26-228.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون پژوهشی دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی با توجه به شعار سال ۱۳۹۵ به تشریح مشکلات دانشگاه‌ها در حیطه پژوهشی و راه حل‌های موثر پرداخت.

دکتر مهدی احسانیان در گفت وگو با خبرنگار پژوهشی ایسنا، اظهار کرد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح و سازمان‌های مختلف را ملزم کرده‌اند در این جهت فعالیت کنند دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی هم سعی دارد آیین‌نامه‌های بودجه‌ای و آموزشی خود را به طور کلی به این سمت سوق دهد اما این موضوع زمان بر است و برای اینکه محقق شود به زمان کافی نیاز دارد. در بحث اقتصاد مقاومتی دو موضوع عمده نیازسنجی و تجاری سازی مطرح می‌شود ما باید پروژه‌های پژوهشی را هم به سمت تجاری سازی و هم به سمت تطبیق با نیاز داخلی کشور پیش ببریم.

وی با اشاره به برنامه‌ها و اولویت‌های دانشگاه خواجه نصیر در حیطه پژوهش خاطرنشان کرد: ابزاری که در دانشگاه خواجه نصیر در پروژه‌های پژوهشی وجود دارد اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند. اولین کاری که ما انجام دادیم هدفمند کردن تمام پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی است.

وی در خصوص دیگر برنامه‌های دانشگاه خواجه نصیر اظهار داشت: برنامه دیگری که از سال قبل شروع کردیم پروژه‌های ویژه نام دارد. بدین صورت که کمیته‌ای متشکل از افراد که دارای تجربه‌های پژوهشی و علمی تخصصی هستند یک نیاز اساسی در کشور را مطرح می‌کنند و دانشگاه خواجه نصیر با هدف رفع این نیاز بودجه‌ای را به این پروژه اختصاص می دهد.

وی افزود: هدف دانشگاه این است که اگر توانست این نیاز را برطرف کند در آینده تبدیل به قطب موضوع مورد نظر شود.

احسانیان در ادامه درباره برنامه سوم دانشگاه خواجه نصیر تصریح کرد: زمینه سوم بحث شرکت‌های دانش بنیان است که بسیار به روزهستند اما در خصوص گسترش این شرکت‌ها با موانع مختلفی رو به رو هستیم. برای مثال اعضای هیات علمی نمی‌توانند به طور مستقیم در شرکت‌های دانش بنیان فعالیت کنند. از این رو در حال حاضر با دانشگاه‌های بزرگ در حال رایزنی هستیم که دانشگاه‌ها و اعضای هیات علمی را تشویق کنیم که بتوانند در شرکت‌های دانش بنیان هم در قسمت مدیریتی و هم در دیگر قسمت‌ها فعالیت کنند.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر درباره مشکلات حضور هیات علمی در شرکت‌ها تشریح کرد: مشکلی که وجود دارد این است که اگر عضو هیات علمی در شرکت فعالیت کند از فعالیت‌های آموزشی باز می ماند. بنابراین به دنبال این هستیم که کاری انجام دهیم که اعضای هیات علمی بتوانند بخشی از وقت خود را صرف آموزش و بخشی دیگر را به فعالیت در شرکت‌ها اختصاص دهند.

احسانیان در ادامه تاکید کرد: دانشگاه شرکت نیست بلکه وظیفه‌اش آموزش دادن نیروهای مهندسی برای تامین نیروهای تخصصی در جامعه است. وقتی که این دو مساله با هم اشتباه گرفته می‌شود هم آموزش و هم پژوهش را از دست می‌دهیم. از این رو دانشگاه‌ها سعی دارند آیین نامه‌ای داشته باشند که ضمن پوشش دادن موضوعات فوق منافع دانشگاه را هم حفظ کند.

وی در ادامه تشریح کرد: یکی از مواردی که مطرح است این است که آیا منافع دانشگاه می‌تواند خودش سهامی از شرکت‌های دانش بنیان داشته باشد. برخی معتقدند دانشگاه تا ۴۹ درصد می‌تواند در این مسائل سهیم باشد. در این بحث اختلاف نظر وجود دارد و باید حل شود منافع دانشگاه با شرکت‌های دانش بنیان بر این هدف هست که محصول محور باشد.

