1462084079508_14.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  زمین شاید تنها یک نوسان کوچک در نقشه در مقایسه با کل جهان باشد اما برای انسان بسیار بزرگ است. در حال حاضر بیش از هفت میلیارد نفر روی این کره خاکی زندگی می‌کنند اما حداکثر توان زمین برای تولید وسیله امرار معاش چقدر است و چه زمانی ظرفیت آن برای جمعیت انسانی پر خواهد شد؟

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا به نقل از یاهو، بیشتر کره زمین یعنی حدود ۷۰ درصد آن را آب فراگرفته و نواحی خاکی قابل سکونت بر روی آن حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتر مربع است.

جمعیت جهان به دلیل پیشرفت‌ها در پزشکی و سایر عوامل مثبت سلامت رو به افزایش است. در حقیقت برآوردها نشان داده که جمعیت انسان تا پایان سده به ۱۰ میلیارد نفر برسد.

کارشناسان بر این باورند که حتی اگر همه منابع آبی و غذایی در سطح زمین بطور مساوی توزیع شود، با رسیدن جمعیت به تعداد ۹-۱۰ میلیارد، شرایط بسیار خطرناک و سخت خواهد شد.

یکی از این دانشمندان به نام ادوارد ویلسون، زیست‌شناس اجتماعی دانشگاه هاروارد، تخمین‌های خود را بر اساس محاسبات منابع در دسترس زمین انجام داده است. وی در کتاب خود “آینده حیات” می‌گوید که محدودیت‌های زیست‌ کره ثابت هستند.

علاوه بر دسترسی محدود به آب شیرین، همچنین محدودیت‌هایی در مورد میزان مواد غذایی قابل تولید توسط زمین وجود دارد. توماس مالتوس، فیلسوف قرن ۱۸ این خطرات را پیش‌بینی کرده بود.

حتی با حداکثر بهره‌وری که طی آن همه دانه‌های پرورش یافته به تغذیه انسان و نه احشام اختصاص یافته است، همچنان محدودیت‌هایی در میزان مواد در دسترس وجود دارد.

به گفته ویلسون، اگر همه انسان‌ها گیاهخوار شوند و چیزی برای احشام باقی نگذارند، ۱٫۴ میلیارد هکتار زمین زراعی موجود، تنها می‌تواند حدود ۱۰ میلیارد انسان را تامین کند.

به گفته جان کوهن، زیست‌شناس جمعیتی دانشگاه کلمبیا، سایر عوامل محیطی که ظرفیت زمین را محدود می‌کنند شامل چرخه نیتروژن، مقادیر در دسترس فسفر و تراکم کربن جوی هستند اما همچنین در اثرگذاری همه این عوامل عدم قطعیت وجود دارد، زیرا هیچکس نمی‌داند کی یا در چه سطحی به بالاترین میزان جمعیت خواهیم رسید.

جمعیت زمین تا سال ۲۰۵۰ به ۹ و تا سال ۲۱۰۰ به ۱۰ میلیارد خواهد رسید اما دانشمندان تصور می‌کنند که جایی در این میان یک چرخش صورت خواهد گرفت. برآوردهای سازمان ملل از روند جهانی جمعیت نشان داده که خانواده‌ها کوچکتر شده‌اند. همچنین نرخ باروری در سراسر جهان تا سطح جایگزینی کاهش یافته و به ۲٫۱ فرزند برای هر زن رسیده است که در این نرخ، فرزندان جایگزین والدین‌شان می‌شوند.

اگر نرخ باروری جهان واقعا تا پایان قرن به سطح جایگزینی برسد، جمعیت انسانی بین ۹ تا ۱۰ میلیارد نفر ثابت خواهد ماند و می‌توان تا آن زمان به ادامه یافتن حیات بر روی زمین امیدوار بود.