1461764133045_121968.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  تلسکوپ فضایی هابل آژانس فضایی ناسا قمر تیره و کوچکی کشف کرده که به دور سیاره کوتوله میک‌میک در حال چرخش است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان و به نقل از زی نیوز، میک‌میک بعد از پلوتو دومین سیاره کوتوله یخی درخشانی است که در کمربند کویپر قرار دارد.

این قمر با نام مستعار MK2 و نام موقت S/2015 (136472) 1 بیش از ۱۳۰۰ برابر کم نورتر از سیاره کوتوله میک‌میک است.

MK2 تقریبا ۱۳ هزار مایل از سیاره کوتوله‌اش فاصله دارد و قطر آن ۱۰۰ مایل تخمین زده شده است. پهنای میک‌میک ۸۷۰ مایل است.

این سیاره کوتوله در سال ۲۰۰۵ کشف شد و نام آن از نام الهه باروری جزایر ایستر گرفته شده است.

کمربند کویپر مخزن عظیمی از بقایای مواد یخ‌زده سیستم خورشیدی ماست که از ۴٫۵ میلیارد سال پیش در آن ذخیره می‌شود. همچنین چندین سیاره کوتوله در این کمربند مسکن گزیده‌اند. میک‌میک یکی از پنج سیاره کوتوله‌ای است که توسط اتحادیه اخترشناسی بین‌المللی به رسمیت شناخته شده‌ است.

مشاهده این سیاره در آوریل ۲۰۱۵ توسط دوربین ۳ میدان گسترده هابل صورت گرفته است. توانایی هابل برای مشاهده اجرام کم نور در کنار اجرام پرنور منحصر به فرد است به گونه‌ای که هر دو تصویر با وضوح بالا بوده و به این ترتیب ستاره‌شناسان را قادر به تشخیص قمر سیاره درخشان میک‌میک کرده است.

تلسکوپ فضایی هابل یک پروژه مشترک با همکاری بین‌المللی ناسا و آژانس فضایی اروپا است. مرکز هوا فضای گادارد ناسا در گرینبلت واقع در مریلند این تلسکوپ را مدیریت می‌کند.