1462001533508_122193.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  محققان دانشگاه میشیگان برای اولین‌ بار یک جنین کاملا نارس گوسفند را با استفاده از جفت خارجی و در فضای بیرون از رحم زنده نگه داشتند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان و به نقل از گیزمگ، به دنبال این موفقیت محققان قدم‌های نخست را برای شبیه‌سازی جفت انسان با هدف زنده نگه‌ داشتن نوزادان بسیار نارس در فضای خارج از رحم مادر برداشته‌اند.

هنگامی که جنین کاملا نارس یا قبل از ۲۴ هفته بارداری به دنیا می‌آید، ریه‌ها هنوز قادر به تامین اکسیژن مورد نیاز جهت تنفس سلول‌های اندام‌ها و ارگان‌های بدن نیستند.

جنین نارس کمتر از ۲۴ هفته حتی قدرت کافی برای زنده ماندن در دستگاه تنفس مصنوعی را نیز ندارد و متاسفانه اکثر آنها عمر کوتاهی را تجربه می‌کنند.

محققان دانشگاه میشیگان معتقدند که جفت مصنوعی قادر است تا شرایط موجود در رحم را شبیه‌سازی کند تا جنین به تکامل لازم برای تنفس از هوا برسد.

محققان به کمک اولین جفت خارجی تاکنون پنج جنین به شدت نارس گوسفند را به مدت یک هفته زنده نگه داشته‌اند. اگرچه هنوز امکان آزمایش این تکنولوژی بر روی انسان وجود ندارد، اما انتظار می‌رود تا با مطالعات تکمیلی امکان زنده نگه‌داشتن جنین‌های بسیار نارس انسان نیز مهیا شود.

دکتر جورج میچالیسکا، متخصص جنین‌شناسی از دانشگاه میشیگان عنوان کرد: ما معتقدیم که در صورت تامین نیاز اولیه یعنی اکسیژن کافی، می‌توان جنین نارس انسان را در فضای خارج از رحم زنده نگه داشت.

وی در ادامه افزود: با اینکه مطالعات ما هنوز در مراحل اولیه است، اما گام‌های بعدی این مطالعه با هدف زنده نگه‌داشتن جنین‌های کاملا نارس انسان چه در رحم و چه در بیمارستان انجام خواهد شد.

جفت مصنوعی خارجی در واقع از یک غشاء اکسیداسیون یا ECMO ساخته شده تا مانند یک پمپ یا شش خارجی جریان خون را کاملا اکسیژنه کند.