1418039603448_6.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  محققان کشور با بهینه‌سازی سیستم‌های خارجی موفق به بومی‌سازی دستگاهی برای تعمیر و نگهداری باتری‌های صنعتی شدند که در حال حاضر در دو کارخانه کاشی و سرامیک‌سازی کاربردی شده است.

سیدمحمدرضا شمس‌آبادی، مجری طرح در حاشیه برگزاری ششمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا،‌ عنوان دستگاه عرضه شده را دستگاه لود بانک ذکر کرد و افزود: لود بانک دستگاهی برای نگهداری و تعمیر باتری‌های صنعتی است که قیمت نمونه خارجی آن از ۵۰۰ هزار تومان به بالا است.

وی با تاکید بر این که این دستگاه به منظور تعمیر و نگهداری باتری‌های صنعتی به کار می‌رود، خاطرنشان کرد: در صنایعی چون نفت،‌ گاز و پتروشیمی باتری‌هایی استفاده می‌شود که برای سیستم‌های اضطراری مورد استفاده قرار می‌گیرند، با توجه به طول این باتری‌ها نگهداری از آنها به دستگاهی به نام لود بانک نیاز دارد.

وی اضافه کرد: طول عمر باتری‌ها در صورتی که درست نگهداری شوند، بیشتر از ۳۰ سال خواهد بود؛ به همین دلیل قیمت این باتری‌ها بسیار زیاد است.

وی با اشاره به دستگاه ساخته شده در کشور خاطرنشان کرد:‌ اجرای این پروژه تحقیقاتی بر اساس بهینه‌سازی دستگاه‌های لود بانک موجود در کشور بوده است که با بومی‌سازی آن‌ها بر اساس نیازهای کشور اقدام به طراحی و ساخت دستگاه لود بانک کردیم.

شمس‌آبادی با تاکید بر این که تاکنون نیازهای کشور از طریق چند کشور خارجی تامین می‌شد، ادامه داد: دستگاه لود بانک می‌تواند تعمیر و نگهداری باتری‌های صنعتی را انجام دهد؛ اما چون تعداد دستگاه‌هایی که برای این محصول مورد نیاز است، کم هستند؛ به این دلیل تولیدکنندگان این محصول هم در دنیا کم بوده و در داخل کشور نیز کمتر شرکتی در این حوزه فناوری سرمایه‌گذاری می‌کند.

مجری طرح با اشاره به نحوه اجرای این پروژه خاطرنشان کرد: در دستگاه بومی‌سازی شده در این پروژه مواردی به آن اضافه کردیم که عملکرد آن نسبت به نمونه‌های خارجی ارتقاء یافته است. به گونه‌ای که در نمونه‌های خارجی لازم است اطلاعات مربوط به باتری‌ها شامل میزان ولتاژ، جریان، زمان، دما و تعداد مقاومت‌های موجود در سرویس از طریق اپراتور ثبت شود که این امر همراه با خطاهای اپراتور خواهد بود.

این محقق خاطرنشان کرد: در دستگاه بومی‌سازی شده در کشور اطلاعات مربوط به باتری‌ها در داخل دستگاه ذخیره می‌شود که بر اساس این اطلاعات اقدام به تست باتری‌های صنعتی می‌کند.

شمس‌آبادی ادامه داد: تمام اطلاعات مربوط به باتری‌ها در یک فایل ذخیره و توسط پورت USB در کامپیوتر ذخیره می‌شود.

وی با اشاره به کاربردی شدن این دستگاه خاطرنشان کرد: دستگاه لودبانک در تمام صنایعی که با باتری سر وکار دارند، کاربرد دارد. این دستگاه در دو کارخانه کاشی‌سازی و سرامیک سازی کاربردی شده است.

مجری طرح با اشاره به کاربردهای این دستگاه در بخش‌های پالایشگاهی یادآور شد: تا کنون چندین مذاکره برای کاربردی کردن این دستگاه با شرکتهای پالایشگاهی شده است؛ ولی هیچ یک از آنها منجر به خرید نشده است.

وی با تاکید بر این که دستگاه ساخته شده برای ژنراتور و باتری استفاده می‌شود، گفت: نمونه‌های خارجی موجود در بازار یا برای تست ژنراتور هستند و یا برای تست‌های مربوط به باتری.