fhosce92524-(24).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه طرح همتایاران در هفته گذشته به دانشگاه‌های علوم پزشکی،جزئیات این طرح را تشریح کرد.

دکتر جلال نژاد جواد در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،درمورد علت شکل گیری طرح همتایاران توضیح داد:در راستای اجرای سیاست‌های کلی سلامت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری “طرح همتایاران” مبنی بر افزایش آگاهی، مسؤلیت‌پذیری، توانمندی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تامین، حفظ و ارتقاء سلامت با استفاده از ظرفیت نهادها و سازمان‌های فرهنگی شکل گرفت.

وی با بیان اینکه زمینه‌سازی و ارتقاء انگیزه روحیه و مشارکت دانشجویان و دانشگاهیان در ارتباط با حوزه سلامت روان یکی از اهداف شکل‌گیری همتایاران است،اظهار کرد:طرح همتایاران برای پیشگیری از شیوع آسیب‌های روانی و اجتماعی و کمک به ارتقاء سلامت روانی اجتماعی دانشجویان شکل گرفت. از اهداف اختصاصی می‌توان به شکل‌گیری همتایاران، فعال‌سازی رفتاری دانشجویان، تقویت برنامه‌های مشارکتی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی، تقویت روحیه، مددرسانی و تعاون به منظور ارتقاء و بهبود زندگی دانشجویی، ترویج سالم زیستی، تلاش برای ایجاد احساس مسؤلیت جمعی، افزایش مهارتهای فردی و اجتماعی، تسهیل هویت یابی اجتماعی ازطریق تجربه‌اندوزی و ایفای نقش‌های فعال اجتماعی بین دانشجویان اشاره کرد.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درمورد نحوه انتخاب همتایارن توضیح داد:همتایاران دانشجویانی هستند که با گذراندن دوره‌های آموزشی، زیر نظر اداره مشاوره دانشگاه‌ها انتخاب می‌شوند و به صورت داوطلبانه خدمات یاورانه را در آموزشگاه‌ها برای دانشجویان انجام می‌دهند. خدمات یاورانه به خدمات حوزه بهداشت و روان اتلاق می‌شود و شامل چهار حوزه روانشناسی بالینی، مشاوره، خانواده درمانی و مددکاری اجتماعی است. مهمترین بخش این خدمات، خدماتی است که سطح ابتدایی و نخست پیشگیری در حوزه مشاوره را در برمی‌گیرد.

نژاد جواد در ادامه با بیان اینکه همتایاران گروه‌های ۶ تا ۱۲ نفره هستند،افزود:گروه‌ها زیر نظر رییس اداره مشاوره هر دانشگاه تشکیل می‌شود و هر گروه برای دو سال فعالیت خواهد کرد.آیین‌نامه همتایاران هفته گذشته به همه ۶۲ دانشگاه‌ علوم پزشکی با امضای وزیر ابلاغ شده و امیدواریم بتوانیم اولین گروه‌های همتایاران را در اردیبشهت‌ماه و همزمان با هفته خوابگاه‌ها معرفی کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از شرح وظایف همتایاران در حوزه سلامت روان می‌توان به برقراری رابطه خوب و حسنه با دانشجویانی که نیازمند خدمات در حوزه مشاوره هستند، شناسایی دانشجویان در معرض آسیب و آسیب دیده، مشارکت در ارائه خدمات در زمینه هدایت‌های تحصیلی، آموزشی ، شغلی و توانبخشی، مشارکت در پایش وضعیت روانشناختی دانشجویان، تهیه و توزیع جزوات اطلاع‌رسانی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، تشکیل گروه‌های پرورش تفکر خلاق وایده‌پردازی، فعالیتهای مرتبط با توانبخشی و مجموعه فعالیتهایی در حوزه سلامت روان اشاره کرد.