1461568064131_c8uy4ct5u4pwwywapnem.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  دانشمندان شواهدی از یک دریاچه زیریخی عظیم که قبلا هرگز دیده نشده و در زیر یخسار جنوبگان خاوری مدفون شده را کشف کردند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، اولین نشانه‌ها از وجود این دریاچه که در نشست اتحادیه علوم زمین اروپا در وین ارائه شده، شامل یک سری از شیارهای خطی مرموز بوده که به نظر می رسد بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر را از سرزمین ملکه الیزابت به سمت ساحل شرقی قطب جنوب میانبر زده است.

به گفته محققان، در این پژوهش که مشخصات این دریاچه در تصاویر ماهواره‌ای کشف شده، نشان دهنده جریان‌هایی از دریاچه‌های طولانی روبان شکل هستند که نزدیک به ۱۰۰۰ کیلومتر مربع را پوشش داده است.

محققان امپریال کالج لندن اظهار کردند که با بررسی این کانال‌های عظیم ۱۰۰۰ کیلومتری به این نتیجه رسیدند که احتمال وجود یک دریاچه نسبتا بزرگ نیز وجود دارد.

اگر این احتمال صحت داشته باشد، این دریاچه زیریخی بعد از دریاچه وستوک، بزرگترین دریاچه قطب جنوب است. دریاچه وستوک دریاچه‌ای زیریخی در جنوبگان و بزرگترین دریاچه زیریخی جهان است که در عمق ۳٫۷ کیلومتری یخ‌های قطب جنوب قرار دارد اما برخلاف دریاچه وستوک که در زیر یخچال‌های قطب جنوب مدفون شده، این دریاچه تازه کشف شده نزدیک به یک خط ساحلی و یک ایستگاه تحقیقاتی بوده و عملا کار را برای انجام پژوهش‌های مختلف ساده‌تر می‌کند.

این خبر خوبی برای زیست شناسانی است که به انجام پژوهش در زیر یخ‌های قطب جنوب علاقمند هستند و از طرفی نیز موجودات سازگار با دریاچه‌های زیریخی که در این دریاچه‌ها زندگی می‌کنند، نزدیک‌ترین آنالوگ ما در قمر اروپا، قمر یخی مشتری یا انسلادوس زحل هستند.

محققان آمریکایی و چینی نیز به تازگی داده‌هایی را از رادار یخ نفوذ بر فراز سرزمین ملکه الیزابت جمع آوری کردند که می‌تواند حضور یک استخر زیرزمینی را تایید کند.

محققان این پژوهش بر این باورند که به زودی مکانهای دیگری از زمین که دارای حیات بیگانه باشد را کشف خواهند کرد.

این پژوهش در مجله New Scientist منتشر شده است.