگی در دوره‌ای معروف به دوره ساروس تکرار می‌شود. این دوره برابر با هشت سال و ۱۱ روز و هشت ساعت است. اگرچه این گرفتگی‌ها مجددا در همان مکان قبلی رخ نمی‌دهند.

ساروس در اخترشناسی به دوره‌ای گفته می‌شود که برای پیشگویی زمان خورشیدگرفتگی و ماه‌گرفتگی استفاده می‌شود.