1443356544342_IMG_0038 (1).JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) بر رفع نیازهای تکنولوژیک صنایع بالادستی توسط شرکت‌های کوچک دانش‌بنیان تاکید کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا منطقه خوزستان، دکتر علی وحدت درجمع فعالان صنعتی، اقتصادی و دانشگاهی حوزه الکترونیک استان خوزستان که در محل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برگزار شد، با بیان اینکه صنایع الکترونیک هسته اصلی صنایع پیشرفته را تشکیل می‌دهند، گفت: بیش از ۶۰ درصد سهم اسمی صنایع پیشرفته را حوزه الکترونیک پوشش می‌دهد و با تقویت این صنعت می‌توان شاهد تولیدات با ارزش افزوده بالا و ویژگی سازگاری با محیط زیست بود.

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) با اشاره به پتانسیل‌های موجود در صنعت الکترونیک کشور تصریح کرد: بهترین و فعال‌ترین دانش آموزان برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها وارد رشته‌های مرتبط با حوزه الکترونیک از جمله برق و کامپیوتر می‌شوند اما متاسفانه سهم این صنعت از کل تولیدات صنعتی کشور بسیار کم است.

وی عنوان کرد: بر اساس آمار تنها حدود سه درصد از تولیدات صنعتی کشور به حوزه الکترونیک تعلق دارد و این درحالی است که این بخش استعداد و پتانسیل زیادی برای داشتن سهم جدی‌تری است.

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک کشور در ادامه اضافه کرد: گاهی اوقات در استان‌های صنعتی کشور شرکت‌های فناور و نوپا نگاه منفی به صنایع بالا دستی داشته و از مسائلی نظیر دشواری در شروع همکاری و گرفتن پروژه و یا گرفتن مطالبات گله دارند؛ این درحالی است که باید به صنایع بالادستی به عنوان یک ظرفیت نگاه کرد؛ چراکه می‌توانند محل و مسیر رشد شرکت‌های کوچک باشند.

وحدت افزود: در استان خوزستان در حوزه‌های کشاورزی، فولاد، نفت و پتروشیمی این مزیت وجود دارد که نیازهای تکنولوژیک این صنایع از طریق شرکت‌های فناور رفع شود و بازار بزرگ و مساعدی برای تولیدات دانش بنیان فراهم است.

وی درباره خدمات صندوق حمایت از تحقیقات وتوسعه صنایع الکترونیک (صحا) به شرکت‌ها گفت: ارائه تسهیلات ارزان قیمت و با نرخ متغیر ۶ تا ١٨ درصد و صدور ضمانت نامه‌های معتبر از جمله مهمترین فعالیت‌های صحا به شمار می رود.

مدیرعامل صحا حمایت از فرایندهای تامین نیازهای آموزشی و تحقیقاتی صنایع و توسعه بخش‌های تحقیق و توسعه شرکت‌ها را از محورهای فعالیت‌های صحا عنوان کرد و گفت: در این زمینه شرکت‌هایی که به دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور سفارش پژوهش‌های کاربردی دهند، هزینه‌های آنها به شکل تسهیلات تقبل می‌شود.

وحدت با بیان اینکه بر اساس قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، ضمانت‌های صادره توسط صحا معادل ضمانت‌های بانکی و برای تمامی دستگاه‌های اجرایی معتبر است، گفت: در همین راستا شرکت‌های حوزه الکترونیک می توانند برای شرکت در مناقصه و مزایده، حسن انجام کار و فعالیت‌های گمرکی از ضمانتنامه‌های صحا استفاده کنند.

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) خاطرنشان کرد: توسعه بازار، شرکت درنمایشگاه‌ها، اخذ تائیدیه‌های فنی بین‌المللی، جوینت شدن شرکت‌های داخلی با شرکت‌های خارجی جهت انتقال فناوری به کشور و تولید بدون کارخانه از دیگر حمایتهای جدید صحا به شمار می رود.

وی تصریح کرد: در راستای ارتباط موثر صنعت ودانشگاه، این صندوق همکاری مشترکی را با پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد فناوری و سایر مراکز دانشگاهی در دستور کار دارد که ضمن حمایت از شرکت‌های نوپا و دانش بنیان امکان ارتباط موثر آنها را با بدنه اصلی صنعت کشور فراهم می‌کند.

همچنین در ادامه این نشست سید نورالله حسن زاده، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان ضمن تاکید بر حمایت از تولیدات داخلی در استان و توسعه بخش صنعت اظهار کرد: استان علیرغم دارا بودن منابع عظیم نفت، گاز و پتروشیمی و تامین ۸۰ درصد نفت کشور متاسفانه سهم کمی از منافع آن را دارا است.

وی ضمن نارضایتی از عدم حمایت کافی از بخش تولید داخلی افزود: حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی تنها با کم کردن سود تسهیلات، ایجاد رقابت، توسعه صادرات و حمایت از تولید داخلی معنا خواهد داشت.

حسن زاده با اشاره به ارتباط مستمر میان صنعت و دانشگاه گفت: دانشگاه‌ها باید بتوانند در پرورش دانشجو به خصوص در بخش صنعت به شکل معقول و با توجه به نیاز آن، نقش خود را ایفا کنند.

وی تشکیل کارگروه حمایت از تولید و سرمایه گذاری و ستاد تسهیل استان را از جمله اقدامات موثر در جهت برطرف کردن موانع تولید و صنعت عنوان و خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم با استفاده از فرصت‌های موجود، در جهت توسعه صنعت و رفع موانع تولید استان گام برداریم.