nadimi (13 of 21)-2.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به برنامه این مرکز برای کیفی‌سازی و جهت‌دهی شرکت‌های دانش‌بنیان در سال جدید به سمت تأمین نیازهای صنایع استان، گفت: ورود شرکت‌ها به حوزه پژوهش و ایجاد ارتباط با هیأت‌علمی دانشگاه‌ها از برنامه‌های در حال انجام مرکز جهت تحقق اقتصاد مقاومتی و تولید محصولات دانش‌بنیان است.

دکتر سیدیحیی میرزایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی ایسنا منطقه خوزستان، اظهار‌ کرد: کاری که ما می‌توانیم در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی انجام دهیم، حرکت در راستای خودکفایی است. به عبارت دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به نیاز کشور و واردات از سایر کشورها محصولات خود را تجاری‌سازی کنند و وابستگی کشور به واردات را کاهش دهند؛ چرا‌که گاهی واردات همین محصولات خارجی کشور را تحت فشار قرار می‌دهد.

وی با بیان این‌که در مراکز رشد‌ فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از لحاظ علمی توانایی انجام این کار و قطع وابستگی کشور به محصولات خارجی را دارند، گفت: مرکز رشد نیز از چنین فعالیت‌هایی حمایت مادی و معنوی انجام می‌دهد تا محصولاتی مؤثر در رفع مشکلات کشور تولید شود.

تأکید بیشتر بر جنبه‌های اقتصادی محصولات با توجه به شعار سال

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه شهید چمران اهواز عنوان کرد: در سال جاری کمتر به دنبال کمیت خواهیم بود‌، هر‌چند این به معنای جلوگیری از رشد ایده‌ها و افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان نیست اما تأکید بیشتر بر ارتقای سطح کیفی و تغییر استانداردها با توجه به پدیدار‌شدن فضای جدید در کسب‌و‌کار است. در واقع ناظر به شعار امسال مبنی بر «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» جنبه‌های اقتصادی محصولات بیشتر مدنظر خواهد بود و ایده‌هایی حمایت می‌شوند که بتوانند نیازهای اقتصادی کشور را رفع کنند.

میرزایی با اشاره به این‌که خوزستان استانی است که بسیاری از مدیران صنایع آن برای تأمین نیازهای اولیه و محصولات موردنیاز واحد متبوع خود نگاه بیرونی دارند، تصریح کرد: با توجه به وجود تکنولوژی خارجی در بسیاری از حوزه‌های صنایع خوزستان، در استان عرصه برای توسعه و تولید محصولات خارجی وجود دارد و اگر بر صنایع داخل استان در جهت کاهش وابستگی به محصولات خارجی تمرکز شود، موفق‌تر خواهیم بود.

جهت‌دهی شرکت‌های دانش‌بنیان به سوی رفع نیازهای صنایع استان

وی ادامه داد: در حال حاضر امکان رفع بسیاری از نیازهای صنایع استان توسط شرکت‌های داخلی وجود دارد. یکی از اهداف مرکز رشد نیز جهت‌دهی شرکت‌ها به سوی تولید این محصولات است که نیاز استراتژیک محسوب شده و خریدار نیز دارند، در واقع صنایع با درنظر داشتن استانداردهای خاصی مشتری این محصولات هستند و در صورت لحاظ این استانداردها در محصولات داخلی، صنایع استان به خرید آن‌ها اقبال نشان می‌دهند.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که کیفی‌سازی نه به معنای کاهش کمیت‌، بلکه به معنای هدف‌گذاری بر تولید است، عنوان کرد: این امر به معنای جهت‌دهی خاص به شرکت‌ها و صاحبان ایده و نشان دادن مسیرهای مشخص برای سرمایه‌گذاری با توجه به تنوع ایده‌هاست؛ به عبارت دیگر باز‌کردن دیدگاه صاحبان ایده و شرکت‌ها نسبت به صنایع مختلف و تسریع فرایند رسیدن محصول به بازار هدف در برنامه‌های امسال مرکز رشد مدنظر است. بنابراین کیفی‌سازی بر اساس نیازسنجی در جهت رفع نیازها و چالش‌های صنایع انجام می‌شود.

ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به حوزه پژوهش و ایجاد ارتباط با اعضای هیأت‌علمی

میرزایی خاطرنشان کرد: بر اساس این رویکرد امسال ورود شرکت‌ها به حوزه پژوهشی پیگیری می‌شود و به واسطه دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه طرح‌های پژوهشی ارگان‌ها به تمام شرکت‌ها اطلاع‌رسانی شده و قراردادها و اولویت‌های پژوهشی این واحدها با شرکت‌ها در میان گذاشته می‌شود، چرا‌که این شرکت‌ها اجازه ورود به حوزه پژوهش را دارند.

وی افزود: کار دیگری که امسال در حال انجام است، ایجاد ارتباط شرکت‌ها با اعضای هیأت‌علمی دانشگاه‌ها است؛ در این روند اگر یک عضو هیأت‌علمی طرحی پژوهشی در اختیار داشته باشد با یکی از شرکت‌های مرکز به‌عنوان بازوی اجرایی طرح ارتباط داده خواهد شد، بدین شکل ضعف علمی شرکت‌ها برطرف شده و پویایی و جوان‌بودن بازوی اجرایی نیز به اجرای بهتر طرح پژوهشی کمک خواهد کرد.

راهکاری مؤثرتر از مرکز رشد در زمینه اشتغال وجود ندارد

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه شهید چمران اهواز با تأکید بر نبود راهکاری مؤثر‌تر از مرکز رشد در زمینه اشتغال، تصریح کرد: بستر مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان به گونه‌ای است که می‌توانند با یک هزینه جزئی و فشار بسیار کم به ساختارهای دولتی مجموعه‌ای از افراد را در قالب گروه کاری ساماندهی و برای آن‌ها اشتغال ایجاد کنند، محصولات این شرکت‌ها نیز می‌تواند در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی یادآور شد: مطابق برآوردهای اشتغال توسط معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، یک صندلی شغلی به‌طور میانگین حدود ۱۶۰ میلیون تومان هزینه برای دولت در بر دارد. این در حالی است که راه‌اندازی یک شرکت دانش‌بنیان به کمتر از ۳۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد؛ همچنین اشتغالی که اینجا ایجاد می‌شود، کاملاً مستقل است و تنها حمایت اولیه آن از سوی دولت انجام می‌شود.

لزوم شفاف‌سازی قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

میرزایی با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت‌های قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، عنوان کرد: شرکت‌ها در بدو تأسیس نیاز به حمایت‌های ویژه دارند‌؛ اما هنوز این قانون حمایتی در ساختارها چندان جا نیفتاده است. اگر مفاد این قانون برای تمام ارگان‌هایی که به‌نوعی با شرکت‌های دانش‌بنیان در ارتباط هستند، عمومی‌تر و روشن‌تر شود، شاید مراودات مالی این شرکت‌ها نیز تأمین شود.