1461989371422_16.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  دانشمندان کانادایی موفق به ساخت یک دماسنج دی‌ان‌ای قابل برنامه‌ریزی شدند که کوچکتری نوع خود در جهان و ۲۰ هزار بار کوچکتر از موی انسان است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، طبیعت ساده و قابل برنامه‌ریزی دی‌ان‌ای به شیمیدانان دانشگاه مونترال اجازه داد تا از نانودماسنج‌هایی که در طبیعت رخ می‌دهند، تقلید کنند.

این دستاورد یعنی بهره‌برداری از فناوری نانوی ساخت دست بشر می‌تواند سنجش‌های دما در مقیاس نانو را میسر کند.

محققان بیش از شش دهه قبل دریافته بودند مولکول‌های دی‌ان‌ای که اطلاعات ژنتیکی را رمزگذاری می‌کنند، می‌توانند با گرما از هم باز شوند. اخیرا متخصصان بیوشیمی دریافتند که آران‌ای و سایر مولکول‌های زیستی در نانودماسنج‌های موجودات زنده مورد استفاده هستند و تغییرات دمایی در زمان باز و بسته شدنشان را نمایش می‌دهند.

این نانودماسنج‌های طبیعی الهام‌بخش تیمی از محققان برای ساخت ساختارهای متفاوت دی‌ان‌ای برای باز یا بسته شدن در دماهای معین شد.

دی‌ان‌ای از چهار بخش شامل نوکلئوتید A با اتصال ضعیف به نوکلئوتید T و نوکلئوتید C با اتصال قوی به نوکلئوتید G تشکیل شده است. با افزودن مخبرهای نوری به این ساختارهای نانو، دانشمندان توانستند دماسنج‌هایی با عرض پنج نانومتر بسازند که یک سیگنال قابل تشخیص آسان را به عنوان تابعی از گرما تولید می‌کند.

محققان پیش‌بینی کرده‌اند که این دماسنج می‌تواند در دستگاههای برقی برای پیگیری تغییرات دمای محلی مقیاس نانو مورد استفاده قرار بگیرد. آن‌ها همچنین قصد دارند گرم شدن بیش از حد نانودستگاه‌های طبیعی را در زمانی که با سرعت بالا عمل می‌کنند، بررسی کنند.

حوزه نانوفناوری مملو از دستاوردهای هیجان‌انگیز مانند تولید یک پوشش نانوفناورانه است که می‌تواند انتشار میکروب‌های احتمالا مرگبار، جان سخت و مقاوم به آنتی‌بیوتیک را کنترل کند. این کشف همچنین اجازه پوشش‌دهی ابزارهای روزمره مانند دستگیره در، تلفن یا تلفن همراه هوشمند را در برابر این میکروب‌ها می‌دهد که گمان می‌رود حدود ۱۰ میلیون انسان را تا سال ۲۰۵۰ در سراسر جهان از بین ببرند.

این تحقیق در مجله “Nano Letter” منتشر شده است.