1461765425678_night_blindness.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  “بیست ودومین سمینار چشم پزشکی فارابی” با هدف ارایه تازه‌های چشم پزشکی با حضور جمعی از متخصصان و صاحب‌نظران این رشته روز چهارشنبه هشتم اردیبهشت ماه در هتل المپیک تهران آغاز به کار کرد.

رییس کمیته برگزاری “بیست و دومین سمینار سالیانه چشم پزشکی فارابی” در این رابطه گفت: درمان بیماری RP(شب کوری) به کمک سلول‌های بنیادی که مطالعات آن روی مدل حیوانی به اتمام رسیده است، وارد فاز انسانی شد که به زودی روی این بیماران به کار گرفته می‌شود.

دکتر محمود جباروند در حاشیه برپایی “بیست و دومین سمینار سالیانه چشم پزشکی فارابی” با اعلام این خبر افزود: RP یک بیماری ژنتیکی است که مبتلایان به آن در زمینه سلول‌های رنگدانه چشم دچار مشکل بوده و هنگام شب و در محیط‌هایی که نور کافی ندارد با کاهش شدید بینایی رو به رو هستند.

وی ادامه داد: با توجه به نقش سلول‌های بنیادی در ترمیم بافت‌های آسیب دیده چشم، واحد فراهم ‌آوری سلول‌های بنیادی بیمارستان فارابی با همکاری استادان به نام چشم پزشکی کشور از این سلول‌ها در درمان بیماری شب کوری بهره گرفته است.

دکتر جباروند با ابراز خرسندی از اینکه کیفیت رشد و تکثیر سلول‌ها بنیادی و تزریق آنها در نمونه‌های حیوانی با نتایج مثبتی همراه بوده است، تصریح کرد: نتایج موفقیت‌آمیز به کارگیری این سلول‌ها سبب شده تا در آینده نزدیک از این سلول‌ها برای درمان بیماران استفاده شود.

وی گفت: هم اینک ۱۵۰۰ بیمار دچار شب کوری در لیست انتظار درمان بیمارستان فارابی قرار دارند.

رییس کمیته برگزاری “بیست و دومین سمینار سالیانه چشم پزشکی فارابی” ادامه داد: هر چند از نظر علمی امکان تزریق سلول‌های بنیادی در بیماران دچار شب کوری با موفقیت روبرو بوده است، اما بالا بودن هزینه این کار سبب شده تا با فراخوانی که قرار است به زودی اعلام شود از خیرین حوزه سلامت برای انجام این پروژه کمک گرفته شود که در صورت مساعدت آنان گام‌ها‌ی موثری در درمان بیماران دچار شب کوری برداشته خواهد شد.

وی ادامه داد: این سلول‌ها از خود فرد دریافت، سپس رشد و تکثیر شده و در داخل چشم تزریق می‌شود که در این روش سلول‌های تزریق شده، جایگزین سلول‌های آسیبی دیده می‌شود.

دکتر جباروند اظهار داشت: هم اینک به کارگیری سلول‌های بنیادی درترمیم بافت‌ها سطحی چشم نقشی فراوانی دارد که بیمارستان فارابی در این زمینه به کمک سلول‌های بنیادی به بیمارانی که از تخریب سلول‌های بنیادی قرنیه رنج می‌برند، خدمات درمانی ارایه می‌دهد.

وی گفت: هدف سمینارهای فارابی که امسال بیست و دومین آن در حال برگزاری است، ارتقای دانش چشم پزشکی کشور است که این سمینار همه ساله اردیبهشت ماه به منظور ارایه تجربیات و تبادل نظر متخصصان چشم پزشک در رشته‌های مختلف فوق تخصصی چشم برگزار می‌شود.

رییس کمیته برگزاری بیست و دومین سمینار سالیانه چشم پزشکی فارابی تصریح کرد: در این سمینار همچنین نحوه تشخیص و درمان بیماری‌های چشم با استفاده از تکنولوژی‌های نوین روز مورد بررسی و تبادل نظر قرار می‌گیرد. همچنین در کنار این سمینار شرکت‌های تجهیزات چشم پزشکی با ارایه تکنولوژی‌های نوین روز دنیا و معرفی نحوه استفاده از آنها برای ارایه خدمت بهتر به بیماران حضور فعالی دارند.

گفتنی است، “بیست و دومین سمینار سالیانه چشم پزشکی فارابی” که روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت ماه در محل هتل المپیک آغاز به کار کرده است تا روز جمعه ۱۰ اردیبهشت ماه به کار خود ادامه می‌دهد.