وی همچنین اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در دانشگاه ها وجود دارد این است که از یک طرف وزارت علوم و از طرف دیگر معاونت فناوری ریاست جمهوری و دیگر ارگان‌ها همگی ادعای پژوهش می کنند و صاحب پژوهشی که بتواند در امور پژوهش سیاست‌گذاری کند هنوز وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در بحث بودجه‌های پژوهشی تخصیص داده شدن با هزینه کردن متفاوت است، تشریح کرد: بودجه‌های پژوهشی به همت مقام معظم رهبری به یک درصد رسیده است اما این یک درصد باید وارد پروژه‌هایی که درگیر پژوهش هستند بشود. همه ارگان‌ها موظف هستند یک درصد از بودجه خود را به پژوهش اختصص دهند حتی بودجه‌ای که وزارت علوم به دانشگاه‌ها اختصاص می دهد به علت اینکه دانشگاه ها نیازهای دیگری دارند پژوهش کم رنگ دیده می‌شود که این مسئله باید با ابزار نظارتی و با دغدغه مسئولین به صورت صحیح پیاده شوند.

احسانیان با اشاره به ریسک پذیری بودجه پژوهش گفت: نباید انتظار داشت اگر برای مثال ۱۰ تومن به بودجه پژوهش اختصاص داده می‌شود تمام این بودجه نتیجه بدهد ممکن است هر ۱۰ تومن هدر برود. کشور در صورتی رشد می‌کند که بتواند پژوهش را هم در حوزه ابتدایی و هم حوزه دانشگاهی خود داشته باشد یعنی دانشجو بتواند فکر کند و ابزاری برای فکر داشته باشد.

وی با اشاره به ارتباطات بین‌المللی دانشگاه خواجه نصیر تشریح کرد: در گذشته در دانشگاه خواجه نصیر مدیریت بین‌المللی وجود داشت که چند ماهی است این مدیریت به معاونت بین‌المللی تبدیل شده است. رییس دانشگاه نگاه ویژه ای به تعاملات بین‌المللی دارد که یکی از این تعاملات به جذب دانشجو از خارج از کشور مربوط می‌شود.

وی همچنین اظهار کرد: دانشگاه خواجه نصیر تاکنون با کشورهای فرانسه، هلند و روسیه پروژه‌های مشترک دانشگاهی داشته است. دانشجویان خواجه نصیر در مقطعی در ایران و در مقطع دیگری به این کشورها می رفتند. اخیرا نیز ما دوره‌های مشترک بین‌المللی را با دیگر کشورها شروع کرده و با فرانسه یک تفاهم نامه نوشتیم. همچنین با لبنان در حال انجام فعالیت هستیم.

وی ادامه داد: دانشگاه خواجه نصیر از جهت دیگر رایزنی‌هایی با کشورهای منطقه را شروع کرده است تا جذب دانشجو داشته باشد. برای اینکه دانشجوی خارجی جذب کنیم به ساختارهای آیین نامه‌ای و فیزیکی احتیاج داریم چرا که باید جاذبه‌هایی در دانشگاه وجود داشته باشد تا دانشجو ترجیح دهد در دانشگاه‌های ما تحصیل کند.

وی با بیان اینکه در همه کمیته های مختلفی که در وزارت علوم هست دانشگاه خواجه نصیر به صورت فعال شرکت می کند، گفت: مساله دیگری که روی آن کار می کنیم پروژه‌های مشترک با کشورهای خارجی است. در این زمینه اخیرا هیاتی از دانشگاه ایتالیا بازدیدی از دانشگاه خواجه نصیر بعمل آوردند که زمینه‌های پروژه‌های مشترک پژوهشی خود را با ما درمیان گذاشتند. همچنین با تاجیکستان پروژه مشترکی داریم که مورد استقبال قرار گرفت و در حال بررسی برای همکاری‌های بیشتر است.