1461911127379_1.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  روسیه پس از رفع مشکلات فنی که پرتاب نخستین موشک از پایگاه فضایی جدید این کشور را به تعویق انداخته بود، دیروز (پنج‌شنبه) توانست این پرتاب را با موفقیت انجام دهد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا به نقل از رویترز، یک موشک بدون‌سرنشین سایوز-۲٫۱A با همراه سه ماهواره دیروز در ساعت ۰۵:۰۱ به وقت محلی (۰۲:۰۱ به وقت گرینویچ) از پایگاه فضایی واستوچنی در منطقه دورافتاده “آمور” در نزدیکی مرز چین به فضا پرتاب شد.

ماهواره‌ها حدود ۹ دقیقه پس از پرتاب از مرحله سوم موشک جدا شده و به سمت مدار تعیین شده‌شان راهی شدند.

این موشک ابتدا قرار بود در روز چهارشنبه (هشتم اردیبهشت) پرواز کند اما دو دقیقه پیش از پرتاب به دلیل مشکلات فنی متوقف شد که باعث عصبانیت شدید ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه شد. وی که هزاران کیلومتر برای مشاهده این پرتاب پرواز کرده بود، پس از به تعویق افتادن برنامه به شدت مقامات این پایگاه فضایی و دیمیتری روگازین، معاون نخست وزیر را که مسئول صنایع نظامی و فضایی است، به خاطر تعدد مشکلات فنی در صنعت فضایی مواخذه کرد و خواستار یک واکنش مناسب درباره آن شد.

تاخیرها و فساد کاری باعث اُفت کار در پایگاه فضایی واستوچنی شده است. سازمان فضایی اروپا اوایل ماه جاری یک پرتاب را با استفاده از موشک سایوز مشابه در گویان فرانسه انجام داد که آن نیز در اثر مشکلات فنی به تعویق افتاد.

مشکلات موشک‌های فضایی روسیه نه تنها برای کاخ کرملین که همچنین برای برنامه فضایی آمریکا نیز نگران‌کننده است. ناسا پس از بازنشسته شدن موشک‌های شاتل فضایی این کشور به روسیه برای ارسال فضانوردانش به ایستگاه فضایی بین‌المللی تکیه دارد.

اتحاد جماهیر شوروی سابق با ارسال یوری گاگارین به فضا در سال ۱۹۶۱، پایه‌گذار پروازهای فضایی شد. اما پس از فروپاشی آن، برنامه فضایی روسیه به دلیل کمبود بودجه مجبور به کاهش هزینه‌های مالی شده است. برای سالهای متوالی این کشور شکاف‌های مالی بودجه‌اش را با دریافت هزینه از مسافران فضایی‌اش پر کرده است.

پایگاه فضایی واستوچنی که نخستین سایت پرتاب موشک غیرنظامی در خاک روسیه است، قرار است وابستگی روسیه به پایگاه فضایی بایکنور را که از قزاقستان اجاره کرده، کاهش دهد.

پوتین در گفتگو با کارکنان این پایگاه فضایی اظهار کرد: مساله مهم اینجاست که این سکوی پرتاب اکنون به کار افتاده و بخوبی توسط شما آماده شده است. ما اکنون با مرحله دوم کار روبرو هستیم که جا دادن یک موشک سنگین در آن است.

رئیس‌جمهور روسیه در ادامه افزود: ما کارهای زیادی در مقابل خود داریم که نگران‌کننده هستند. اما بی‌شک این یک گام جدی در جهت توسعه کاوش فضایی روسیه است.