1461917906464_1978348.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی با بیان اینکه قراردادهای خارجی بدون انتقال فناوری هیچ ثمری برای کشور ندارد، گفت: حال که دیپلماسی اقتصادی کشور به خوبی فعال شده است باید بحث انتقال فناوری نیز در قراردادهای خارجی در نظر گرفته شود.

مهندس عطاالله ربانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه البرز، در این رابطه اظهار کرد: برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی موضوع جدیدی تحت عنوان ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به فرماندهی معاون اول رئیس جمهور در دستور کار دولت قرار گرفته و این ستاد به همه استان‌های کشور تسری پیدا کرده است.

وی افزود: تشکیل این ستاد نشان می‌دهد که مشکلات و معضلات اقتصادی کشور با راهکارهای عادی حل نمی‌شود و باید تمهیدات ویژه‌ای در این خصوص در نظر گرفته شود.

رئیس پارک علم و فناوری البرز به اهمیت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: در یکی از بندهای آیین نامه اجرایی این ستاد بحث تغییر قوانین و مقررات دست و پاگیر در مسیر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گنجانده شده است و به دولت این اجازه را داده است تا با مصوبات جدید این موانع را رفع کند.

وی اقتصاد مقاومتی را سیاستی برای رونق تولید داخلی و اشتغال عنوان کرد و افزود: موفقیت در این موضوع یک سری عوامل سلبی و یک سری عوامل ایجابی دارد که باید به آنها توجه ویژه‌ای نشان داد.

ربانی یکی از عوامل سلبی را جلوگیری از واردات بی‌رویه به کشور دانست و تصریح کرد: واردات باید براساس نیازها و طرحی که دولت برای واردات دارد انجام شود تا هر کالایی به کشور وارد نشود زیرا واردات ضربه بزرگی به اقتصاد کشور وارد می‌کند.

وی تغییر در سبک و نگرش زندگی برای پیشبرد اقتصاد مقاومتی را مهم ارزیابی کرد و گفت: ما باید اقتصاد مقاومتی را به سبک زندگی خود گره بزنیم؛ اولین موضوعی که باید در این راستا رعایت کنیم خودداری از اسراف است.

ربانی اضافه کرد: صرفه جویی و خودداری از اسراف موضوع بسیار مهمی در اقتصاد مقاومتی است اما با این وجود حتی در مصرف برخی کالاهای خارجی و وارداتی نیز اسراف زیادی صورت می‌گیرد.

رئیس مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی ادامه داد: به عنوان مثال هر ساله در کشور ۲۰ تا ۳۰ درصد از گندم و برنج کشور که عمدتا با هزینه‌های بالا وارد می‌شود دور ریز صورت می‌گیرد که اگر مورد توجه قرار بگیرد و الگوی مصرف آن اصلاح شود صرفه جویی خوبی در هزینه‌ها به وجود می‌آید.

این مسؤول، دوری از تجمل گرایی را نیز یکی دیگر از بخش‌های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: تجمل و مصرف گرایی نوعی بیماری اجتماعی است و به گفته رهبری هر کشوری که مصرفش از تولیدش پیشی بگیرد در همه عرصه‌ها شکست خواهد خورد.

ربانی با تاکید بر مصرف کالای ساخت داخل یادآور شد: باید به این باور برسیم که حمایت از تولید داخل در گرو مصرف کالای ساخت داخل است.

وی در پاسخ به نقش اقتصاد دانش بنیان در پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: تولید ثروت از علم اصلی‌ترین موضوع اقتصاد دانش بنیان است که امروزه در دنیا جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.

ربانی افزود: طبق آمارهای موجود ۸۴ درصد از سرمایه‌های دنیا را سرمایه‌های غیرفیزیکی و عمدتا دانشی تشکیل داده است و فقط ۱۶ درصد از سرمایه‌ها فیزیکی است.

رئیس مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی تاکید کرد: بنابراین ما هم در کشور باید در این مسیر گام برداشته و با نیروی انسانی توانمندی که در داخل کشور داریم اقتصاد دانش بنیان را به کل اقتصاد کشور تسری دهیم تا تهدیدها را تبدیل به فرصت کنیم.

وی یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی این بخش از اقتصاد را بوروکراسی طولانی عنوان کرد و گفت: باید با کاهش روند اداری، برای تولیدات یک پیوست فناوری ایجاد کنیم چرا که امروزه تولید بدون فناوری دیگر معنا ندارد.

ربانی با تاکید بر توانمندسازی تولید برای ایجاد بازار ادامه داد: باید بازارهای داخلی و بین المللی را برای فروش تولیدات خود فعال کنیم؛ زیرا بازار بزرگترین مشکل تولید است.

این مسؤول با بیان اینکه قرارداد بدون انتقال فناوری هیچ ثمری برای کشور ندارد، گفت: حال که دیپلماسی اقتصادی کشور به خوبی فعال شده است باید بحث انتقال فناوری نیز در قراردادهای خارجی در نظر گرفته شود.

وی در ادامه از آمار رو به رشد ثبت و راه اندازی شرکت‌های دانش بنیان در پارک علم و فناوری استان خبر داد و اعلام کرد: تا پایان سال ۹۲ فقط هفت شرکت دانش بنیان در استان وجود داشت که این رقم در سال ۹۳ به ۴۰ شرکت رسید.

ربانی با اشاره به ادامه افزایش شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری البرز ادامه داد: در حال حاضر ۷۰ شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری البرز مستقر شده‌اند.

رئیس مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی خاطرنشان کرد: از نظر فروش محصولات دانش بنیان، شرکت‌های مستقر در پارک در سال ۹۳ حدود ۴۰ میلیارد تومان محصول دانش بنیان فروختند که این رقم در سال ۹۴ به ۸۰ میلیارد تومان رسید.

وی با اشاره به آمار صادرات این شرکت‌ها گفت: فقط دو شرکت مستقر در پارک در سال ۹۴ حدود یک میلیون دلار محصولات دانش بنیان صادر کردند.

ربانی با تاکید بر همکاری پارک علم و فناوری البرز با شرکت‌های خارجی اعلام کرد: در حال حاضر برخی شرکت های اروپایی که در ایران فعالیت می‌کنند بخشی از نیازهای خود را از پارک علم و فناوری البرز تامین می‌کنند.

وی افزود: همچنین برخی از همین شرکت‌ها که در دبی مشغول اجرای پروژه هستند تامین بخشی از تجهیزات خود را به پارک علم و فناوری البرز سپرده‌اند.

ربانی در پایان گفت: اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که در برابر تهدیدات و مخاطرات ضربه‌ناپذیر است؛ اقتصاد دانش بنیان به خوبی می‌تواند این مهم را در اقتصاد مقاومتی ایجاد کند تا در برابر آسیب‌ها مقاوم شویم.