1436854486177_images (5).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون آموزشی دانشگاه تهران با انتقاد از نادیده گرفتن شدن نقش آموزش در دانشگاه‌ها اظهار کرد: در حال حاضر بحث پژوهش بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و پژوهش اختصاص به مقاطع تحصیلات تکمیلی دارد. اساتید پیشکسوت درکلاس‌های مقطع کارشناسی کمتر حاضر می‌شوند که این نوعی بی‌توجهی به بحث آموزش است.

دکتر حسین حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، با تاکید بر این که محور همه اقدامات در دانشگاه‌ها و آموزش عالی کشور آموزش است،افزود: تربیت نیروی انسانی اساس و ماموریت دانشگاه‌ها را تشکیل می‌دهد اما بعضا طی ماموریت‌هایی که برای دانشگاه‌ها تعریف می‌شود نقش آموزش مغفول می‌ماند. بنابراین باید همه نقش‌های اساتید در حوزه‌های مختلف به صورت متعادل در نظر گرفته شود. به عبارت دیگر پررنگ شدن برخی ماموریت‌ها در دانشگاه‌ها باعث می‌شود نقش و جایگاه آموزش مورد توجه قرار نگیرد که این امر باید مورد بررسی قرار بگیرد.

معاون آموزشی دانشگاه تهران با انتقاد از حضور کمرنگ اساتید در کلاس‌های مقطع کارشناسی اظهار کرد: از آنجایی که در حال حاضر بحث پژوهش بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و پژوهش اختصاص به مقاطع تحصیلات تکمیلی دارد اساتید پیشکسوت درکلاس‌های مقطع کارشناسی کمتر حاضر می‌شوند و برای کلاس‌های این مقطع بیشتر از اساتید حق التدریس بهره گرفته می‌شود که این نوعی بی‌توجهی به بحث آموزش است.

حسینی با تاکید بر این که مقطع کارشناسی پایه آموزش دانشگاه‌ها را تشکیل می‌دهد، افزود: اگر اساتید پیشکسوت در کلاس‌های مقطع کارشناسی حضور یابند تجربیات خود را بهتر منتقل می‌کنند و این امر علاوه بر این که به بحث آموزش کمک می‌کند باعث ارتقاء مباحث فرهنگی و اجتماعی نیز می‌شود. باید نقش آموزش به صورت ویژه مورد توجه قرار بگیرد و همان مشی که در گذشته وجود داشت از سر گرفته شود.

معاون آموزشی دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به وضعیت معیشت اعضای هیات علمی گفت: در زمان گذشته برای اعضای هیات علمی موظفی تعیین می‌شد و هر عضو هیات علمی موظف بود ۸ تا ۱۰ واحد را تدریس کند تا بیشتر از حد و توان خود درگیر مباحث نشود تا این موضوع موجب کاهش کیفیت آموزش در دانشگاه‌ها نشود اما اکنون به این مبحث کمتر توجه می‌شود و اعضای هیات علمی به دلیل مشکلات مالی کمیت فعالیتهای خود را افزایش داده و در دانشگاه‌های متعدد تدریس می‌کنند.

حسینی در پایان اظهار کرد: بنابراین علاوه بر توجه به بخش آموزش باید به معیشت اعضای هیات علمی نیز توجه کرد تا رویکرد کمی آموزش عالی تعدیل شده و توسعه کیفی به عنوان شعار محوری قرار بگیرد.