Nadimi-9-4.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  سفیر هند در تهران، گفت: جمعیتی بالغ بر ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ هزار دانشجوی ایرانی در هند مشغول به تحصیل هستند و امیدواریم ارتباطات دانشگاهی دو کشور بسیار قوی‌تر از گذشته شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان‌جنوبی، سائوراب کومار، امروز (۸ اردیبهشت ماه) در دیدار با فرماندار بیرجند، با بیان این مطلب اظهار کرد: روابط بین ایران و هند روابطی بسیار خوب و تاریخی بوده که در زمینه‌های مختلفی با هم همکاری داشته‌اند.

وی ادامه داد: با وجود مشکلات و تحریم‌ها ما رابطه خود را با ایران قطع نکرده و امیدواریم بتوانیم در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و تجاری روابط خود را با استان شما افزایش دهیم.

سفیر هند درتهران تصریح کرد: نخست وزیر هند ماه آینده همراه با تجار و فعالان هندی به ایران خواهد آمد که امیدواریم نقطه عطفی برای دو کشور باشد و خراسان‌جنوبی نیز از این دیدار بهره‌مند شود.

کومار با بیان اینکه باید ارتباطات دانشگاهی دو کشور قوی‌تر از گذشته شود، بیان کرد: بیرجند در هند فارغ‌التحصیلان بسیار خوب و زیادی را داشته که جمعیت ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ هزار دانشجو ایرانی در هند مشغول به تحصیل هستند.

وی افزود: از کشور هند نیز تعداد ۲۰۰۰ نفر دانشجو در ایران مشغول به تحصیل بوده که ۱۵۰۰ نفر دانشجو در تهران و قم همچنین۵۰۰ نفر در مشهد در حال تحصیل هستند.

سفیر هند در تهران با اشاره به توسعه بند چابهار که ورودی مشترک بین ایران و هند است، عنوان کرد: مراحل اجرای توسعه بندر چابهار در حال اجرا و بررسی بوده همچنین مسائل فنی آن بزودی برطرف شده و فاز اول راه‌آهن سراسری (چابهار به زاهدان) و فاز دوم آن ( زاهدان به بیرجند) بزودی انجام خواهد شد.

کومار با بیان اینکه ما آماده سفر شما به هند خواهیم بود، یادآور شد: راه ارتباطی افغانستان با چابهار که خراسان جنوبی در این مسیر قرار گرفته، امنیت را در این منطقه بیشتر کرده و باعث توسعه کشور افغانستان نیز شده است.

وی با اشاره به قراردادهایی که بین این دو کشور امضا خواهد شد، خاطرنشان کرد: توسعه بندر چابهار، ایجاد مسیر ترانزیت و راه آهن و مناطق آزاد تجاری از جمله قراردادهایی خواهد بود که به امضا این دو کشور خواهد رسید همچنین باید در تقویت روابط مردم با مردم بیشتر از گذشته تلاش شود.